Co vaše réva?



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 191.158 (?)
6.9.2010 7:28

Děkuji Vám za odpověď a zdravím Vás. Vloni jsem měl Prim výborný ale letos ho napadla plíseň i padlí (porovnání na fotkách). Potýkám se od začátku (cca 10 let) mého "vinaření" s určením odrůd. Zpočátku to byla odrůda "Veliký bílý" z Velkých Bílovic a okolí a na konec Vostorg který má ještě menší bobule než Veliký bílý. Ani vloni nakoupené sazenice u Bratislavy patrně nebudou všechny to co je deklarováno (Vostorg 100% zase ne). Začal jsem to napravovat zhruba před dvěma lety kdy jsem objednal první sazenice od pana Knížka a letos vysazenými od bred_ika. Prim mé představě o stolním vínu neodpovídá, mám i jinou odrůdu (sorta Veliký Bílý) která vypadá líp a rodí vyrovnaně, takže Prim už to má za sebou. Na jeho místě mám již Afroditu, která by měla příští rok zarodit, kousek dál letos vysazený Kišmiš kterým se jistím, z opačné strany letos rodí poprvé Kodrjanka, kterou nahrazuji Originálem a o kousek dál Arkádia která zase nahrazuje červenou chrupku. Červená chrupka má letos velké hrozny i bobule ale, jak jsem již uvedl, jíst se ještě nedá neboť je trpká (vloni také nedozrála a to ji mám na jižní straně), jakmile sklidím nebo vyhodím hrozny půjde do kontejneru. U Kodrjanky ještě zkusím najít nějaký další výhon na zmlazení ale keř na pergole hodně zmenším - nahrazuje ho Kiwi. Kodrjanka mi letos nevyzrává, jedlých je tak 20 % bobulí, už měkne, praská a likvidují ji vosy, muchy, sršni. Dnes je 6°C, zem je po deštích podmáčená a úroda (ani ovoce ani zelenina) nezraje. Hezký den, Mirek

Loňská úroda - křupavý a sladký
Loňská úroda - křupavý a sladký
Letošní úroda - nakyslé želé obalené gumovou slupkou, celou úrodu jsem vyhodil
Letošní úroda - nakyslé želé obalené gumovou slupkou, celou úrodu jsem vyhodil
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 28.8.2010 14:27

no je pravda, ze zdejsi podminky jsou idealni, navic v blizkosti zadny potok ci reka, ani jezero... takze mokro zas tak zadne nebylo, navic vitr vse do pul dne vysusi, spis mi prijde, ze reva roste vic za mokra nez kdyz bylo nekolik dnu 38st, i na ni to bylo hold moc

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Franta-amatér - (3) - 172.70 (?), 28.8.2010 15:24
Letos jsem založil vinohrádek a registruji totéž. V srpnu přírůstky cca 5 cm/den, po deštivé noci jakoby poskočlily. Nové sazenice s 1 výhonem předpokládám ale asi reagují na počasí trochu odlišně od dobře zakořeněných několikaletých rostlin (révy, hlav)?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 28.8.2010 15:33

tak tady jedna fotecka s nekterymi nove vysazenymi hlavami

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Franta-amatér - (3) - 172.70 (?), 28.8.2010 16:37
Po velkém nočním lijáku. Tyče 220 cm nad zemí, 26.8.2010 už celá spodní řada u horního konce tyče zastřižena.
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 191.158 (?), 31.8.2010 10:09
Konec nejteplejšího měsíce v roce se nám předvádí v plné "kráse"! Prší již od soboty a teploty se nyní pohybují mezi 10-15°C, a já jako pako dnes chodím v mikině a bundě!!! Dozrávající réva půjde do kontejneru protože nemá slunce a bobule nezrají, přitom měknou. Prim jsem již vysekal (celý keř), čeká to červenou chrupku a údajný Vostorg který kompletně sežraly vosy a sršni. Bobule Kodrjanky praskají ale jíst se ještě nedají, tak velké sebezapření nemám. Prim jsem odřezal protože s ním už nepočítám ale Kodrjanku chci uřezat (průměr kmínku cca 6 cm) také, ale tam mám od země vytažen nový letorost abych ji zmladil. Jak daleko od něj mohu kmínek uřezat aby nedošlo k jeho poškození? Chci zlikvidovat hlavy na pergole ještě nyní. Díky Mirek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 158.31 (?), 5.9.2010 23:47

Dobrý deň pán Mirek!

Vidím, že už Vám dochádza trpezlivosť, ale sekerku či pílku by som ešte odložil. Likvidovať niekoľkoročný koreň, ktorý začína byť odoľný proti zímnym mrazom, nie je rozumné. Nakoniec, ak sa Vám Kodrjanka nepáči, skúste si vytvoriť hlavu z novej odrody-vo výške akú si želáte, ale kmeň by som nechal na pokoji. Na stránke www.vinetumrezac.cz máte perfektný návod, ako to spraviť. Odskúšal som to a je to supermetóda-podľa mojích skúseností zatiaľ s najvyššou ujateľnosťou očiek. Kodrjanku nemám, ale okoštoval som prvé hrozno jej "dieťaťa"-odrody Richelje. Kyseľkavo chrumkavé atraktívne bobule s veľkými semenami. Asi sa na chuti naozaj podpísal nedostatok slnka.

Pokiaľ ide o Prim, nechápem, prečo sa Vám nedarí. Bývam kúsok od Vás a baštím ho už viac ako 2 týždne: muškátová chuť, trochu väčšie semená. Inak zdravé, aj listy sú čisté. V tomto roku len 2 postreky. Pestujem ho prevažne na Vertiku, ale postupne ho preočkovávam metódou pána Rezáča perspektívnejšími sortami. Čas má cenu zlata, človek je netrpezlivý a chcel by už najlepšie na druhý rok od vysadenia okoštovať novinky. Likvidovať staré drevo, na ktoré čakáte roky, je nerozum. Veď budúci rok môže byť normálny-s minimom plesní a väčšou SAT!     S pozdravom Paľo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 191.158 (?), 6.9.2010 7:28

Děkuji Vám za odpověď a zdravím Vás. Vloni jsem měl Prim výborný ale letos ho napadla plíseň i padlí (porovnání na fotkách). Potýkám se od začátku (cca 10 let) mého "vinaření" s určením odrůd. Zpočátku to byla odrůda "Veliký bílý" z Velkých Bílovic a okolí a na konec Vostorg který má ještě menší bobule než Veliký bílý. Ani vloni nakoupené sazenice u Bratislavy patrně nebudou všechny to co je deklarováno (Vostorg 100% zase ne). Začal jsem to napravovat zhruba před dvěma lety kdy jsem objednal první sazenice od pana Knížka a letos vysazenými od bred_ika. Prim mé představě o stolním vínu neodpovídá, mám i jinou odrůdu (sorta Veliký Bílý) která vypadá líp a rodí vyrovnaně, takže Prim už to má za sebou. Na jeho místě mám již Afroditu, která by měla příští rok zarodit, kousek dál letos vysazený Kišmiš kterým se jistím, z opačné strany letos rodí poprvé Kodrjanka, kterou nahrazuji Originálem a o kousek dál Arkádia která zase nahrazuje červenou chrupku. Červená chrupka má letos velké hrozny i bobule ale, jak jsem již uvedl, jíst se ještě nedá neboť je trpká (vloni také nedozrála a to ji mám na jižní straně), jakmile sklidím nebo vyhodím hrozny půjde do kontejneru. U Kodrjanky ještě zkusím najít nějaký další výhon na zmlazení ale keř na pergole hodně zmenším - nahrazuje ho Kiwi. Kodrjanka mi letos nevyzrává, jedlých je tak 20 % bobulí, už měkne, praská a likvidují ji vosy, muchy, sršni. Dnes je 6°C, zem je po deštích podmáčená a úroda (ani ovoce ani zelenina) nezraje. Hezký den, Mirek

Loňská úroda - křupavý a sladký
Loňská úroda - křupavý a sladký
Letošní úroda - nakyslé želé obalené gumovou slupkou, celou úrodu jsem vyhodil
Letošní úroda - nakyslé želé obalené gumovou slupkou, celou úrodu jsem vyhodil
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.31 (?), 6.9.2010 23:07

Prajem Dobrý deň!

Máte pravdu, že tento rok je extrémne mokrý a aj keď boli horúčavy, pre vinič to bolo málo. Pokiaľ sú listy spálené plesňou, hrozno je kyselé, pretože ker má slabú asimilačnú plochu. Možno sa dal z Vášho Primu spraviť po prisladení burčiak? Môj Prim pochádza od Doc.Postbiegla z Lednice. Možno je to kríženec Primu, ale vyzerá rovnak ako Váš, aj tvar a hladkosť listov. Na vysokom vedení boli strapce parádne s dosť veľkými bobuľami, na vertiku menšie a niekde aj hráškovateli. Všetko je na severnej strane hneď za barákom, de facto prevažne v tieni. Napriek tomu je sladký, šťavnatý, muškátový. Len tie semená... Dobre mi zarodila na pergole slovenská bezsemenná Rhea (Jupiter). Strapce aj bobule sú parádne veľké, len v tomto roku dozrává neskôr a niekoľko bobulí po dážďoch puklo. (Nafotím a pošlem foto). Podobne ako Prim veľmi dobre prekonala zimu, napriek tomu, že je to V.vinifera. Listy má dokonce zdravšie ako vlani. Ešte jedna skúsenosť: na Primu sa veľmi dobre ujímajú očká naštepené v apríli metódou pána Řezáča. Skúste to na jar aj Vy! Nemám dom na svahu, takže mrazivý vzduch nemá kam odtiecť. Všetky mladé kmienky sadeníc od bred_ika pomrzli, ale okrem VV3 vyrašili odznovu.Preto budem asi postupne preočkovávať menej odolné sorty tými odolnejšími, najlepšie bezsemennými, aj za cenu menšej úrody alebo menších bobúl. Už som zohnal Jupiter, Saturn (USA), Sommerset Seedless, Glenoru, z muštových Marquette. Znesú extrémne mrazy a (aspoň u mňa) majú zdravé listy. Potrebovali bysme mesiac babieho leta, aby tie tenké sadeničky aspoň dole zopár centimetrov zdrevnateli.

         Prajem Vám veľa trpezlivosti a dobrých nápadov!   Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 191.158 (?), 7.9.2010 8:56
Zdravím Vás a přidávám nějaké foto neboť jsem včera dostal odvahu navštívit zahradu a byl jsem opět nemile překvapen. Poštípaný od komárů, nepřekvapen množstvím slimáků (na to že je ráno 5°C), úroda nezraje a hnije, navíc se k tomu přidává "zvěř" která přelézá ploty a krade plechy a železo. Kodrjanka na pergole je v hornín části již téměř bez listí, ta co je na vedení je o poznání pozdější, sklidil jsem jediný střapeček Matilde ale je to takový Prim-ový standard takže nezůstane. Mám zahradu kousek od řeky Dyje a je to taková vlhká a chladná "kotlina". Co se týče očkování zkušenosti nemám, nevím zda bych to zvládl, sazenice spíše řízkuji. Rhehu jsem sadil vloni ale (zase díky podmáčení a napadení plísní) mi spíše živořila a vypadá zatím špatně. Sice neuhynula ale zda se příštím rokem ukáže je otázka. Mirek
Kodrjanka u níž jsem zapěstoval nový letorost (v levé půlce snímku), možná nechám ještě jeden z těch dvou napravo. Jedná se o 2-3 několikaleté rostliny které jsou na pergole 3-4 metry dlouhé, letošní úroda tak 8 hroznů z větší části nepoživatelné.
Kodrjanka u níž jsem zapěstoval nový letorost (v levé půlce snímku), možná nechám ještě jeden z těch dvou napravo. Jedná se o 2-3 několikaleté rostliny které jsou na pergole 3-4 metry dlouhé, letošní úroda tak 8 hroznů z větší části nepoživatelné.
Bez názvu
Bez názvu
Chrupka je pěkná ale zatím moc nejedlá.
Chrupka je pěkná ale zatím moc nejedlá.
Vloni jsem celou úrodu vyhodil, nedozrála ani takto
Vloni jsem celou úrodu vyhodil, nedozrála ani takto
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 10.9.2010 7:58

Koupil jsem kdysi Vitru a nasadil těsně vedle skleníku.Vyklubala se z ní Kodrjanka.Část bujné odrůdy je ve skleníku(zdravý list i hrozny),část je venku(listí už opadalo).Zkusím natáhnout venkovní část pod průsvitný přístřešek.Myslím, že to pomůže, nebude tolik trpět a rodit bude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika