Co Vaše réva 2015?



Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?)
12.10.2015 9:27

Nuže hlásím poklizeno sklizeno a dáno do demižónů.

Vzhledem k tomu, že listy byli již z poloviny zmrzlé z minulého vikendu a na dnešek hlásili též mrazíky, tak jsem určil termín sklizně na tento víken.

Sezóna to byla pěkná zejména pro malovinaře v okrajových oblastech. Možnost zálivky pak ještě pomohla více. Nedokoážu odhadnout jak moc velký vliv měli tropická vedra na průběh zrání. Brožura tvrdí, že pár stupňů nad 30 réva a nejen ona, přestává asimilovat a tedy se růst a zrání se zastaví. Faktem je, že nebylo třeba moc řešit plísně a jiné radosti vinařovi.

Moje osobní zkušenosti jsou letos asi takové. Na jaře jsem po loňských ubytcích v téměř každé fázi růstu ponechal větší zatížení hlav. Nic však neubývalo. Chtěl jsem počkat do termínu zaměkání bobulí, ale vše furt rostlo, réví začalo i vyzrávat a tak jsem vše nechal s tím, že si zřjemě sazenice poradily. No uvídíme příští rok, jestli nebudou moc vysílený. Faktem je, že jsem letos jen jednou sečkoval. Více se to nikam nehrnulo. Jen rostly fazochy, které jsem nechával růst dle libosti a jen je zasouval do dvojdrátí. Vrch listové stěny většinou nepřelezly.

Další poznatek byl při sklizni. Schované hrozny měly o možná 2 týdny zpoždění. Bál jsem se více probrat listy v zóně hroznů. Brožura říká, že zrovna Hib má vysoké požadavky na odlistění v zóně hroznů. No příště budu ke konci zrání razantnější.

Sklizeň. některé hrozny byly na Hib opravdu obrovské, většínou béžovo -narůžovělé. Často ze strany do stěny pár nazelenalých kuliček. Třapina jedné třetiny hroznů hnědá a vyzrálá, Zbytek zelená. Určitě by na jiném stanovišti ještě bylo, co hroznům dávat.

No a abychom nechodili kolem horké kaše. Zde jsou čísla.

Lokalita: H.Jelení, trať Jelenský sen, 304 m.n.m

odrůda: Hiberrnal, podnož SO4, 10 hlav, stáří 4 roky

váha: 35,5 kg i s třapinami

mošt: cukr - 20'ČNM, titr.kys.- cca 8,5-9g/l

kvasinky: KVASINKY BS6 (RYZLINK) 20G ROZVAŽ.

S pozdravem a přáním hezkého dne Georg Black cool

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14   
   
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 12.10.2015 9:27

Nuže hlásím poklizeno sklizeno a dáno do demižónů.

Vzhledem k tomu, že listy byli již z poloviny zmrzlé z minulého vikendu a na dnešek hlásili též mrazíky, tak jsem určil termín sklizně na tento víken.

Sezóna to byla pěkná zejména pro malovinaře v okrajových oblastech. Možnost zálivky pak ještě pomohla více. Nedokoážu odhadnout jak moc velký vliv měli tropická vedra na průběh zrání. Brožura tvrdí, že pár stupňů nad 30 réva a nejen ona, přestává asimilovat a tedy se růst a zrání se zastaví. Faktem je, že nebylo třeba moc řešit plísně a jiné radosti vinařovi.

Moje osobní zkušenosti jsou letos asi takové. Na jaře jsem po loňských ubytcích v téměř každé fázi růstu ponechal větší zatížení hlav. Nic však neubývalo. Chtěl jsem počkat do termínu zaměkání bobulí, ale vše furt rostlo, réví začalo i vyzrávat a tak jsem vše nechal s tím, že si zřjemě sazenice poradily. No uvídíme příští rok, jestli nebudou moc vysílený. Faktem je, že jsem letos jen jednou sečkoval. Více se to nikam nehrnulo. Jen rostly fazochy, které jsem nechával růst dle libosti a jen je zasouval do dvojdrátí. Vrch listové stěny většinou nepřelezly.

Další poznatek byl při sklizni. Schované hrozny měly o možná 2 týdny zpoždění. Bál jsem se více probrat listy v zóně hroznů. Brožura říká, že zrovna Hib má vysoké požadavky na odlistění v zóně hroznů. No příště budu ke konci zrání razantnější.

Sklizeň. některé hrozny byly na Hib opravdu obrovské, většínou béžovo -narůžovělé. Často ze strany do stěny pár nazelenalých kuliček. Třapina jedné třetiny hroznů hnědá a vyzrálá, Zbytek zelená. Určitě by na jiném stanovišti ještě bylo, co hroznům dávat.

No a abychom nechodili kolem horké kaše. Zde jsou čísla.

Lokalita: H.Jelení, trať Jelenský sen, 304 m.n.m

odrůda: Hiberrnal, podnož SO4, 10 hlav, stáří 4 roky

váha: 35,5 kg i s třapinami

mošt: cukr - 20'ČNM, titr.kys.- cca 8,5-9g/l

kvasinky: KVASINKY BS6 (RYZLINK) 20G ROZVAŽ.

S pozdravem a přáním hezkého dne Georg Black cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pita - (26) - 168.53 (?), 12.10.2015 23:20

Zdravim,

reva je jiz sklizena, listy pomalu zloutnou ale objevilo se padli. Ma cenu to jeste letos postrikat, nebo staci az na jare Sulkou?

diky za odpovedi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 58.242 (?), 13.10.2015 19:04
Hibernal sklizeny 11.10.2015, pri lisovani ukazal cukernatost 21 NM, je toho cca 60-70 litru.
Hibernal sklizen 2015
Hibernal sklizen 2015
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jan14 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90) - 120.115 (?), 16.10.2015 5:01

o tomto čase je už zbytočné robiť postreky viniča, jediný postrek čo sa pred zimou robí, je postrek broskýň proti kučeravosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 16.10.2015 8:55

K padlí: myslím, že bude dostačující listí shrábnout a spálit.Postřik až na jaře.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tsvoboda - (11) - 161.38 (?), 17.10.2015 21:34

17.10.15 jsem sklidil první úrodu Hibernalu a Muscarisu z výsadby 2013 (nadm.výška 484m) Nebylo toho moc i díky ptákům, na které se budu muset líp připravit (CDčka je moc neodradila). Muscaris se jeví dobře, ale s plodností moc nespěchá. Některé hlavy neměly nic nebo málo. Hibernal zaplodil slušně, ale s vybarvováním to mohlo být lepší. Taky příště odlistím razantněji a dříve. Výsadba je mladá na podnoži SO4. Růst je zatím slabší. Čekám, že se to bude lepšit a sklizeň poroste. Stříkal jsem pouze jednou a to proti plísni šedé Rovralem (na přelomu srpna a září).

Hibernal - 20,5 'ČNM
Muscaris - 22 'ČNM

Vzhledem k množství jsem to dal dohromady, pár hodin maceroval za použití enzymu AROM. Mám toho po odkalení 20 litrů, kvasinky použiju taky ryzlinkové a budu čekat na výsledek :-)

Muscaris
Muscaris
Hibernal
Hibernal
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 20.10.2015 9:04

Na 484 m n.m. je to určitě slušný výsledek. Otázkou je, co ukáží další a hlavně chladnější roky,  i v letošním super teplém roce je vidět, že Hibernal nepatří mezi nejranější odrůdy. Proto s Hibernalem nemám zkušenosti a ani neplánuji, že ho vysadím, podle mého názoru je i na mých 240 m n.m pozdní.
Muscaris u mne měl v prvním sklizňovém roce také malé hrozny, letos ve třetím už byly hrozny slušné. Holt to chce počkat, až keře zestárnou a naberou sílu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 33.220 (?), 20.10.2015 10:04
Jako je Ryzlink rynsky kral vin, tak je Hibernal kral interspecifickych odrud, samozrejme se najdou nektere napr. Solaris, ktere maji tu odolnost vuci houbovym chorobam jeste o trochu vyssi(u me nelze Hibernal pestovat zcela bez chemicke ochrany), ale dle meho subjektivniho nazoru se zatim v chuti zadna jina PIWI odruda nemuze s Hibernalem rovnat.Ze je pozdni to je fakt, se kterym se neda nic delat, ale jako negativum to vzhledem k moji nadmorske vysce 260 m. n. m. nevnimam, pri dobre agrotechnice se vino z nej vzdy do privlastovych kvalit dostane.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 20.10.2015 13:33

Je otázkou, jestli super teplý a suchý rok s teplotami nad 35°C, je pro révu to pravé. Jestli by řekněme, při 28-30°C, nebyla na tom ještě lépe. Faktem jinak je to, že je to opravdu na krev a pokud přijde mrazík v září je to na odpis. Chuťové je ale výborný a přestože má spoustu semínek, tak ho jedí i děti, které jinak "zrníčkové" víno nemusí. Asi je láká možnost posuzovat podle semínek fenologickou zralost, jako tatínek. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 117.165 (?), 20.10.2015 14:31

Mám podobný názor jako vy. Zdálo se mi totiž, že réva nezaměkla o moc dříve než jindy, vzhledem k tomu, jaké bylo velké teplo. Teploty 35 oC růst zřejmě brzdí než urychlují (což je v odborné literature i popisováno). K těm mrazíkům - réva shodí listy při mrazíku cca -3 oC, což letos přišlo docela brzy 13.10., jindy je to 18.-19.10. nebo i později kolem 25.10. No a letos i vzhledem k vlhkému počasí posledních dní nebylo co jiného řešit než sklidit. Hibernal mi jako hrozny a především jako víno mi chutná velice.  V mých podmínkách se ale nedá čekat, že vyjde každý rok. Vzpomínám si, že podobně dobře vyšel na jiné lokalitě v sousedství i v roce 2012. Ty roky mezi tím nevím, ale předpokládám, že 2014 byl jistě slabší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika