Black Magic



Frany - (40) - 96.10 (?)
31.8.2013 23:05

Zeptal bych se pánů, co mají možnost porovnat Kodrjanku a Black Magic (Paľo, Brańo,...), jestli by se kromě bobulí a semen podívali na další ampelografické znaky a podělili by se svá zjištení, příp. fotky. Kdyby se našla alespoň jedna výraznější neshoda, mohlo by to pomoci oddělit tyto odrůdy. Společnou detektivní prací bychom se mohli posunout zase o krůček dál...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 209.17 (?), 31.8.2013 20:23

Zdravím Vás a musím smutne priznať, že Black Magic mi zatiaľ nerodí. Ani bujný rast sa nepotvrdil. Zápasím s dopestovaním poriadneho ťažňa na tvorbu kmienka. Pritom sadenica od Juralu mala priam exemplárne korene. Firma Jural ma sklamala s odrodou Muskatay. Keď zarodila, ukázalo sa, že je to síce parádny a chutný hozen, ale iba Prim, žiadne veľké oválne bobule ako na etikete sadenice.

Napriek tomu stále verím, že Black Magic bude iná varianta Kodrianky. Už to, že neboli všetky Vaše plody semenné, je dôležitý poznatok. Okrem toho, nemali by byť v bobuliach 2 semienka? Zatiaľ 1:0 v prospech Black Magicu!yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.46 (?), 31.8.2013 20:43

Kodrianku pestujem hned vedla Black magicu. Ale pretoze je jej sadenicka mladucka (ma len jeden strapec), netrufal som si hned tvrdit, ze je to nieco uplne ine. Lenze co vidim vidim - zatial co ma Kodrianka plody gulate, Black Magic ma plody velke, vajcovite, siskovite. Strapec je velky, tazky. Akurat teraz dozrieva, a to som prosim pekne v Ziline a nepestujem to nijako specialne (ziadny sklenik, ziadna stena zo severu). Takze sa mi proste zda, ze je to nieco ine. Je pravda, ze mam tych strapcov par, ale mam:)

Inak aj mne sa Black Magic choval "zvlastne". Minuly rok napriklad takmer vobec nerastol, zrazu v septembri pustil omlady na vsetky strany a zakvitol, kukal som na to ako puk a krutil hlavou:) 

Braňo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 209.17 (?), 31.8.2013 21:13

Gratuľujem Braňo k prvej úrode Black Magicu! yes Viem, že aj v okolí Žiliny sa dá dopestovať teplomilné ovocie (napr. Janko Majzel v Brodne), ale keď si človek uvedomí, že Black Magic pestujú aj na juhu Talianska, patrí sa dať dole klobúk pred týmto krížencom. Pokiaľ ide o Kodrjanku, tvar a veľkosť bobúľ, čas dozrievania, počet semien v bobuliach, o tom by nám zrejme najviac mohol porozprávať p.Mirek z Břeclavi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.46 (?), 31.8.2013 21:40

Dakujem pekne:) Skusam Vostorg, Kodrianku, Black Magic, ale na celej ciare vyhrava zatial Bianka, tej nevadi absolutne nic, klop klop na drevo:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 209.17 (?), 31.8.2013 21:54

Biancu som si zakorenil (1 rezok) a na jar ju preočkoval veľkoplodou sortou Novyj Podarok Zaporožiu. Očko sa na tenkom kmienku nechytilo, takže Bianca pokračuje v raste. Našťastie sa mi 2 očká NPZ ujali na jednom z 2 kmienkov Augustina, tak sa teším na budúcoročnú úrodu tandemu Augustin+NPZ.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 31.8.2013 22:03

Když to vezmu od začátku tak před nějakými 15-18ti lety jsem zakoupil v místním zahradnictví tři odrůdy révy, bílé, modré a růžové. Z bílého se vyklubala neznámá, velmi raná odrůda s kulatými plody, z růžového červená chrupka a z modrého Kodrjanka. Sazenice byly v igelitovém obalu do kterého byl vložen karton s obrázkem nějaké orosené révy a popisem stolní odrůda červená, modrá nebo bílá. Jestli v té době již existovala firma Jural nevím, každopádně už bych si nikdy takhle balenou sazenici révy (ani ničeho jiného) nekoupil, byť by tam byl název odrůdy, tak jak je dnes běžně vidět. Kodrjanku (co jiného by to mohlo být?), jsem si opakovaně řízkoval a vysazoval na další místa. Byla to má první odrůda s velkými oválnými plody, modrou slupkou a křupavou bílou dužinou. Počet semen jsem nikdy nesledoval (mohu to omrknout) ale malé (cca do 10ti mm) bobule, které vždy na střapci jsou, bývají bez semene, velké bobule mají semena dvě (zrovna je křoupu). Řekl bych že nástup do květenství je pozdnější, ale následně Kodrjanka předežene spoustu jiných, dříve kvetoucích odrůd. Bobule má vždy oválné, letos je to nejspolehlivější odrůda, neexistuje u ní problém s přetížením hlavy tak jako např. u Arkadie nebo Bílého Čuda, vosy na ni jdou celkem málo, s praskáním bobulí po nedávných nonstop lijácích taky nemá problém. Beloe čudo je jedna z nejranějších odrůd, je krásně sladké ale Kodrjanku jsem začal sklízet dříve. Jediné co je na ní na "závadu" je nerovnoměrné dozrávání a vybarvování bobulí, ale za to dlouho vydrží na keři. Růst je velmi bujný, na Mikulovsku ji mám v lokalitě kde je vysoko spodní voda a osmimetrové výhony nejsou nic neobvyklého. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 209.17 (?), 31.8.2013 22:32

Na ukrajinskej ampelografii má Kodrjanka sakramentsky válcovité bobule. Zdá sa, že klonov bude u Kodrjanky viacero. Trochu mi to pripomína nedávnu diskúsiu o tvaru bobúľ Ajvazu. V každom prípade ste Mirku potvrdil, že Kodrjanku striedavo chválilo a chváli na fóre množstvo pestovateľov. Každý ročník je iný, nielen u muštových odrôd...wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.46 (?), 31.8.2013 22:44

A ja ju mam gulate bobule Kodrianky..No nic, toto necham na Vas, precital som si vlakno k Black magicu este raz a toci sa mi hlava:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 31.8.2013 22:58

Tak tam jsou fakt na některých snímcích sakramentsky válcovité, takové já nemám. Mé bobule jsou kulatější, v poměru 1:1,5-2, ale na snímcích jsou hrozny pěstované někde ve foliáku a střapce hodně řídké.

Tady nahoře uprostřed je bobule taky dosti válcová.
Tady nahoře uprostřed je bobule taky dosti válcová.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Frany - (40) - 96.10 (?), 31.8.2013 23:05

Zeptal bych se pánů, co mají možnost porovnat Kodrjanku a Black Magic (Paľo, Brańo,...), jestli by se kromě bobulí a semen podívali na další ampelografické znaky a podělili by se svá zjištení, příp. fotky. Kdyby se našla alespoň jedna výraznější neshoda, mohlo by to pomoci oddělit tyto odrůdy. Společnou detektivní prací bychom se mohli posunout zase o krůček dál...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika