Ako Vám dozrievajú strapce?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
peetoo - (49) - 41.142 (?) 
6.9.2011 21:20
Zdravím Paľo, máte pravdu som ich veľkým fandom. Chcel by som mať ich kompletnú zbierku. Zatiaľ mám len 1/4. Áno bývam na juhu, konkrétne vo Východosl. nížine. Podmienky na pestovanie sú celkom vhodné. Pozemok je rovinatý (109 m.n.m.), čo sa týka pôdy je to černozem na sprašových hlinách. Suma aktívnych teplôt je okolo 3000°C. Za posledných 10 rokov bola najnižšia teplota - 20°C. Najskôr dozrieva Urán, chuť je veľmi dobrá, semienka sú malé, zakrpatené a duté preto patrí k bezsemenným odrodám. Bobuľa je žltozelená na slnečnej strane ružová.Dozrieva začiatkom septembra. Zimné mrazy znáša dobre, letorasty vyzrievajú na 70% dĺžky. Je to vdačná odroda.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 147.236 (?), 6.9.2011 22:30
Dobrý deň! Myslím, že by z Vašich úspechov mala radosť aj Dorota Pospíšilová s Ing. Korpášom. Mám od nej Ampelografiu aj s jej podpisom, v korej sú podrobnosti o Vašich sortách. Tú polohu Vám úprimne závidím. Vlastne nieste nútený pestovať interšpecifické hybridy, akurát striekať proti hubovým chorobám musíte, ako ste písal, viacrazu. Píšu mi nadšenci pestovania viniča z Lysej pod Makytou a z Martina, ktorí by istotne tiež pestovali takéto odrody, ale drsné podmienky to neumožňujú. Budete mať možno ešte lepšie podmienky ako v Rúbani, kde sa vtedy novošľachtence testovali a množili. Ja som vsadil na inú- cudzokrajnú kartu: stolové a muštové hybridy, ktoré sú odolnejšie k mrazu aj chorobám. Zatiaľ som spokojný, uvidíme ako sa bude dariť v ďalších rokoch. Z krížencov D.Pospíšilovej mi ostali už iba chúlostivý Ametyst, bezsemenný Jupiter a Rúbanka. Muštový Dunaj, ktorým "napájali" ruského prezidenta pri jeho návšteve Slovenska, som už takmer všetok preočkoval na Cabernet Jura a Cabernet Cortis. Majte sa fajn a nech Vám hrozno parádne dozrieva! Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (513) - 151.93 (?), 6.9.2011 0:22

Paľo, prosím Vás - zajímá mě ta odrůda pojmenovaná jako Venuše - ten list vzadu patří k této odrůdě? Pokud ano, možná ji mám a chybí mi k ní nejspíš název - koupil jsem ji kdysi jako odrůdu "Amurka". Má nějaké synonymum, podle kterého ji bych našel v některém z web-atlasů? (Díky)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 167.210 (?), 6.9.2011 0:46
Pán Zyjan, o Venuši píše D.Pospíšilová, že vznikla krížením Katta kurgan x Chibrid bezsemen. Venuša má neskorý nástup do všetkých fáz. Pomerne odolná k hubovým chorobám, náchylná na zimné mrazy. Vyžaduje najteplejšie polohy, hlboké, teplé výživné pôdy. Vysoké úrody veľkých strapcov s veľkými bobuľami. Vhodná aj na pestovanie v studených skleníkoch, kde dozrieva o 2-3 týždne skôr. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (513) - 151.93 (?), 6.9.2011 1:04

Díky Paľo - tak to byla jenom podobnost. Velké bobule to má, ale velikost střapců nesouhlasí. S pozdním nástupem čehokoliv je to taky v tom mém případě jinak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 171.36 (?), 26.9.2011 16:38
Tohtoročný september urýchlil dozrievanie stredne skorých odrôd. Premnoženie ôs donútilo vinohradníkov obaliť strapce sieťkami alebo hrozno predčasne obrať. Na snímke sú dozreté sladké strapce veľkoplodých stolových odrôd Pamjati Žuravlja a Rhea. Špeciálne pre "neveriaceho Tomáša"-p.vjk som priložil aj rozrezané bobule, aby p.vjk konečne uveril, že Rhea nemá tvrdé ani veľké semená. Paľo
Pamjati Žuravlja (vľavo) a Rhea (Jupiter)
Pamjati Žuravlja (vľavo) a Rhea (Jupiter)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 171.36 (?), 26.9.2011 16:45
Zatiaľčo Pamjati Žuravlja majú v bobuliach tvrdé trojrozmerné semená bežné u mnohých stolových odrôd, Rhea má iba ploché mäkké rudimenty semien, ktoré pri konzumácii hrozna vôbec nevnímate. Právom je zaradená medzi bezsemenné odrody. Navyše má sympatickú schopnosť tvoriť cibéby. Bohužiaľ obidve sorty sú v čase dozrievania lákavé pre osy. Paľo
bližší pohľad na semennosť a bezsemennosť bobúľ
bližší pohľad na semennosť a bezsemennosť bobúľ
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 26.9.2011 19:44

To, že ve vašich podmínkách Rhea vytváří pouze měkká semena neznamená, že tomu v jiných podmínkách nemůže být trochu jinak. Rheu znám z vlastního pěstování i v nejbližším okolí ve více exemplářích, tudíž vím o ní své. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 171.36 (?), 26.9.2011 23:08
Viac by nám o viacerých Rheách prezradila samotná autorka odrody. Pokiaľ naozaj existujú. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 27.9.2011 7:56

Rhea je podle mého názoru jen jedna. Ale v jiném roce a na jiném místě se může chovat jinak. Vím z ohlasů na ukrajinském fóru, že rudimenty u této odrůdy hodnotí hodně negativně. Stejně tak v Atlasu bezsemených odrůd má Rhea rudimenty hodně velké. Ale za jiných podmínek mohou být rudimenty menší, případně se ve stejném tématu píše o použití giberelinu, který tento problém sníží nebo odstraní. Mně osobně spíš u Rhey vadí její nízká odolnost, která je popsána tamtéž.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika