Jak zapestovat tuto rostlinu revy?



host - 65.252 (?) 
10.1.2018 15:29, zobrazeno: 3040x
Ahoj vsem! Revou se zabyvam jiz nejaky ten rok. Ovsem potrebuji poradit. Mam u domu dvouletou pravokorenou sazenici Hibernalu a nejakym nerozvaznym zpusobem jsem ji nechal narust dva hlavni kminky. Tato rostlina bude soliter na rohu domu. Oba kminky jsou stejne hrube a bujne vyrostly z mista, kde se sazenice vetvi tesne pod zemi. Je mi lito jeden ustrihnout. Otazka zni. Nechat oba a tahnout je jako vertiko na stenu, respektive jeden tazen by sel za roh domu na vychodo-jizni stranu, anebo nechat jen jeden a v metrove vysce vyvezt dva tazne kazdy na jednu stranu. Lamu si nad tim hlavu uz nejaky ten cas. Jedina vec co me ted napada, ze pokud jeden kminek ustrihnu muzu z nej zasadit dalsi peknou pravokorennou sazenici. Sazenice je vysazena na jihozapadnim stitu domu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Martin_Sviadnov - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (61) - 17.241 (?), 11.1.2018 12:52

Skoro bych řekl, že ustřihnutí jednoho kmínu u země nic nevyřeší, protože z pahýlu budou ze spících oček v budoucnu rašit další a další nové šlahouny. Pokud bych já stál před podobným rozhodnutím, tak bych odhrabal hlínu do hloubky spojení, zhodnotil možnosti, vzal ostrý rýč a spojení přesekl. Možná, že by pak šla jedna část rostliny i s kořeny přesadit jinam. Sice to trochu zbrzdí zbylo rostlinu v růstu, než si dobuduje kořenový systém, ale do budoucna se ušetří trápení se starým pahýlem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 11.1.2018 13:02

Je mi líto... Takovej výhonek je vám líto? Zjara tam naroste tucet dalších. Kdyby to mělo 5 cm průměr, je možná důvod váhat, ale toto?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 158.90 (?), 11.1.2018 13:57

Dobře, tak líto mi to nebude :D... ale v zásadě by mě zajímalo které řešení se zdá do budoucna lepší? Jeden hlavní kmen, nebo dva? Skoro vždy jsem viděl, že se tahá réva jedním. A pokud nad tím přemýšlím je to výhodné i v rámci stabilizace, člověk nemusí řešit dvě podpěry apod.
Ostatní sazenice mám na zahradě formou vertiko, proto možná tady trochu dumám, ale z estetického hlediska bude zřejmě lepší jeden kmínek, který se rozdělí na horní hlavě na dva výhony, ano?

Ps. rýčem sekat určitě nebudu :D, ale ostré kleště to zvládnou. Rozděluje se to těsně pod zemí, takže kořeny nebudou úplně problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika