Bujne rastnúce odrody na Vertiku



host - 166.32 (?)
12.8.2011 22:33
Odrody Nero aj KarMaKod by na Vertiku rástli excelentne, napriek tomu, že Nero je dosť bujný. Rodí však už od prvých očiek. Paľo
Dôležitá je rodivosť očiek smerom k báze letorastu
Dôležitá je rodivosť očiek smerom k báze letorastu
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 166.32 (?), 12.8.2011 22:15, zobrazeno: 10725x
Často sa hovorí alebo píše, že pre systém vertikálneho kordónu sú ideálne kultivary so stredne bujným rastom. Moje dlhoročné skúsenosti potvrdili, že dôležitejší znak ako sila rastu je schopnosť odrody zakvitnúť na prvých troch či štyroch očkách od báze rodiaceho zeleného letorastu. Sila rastu sa dá kompenzovať opakovaným letným zakracovaním v hornej časti Vertika tak, aby rovnomerne obrastala spodná časť. V minulosti som takto pestoval bujne rastnúcu sortu Zweigeltrebe (30 sadeníc v rade) a výsledkom vždy bola na konci septembra parádna modrá stena dozrievajúceho hrozna. Viac ako 2 strapce na 1 ramienku som nikedy nenechával. Na snímke sú zachytené 2 Vertika bujne rastnúceho Chorvátu pri dome (v okolí Modry mu hovoria "Smradlák", lebo vôňa zrelých bobúl sa šíri do vzdialenosti niekoľkých metrov). Chorvát vpravo postupne odumiera vďaka nevyliečiteľnej chloróze. Paľo
bujný
bujný "Smradlák" pestovaný v tvare Vertiko
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 166.32 (?), 12.8.2011 22:19
S odrodou Prim na Vertiku už mám viacročné skúsenosti. Napriek tomu ju postupne preočkovávam na lákavejšie odrody. Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.32 (?), 12.8.2011 22:25
Odroda Solaris ukázala prvú úrodu. Prim aj Solaris sú nafotené včera. Sladkosť hrozna sa rýchlo vyrovnáva, pričom expozícia krov je tá najmenej vhodná- severná. Paľo
Solaris na Vertiku
Solaris na Vertiku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 166.32 (?), 12.8.2011 22:29
Misket Dunavski na Vertiku rastie dobre, ale rodí málo. Možno by rodil viac na oblúkoch, ale chuť je priemerná. Na jar bude preočkovaný. Paľo
Misket Dunavski na Vertiku
Misket Dunavski na Vertiku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 166.32 (?), 12.8.2011 22:33
Odrody Nero aj KarMaKod by na Vertiku rástli excelentne, napriek tomu, že Nero je dosť bujný. Rodí však už od prvých očiek. Paľo
Dôležitá je rodivosť očiek smerom k báze letorastu
Dôležitá je rodivosť očiek smerom k báze letorastu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 166.32 (?), 12.8.2011 22:35
Podobne by sa dala na Vertiku zvládnuť aj Krasotka, ktorá u mňa rastie bujne, v rozpore s tvrdením v ampelografii. Paľo
Krasotka na vysokom vedení
Krasotka na vysokom vedení
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 155.247 (?), 18.8.2011 23:15
Odroda Misket Dunavski nemá bujný rast, takže by sa zdálo, že je vhodná na Vertiko. Bohužiaľ kvitne až na štvrtom púčiku od báze letorastu. Keďže zelené ramená Vertika treba počas sezóny zakracovať, odchádza do kompostu aj časť potenciálnej úrody. Na Vertiku Misket rodí málo, aj keď je pravda, že bobule sú tvarom aj farbou lákavé. Slabo muškátovú príchuť som zatiaľ pri jedle necítil. Paľo
bulharská odroda Misket Dunavski na Záhorí
bulharská odroda Misket Dunavski na Záhorí
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 108.39 (?), 19.8.2011 8:31

Zdravim Palo, mam na vertiko zalozeny Kismis zaporozskij a Venus, myslis ze sa budu dat strihat na kratko? Nero v polotieni okolo altanku prave zreje, osami je navstevovany hodne - podobne ako Nashi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 155.247 (?), 19.8.2011 9:32
Zdravím do Bratislavy, Libor! Kišmiš má vysokú rodivosť, takže redukcia úrody strihaním Vertika by mu neublížila. Nie som si ale istý, či rodí na bazálnych očkách, ako napr. Nero. Ak by boli obrovské strapce Kišmiša na 4. či 5. očku- ďaleko od osy Vertika, došlo by asi k vylamovaniu ramienok vo vetri. S odrodou Venus by nemal byť problém, používa sa na pergoly a reže sa na 4 očká. Sám som na 3 ročnej rastline plody ešte neochutnal- obetoval som prvú úrodu, aby mi vyrašilo očko Zilgy, ktoré som do nej v apríli naočkoval. Teraz sa na pergole rozrastajú dve mrazuodolné sorty-Venus a Zilga, ktoré majú veľký list a dúfam aj chutné skoré hrozno. Paľo P.S. Libor, Topend už máš zrelú? Ako chutí?
júl 2011: Zilga naočkovaná do Venus
júl 2011: Zilga naočkovaná do Venus
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 109.25 (?), 20.8.2011 8:41

Vdaka za reakciu Palo. Topend bude za ca. mesiac, zhodnotim ho potom v slivkach.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika