Jednoočkové rezky



host - 131.40 (?) 
18.5.2011 22:54, zobrazeno: 7119x
Dnes som konečne premiestnil jednoočkové rezky s korienkami z jogurtovača do kontajnerkov so zeminou (Gramoflor+piesok+záhr.zemina). Z desiatich odrôd napíchaných do 2cm PST plávajúceho na teplej vode sa prihlásilo k životu sedem. To je zatiaľ najlepší výsledok. Trojočkové rezky v PETkách vo vode sú na tom podstatne horšie. Dva jednoočkové rezky dokonca pustili korienky skôr ako vyrašili lístky. V prílohe prikladám foto- pohľad na vrchnú aj spodnú časť PST-dosky. Tento systém má iba 1 nevýhodu: expandovaný PST je mäkký (neuveriteľne naťahuje vodu), takže korienky doňho vrastajú. Pri vyprosťovaní rezov sa mi dnes veľa korienkov potrhalo, ale v kontajneri v zemine to istotne dohonia. Možno by bol lepší extrudovaný PST. Výhoda systému je v tom, že z drahého a vzácneho materiálu zo zahraničia narobíte viac sadeníc. V PETkách sa mi v tomto roku najlepšie zakorenil Solaris a Marquette. Paľo
plávajúci polystyrén s rezkami
plávajúci polystyrén s rezkami
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 131.40 (?), 18.5.2011 22:56
Dva snímky naraz sa nedajú odoslať, posielam druhé foto:
vrchná strana polystyrénu s rezkami viniča
vrchná strana polystyrénu s rezkami viniča
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 107.253 (?), 19.5.2011 20:40

Palo - odpověděl Vám už Mirek, myslím si totéž. Ale ten nápad s jednoočkovými řízky je skvělý - kdopak Vám to napověděl? ZT

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 158.2 (?), 19.5.2011 22:44
Asi pred rokom som tu na fóre zachytil príspevok, kde autor uvádzal aj možnosť takto zakoreniť aj jednoočkové rezky. Mne sa na tom páčilo najviac to, že spodok rezkov je stále ponorený a využíva sa princípu "dole teplo, hore zima". Navyše pod PST je tma, tak ako v pôde. Nie je dobré, keď Vám v teple rýchlo vyrašia očká a korienky v studenom perlite či vode nestihnú vyrastnúť. Predvlani som skúšal v perlite, vlani v bukových pilinách, ale vždy to stroskotalo na preschnutí alebo plesniach. Teraz som vodu v jogurtovači zohrieval keramickým telieskom na +28 a hore nad polystyrénom bolo cca+16. Ešte ale nemám vyhráno, uvidíme ako porastnú rezky v kontajnerkoch. Majte sa pekne! Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 107.253 (?), 14.6.2011 16:58

tak jak řízky pokračují? mají se k světu? ZT

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 161.95 (?), 16.6.2011 13:46
Pre pána ZT: Nie je to žiadna sláva. Pri vyberaní z PST sa veľa korienkov potrhalo, lebo boli vrastnuté do PST. Ako som minule písal, bol by vhodnejší extrudovaný PST a navyše okolo otvorov v PST by bolo dobré vyrezať zárezy do tvaru detského "zubatého" slnka, aby korienky nemohli vrastať do PST. Očká na rezkoch Elegantu, Zilgy, Kyoho a Vostorgu musk. uschli, Žavoronok a Joudupe stále čakajú, Alexa a Marquette rastnú. Neúspech ma nebolí, bola to iba poistka, lebo najviac som spoliehal na očkovanie. Z každého rezku z chladničky som min. 2 očká naštepil do starých kmienkov okolo RD. Práve som to rátal: z 26 naštepených očiek sa neujalo iba 7. Napr. Elegant sv. naočkovaný spolu s Vostorgom musk. a Osellou na 1 z dvoch kmeňov Rhey (ten druhý ide hore na pergolu) má dĺžku ťažňa vyrašeného z očka už takmer meter. Osella nie je o moc kratšia. Vyrašené očká Rhey vyslepujem, takže na budúci rok by mala Rhea priniesť úrodu z viacerých odrôd. Takisto na druhý kmeň Rhey som "nahádzal" očká Liepsny, Elegantu a Vostorgu. Parádne idú, som zvedavý pre koho sa miazga z koreňov Rhey rozhodne? Bujný rast odrody Rhea priaznivo ovplyvňuje rašenie očiek. Zilgu som naočkoval do mladej Venus, konečne vyrašila. Kyoho, ktorej si cením najviac, naočkovaná na Primu, stále čučí a je pred rozpuknutím. Joudupe, Vostorg a Elegant na Primu začínajú rašiť. O preočkovaní starého vinohradu napíšem v najbližších dňoch, spolu so snímkami z mobilu. Slnko tak praží, že sa dá v záhradke robiť až večer. V noci už nemám sily a klimbám nad monitorom... Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 107.127 (?), 8.8.2011 9:06

Děkuji za obsáhlou odpověď,  -   i špatná zkušenost je dobrá zkušenost... ohledně očkování můžu říct, že asi závidím ZT

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 167.202 (?), 8.8.2011 20:10
Aj ja Vám ďakujem za uznanie. Verím, že byste to dokázal tiež. Dôležité je ostrým nožíkom dobre srovnať obidve hrany drevitého očka, aby pri očkovaní začiatkom apríla celou plochou dosadlo do zárezu na plačúce lyko. Pri návšteve vinohradu minulý týždeň som zistil, že ešte aj záhradkárska PVC páska je málo pevná. Niektoré očká sa počas leta pod kôrou vzpriečili a oddialili od kmeňa, lebo páska im to svojou pružnosťou umožnila. Je zaujímavé, že stačilo, aby sa takéto očká iba spodkom dotýkali lyka a napriek tomu koncom júla vyrašili. Do jesene už prirodzene nestihnú výhonky zdrevnatieť. Optimálne je, keď začnú očká v priebehu mája rašiť, je to súčasne záruka, že na jeseň budú vyrašené ťažne kvalitne vyzreté a pripravené na zimné mrazy. Takisto sa mi ujali niektoré zimné a zelené vrúble štepené do zelených výmladkov koncom júna. Prikladám foto. To už je ale pre naše podmienky dosť neskorý čas prevrúbľovania viniča, vzhľadom na neisté vyzretie nových ťažňov. Paľo
vpravo neujaté očká, vľavo náhradné riešenie vrúbľovaním
vpravo neujaté očká, vľavo náhradné riešenie vrúbľovaním
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika