Jaký zvolit řez u pergoly?



host - 158.32 (?)
14.6.2010 9:29

tento typ samoroďáku nepoznám, u nás sa pestuje iba modrý typ, tiež odolný voči chorobám, má celkom veľké bobule a je odolný voči chorobám. ten catawba mi príde farbou bobúľ do ružova. kedy to zhruba dozrieva?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 75.118 (?), 1.6.2010 21:17, zobrazeno: 45881x
Chtěl bych poradit jak seřezávat révu u pergoly, abych měl chutné a velké hrozny. Nejde mi zas tak ani o krásu, ale třeba řez na tažeň či dvě mi u pergoly přijde zvláštní. A ten druhý řez jak se nechává svisle jedno hlavní dřevo moc nechápu. Nechám udělat třeba 60 cm kmen a poté se to stříhá jak rok od roku? a z čeho vyrůstají plodné větve? Děkuji za radu či nějaký obrázek.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 3.6.2010 16:24

Jestli vám nejde o krásu, ale jen o úrodu, jak píšete, řezejte to úplně stejně, jako kdybyste pěstoval na drátěnce, tj. na jeden nebo dva tažně (viz. starší příspěvky této sekce diskusního fóra). Ale časem uvidíte sám, že to není jaksi ono, že pergola chce střihat trochu jinak. Řekl bych více velkoryse, s větší dávkou kreativity a předvídavosti. Chce to nechat révu pěkně se po pergole plazit, aby ji mohla postupně na vámi stanovených místech porůst. A hlavně aby hrozny visely na správném místě, nejlépe přímo nad posezením a nad hlavami vašich návštevníků. Tak vypadá klasická pergola!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Palo1 - (14) - 24.0 (?), 5.6.2010 21:12
Ja som to spravil ako uvádzam na pripojenom obrázku strapce rastú po okraji pergoly na slnečnej strane. pergola nieje zbytočne prehustená ako keď je celá poťahaná trvalímy ramenami. Nieje dobré ak je s pergoly jedna veľká guča listov hrozno potom nezreje a množia sa choroby.
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
starling - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (156) - 59.152 (?), 6.6.2010 0:04

Myslím, žeby Vám tam stačilo nechat jen jeden tažeň s dvouokými čípky.Budete mít pěknější střapce. Případně můžete dát do druhého rohu ještě jednu sazenici.:-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Palo1 - (14) - 57.9 (?), 6.6.2010 22:23
Ano mate úplnú pravdu ale otec sa nemôže zmieriť s jedným ramenom možno ho presvedčím. Teraz mam natých mojích ramenách asi 100 kvetov. Je to asi veľa na jeden koreň ale je to bujná labrusca Catawaba tak to snáď vydrží. osobne nemám moc rád rez na 2 oké čapíky. Radšej mám menej dlhších ťažnov kvôli kvalite očiek ďalej od bázy. S pozdravom Palo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 158.32 (?), 7.6.2010 11:46

treba sadit odrody, ktore su odolne voci chorobam:). Catawabu nepoznam, ako je na tom s odolnostou voci chorobam? ja som teraz na jar zasadil k pergole Glenoru, bezsemennu, s odolnostou voci chorobam by to u nej malo byt dobre. neplanujem tuto rastlinu striekat. pravdou je, ze ked sa necha moc strapcov, koren sa vysiluje, a moze byt potom rastlina nachylnejsia na napadnutie chorobami. sposob rezu v dalsich rokoch som zatial neriesil, je to mala sadenica, necham ju teraz na co najdlhsi vyhon a zjari buduceho roka pojde este na jedno ocko. ale na spodu pergoly mam dratenku, tak je mi neekonomicke nechat tuto cast nevyuzitu (su tam drôty natiahnute). cize to bude asi mix pergoly a dratenky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Palo1 - (14) - 173.2 (?), 8.6.2010 20:07
Catawaba znáša zamokrenú pôdu bujne rastie bohato plodí choroby na listoch nemá žiadne. Je náchylná na hnitie bobúl ale nie príliš.Vyzerá takto.
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 84.138 (?), 8.6.2010 22:48
Túto odrodu som na Slovensku ešte nevidel, naozaj bývate tu a nie v Amerike? :-)) Tuším tá Catawaba je aj bezsemenná, či sú tam stopy zrniek? Ja mám bezsemennú odrodu Glenora, uvidím, ako to bude u nej s úrodnosťou, mala by byť tiež odolnejšia a chuťovo fajn. Na hnitie bobúl robíte aj preventívny postrek alebo nie?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Palo1 - (14) - 146.43 (?), 9.6.2010 13:18
Nieje to žiaden zázrak je to len odolný samorodák a určite to má mnoho ludí len to volajú iným menom. Ja to mám už 10 rokov. Proti hnitiu bobul nestriekam ničím.Oholím len listy nech majú hrozná viac slnka. Ak dobre vyzreje je to chutné hrozno. Semená to má normálne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.32 (?), 14.6.2010 9:29

tento typ samoroďáku nepoznám, u nás sa pestuje iba modrý typ, tiež odolný voči chorobám, má celkom veľké bobule a je odolný voči chorobám. ten catawba mi príde farbou bobúľ do ružova. kedy to zhruba dozrieva?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika