Založení trávníku - jaký/správný postup?



Georginator - (46) - 64.174 (?) 
4.8.2012 0:10, zobrazeno: 8126x

Zdravím,

budu mít otázku ohledně zakládání trávníku kolem rod. domu, ve finále bude trávník na ploše cca 250 m2.

Chci se zeptat spíše na správný postup založení, než jaké použít hnojivo, travní směs apod.

Takže v momentální době nám dodělávají zpevněné plochy - chodníky u RD. Během pár dní přijede podruhé bagr, který veškerou hlínu (zatím je rozprostřená hlína asi na polovině pozemku) rozprostře po celé ploše, kolem obrubníků až na hrany pozemku.

Barg každopádně přes rozprostřenou hlínu nejezdí, takže nedochází ke zbytečnému uježdění, jen ji zkrátka vysype a tak lehce srovná lžicí.

Takže asi bych to viděl na tento postup, který budu následně provádět:

1) Bagrem rozprostřenou hlínu dorovnám ručně, tak aby byla vyspádována směrem od baráku pryč. Pomocí nějaké delší dřevěné latě a lopaty.

2) Po porovnání a vyspádování hlíny "kompletně" vysbíráme velké, střední i ty menší kameny, případně nějaký plevel, ten by se tam ale najít žádný neměl.
Celou plochu, kde bude trávník bych přejel vozíkem a posypal granulovaným hnojivem pro trávníky.

3) Následně nechám přes zimu hlínu klesnout, což klesne o nějaký ten cm dolů.

4) Ještě před zimou chci překatrovat "čistou" hlínu, kterou bych zaplnil celou plochu, kde došlo ke slehnutí. Překatrovanou hlínu bych ovšem nechal zatím na kupě a tuto hlínu bych rozprostřel až na jaře - abych nemusel na jaře zrývat překatrovanou hlínu spolu s původní vrstvou hlíny, která tam bude ležet vybraná od kamenů, aby nedošlo k promíchání "horší" hlíny s tou překatrovanou.

5) Takže na jaře bych poté hlínu (vyrovnanou, slehlou a zbavenou kamenů) opět zryl (do cca 10 cm hloubky).
Pokud se po zimě ukáže plevel, zničím ho Roundupem a po 14 dnech ho vytahám.
Poté bych přejel celou plochu s vozíkem a posypal nějakou vrstvou křemičitého písku (asi 6-7 litrů písku na m2).

6) Následně bych na písek navozil tu překatrovanou hlínu, kterou bych měl tedy přes zimu na kupě + bych asi opět překatrovanou vrstvu hlíny přejel opět vozíkem s pískem a trochu to posypal křemičitým pískem, už ale v menší míře.

7) Na překatrovanou hlínu bych pomocí vozíku vysel trávník - nejdříve jedním směrem tam - osivo bych lehce přehrábl hráběma. Poté po stejné trase zase proti směru zpět zbylou polovinu osiva - tuto vrstvu bych utužil už pouze válcem. Takto bych to udělal po celé ploše.

8) No a poté už jen zalévat a zalévat, vyčkat prvního sečení.

Travní osivo: Barenbrug Gazon
Použitá hlína: Klasická, žádná extra kvalita, ale hrůza to také není. Není míchána s žádným kompostem. Nějaké ty živiny chci dodat právě tím hnojivem ještě před zimou.
Nechci kupovat žádnou hlínu speciálně pro trávníky - příjde mi to zbytečné a jsou to vyhozené peníze - nebude to trávník na golf, ani sportnovní hřiště - prostě trávník kolem rod. domu.
Každopádně určitě chci aby vypadal pěkně a živě.

Takže se ptám, zda bude tento můj uvedený postup správný nebo zdali byste něco doplnili, případně něco udělali jinak.
Omlouvám se za trochu delší text, ale chtěl jsem dodat přesné informace.
Budu se těšit na vaše rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Georginator - (46) - 64.174 (?), 5.8.2012 21:41

Ještě takové otázky...

Na plochu do těch cca 250 m2 jsou reálné 2 m3 toho křemičitého písku?
Když to tak počítám, tak by to tak mělo být na první vrstu 7 litrů písku na 1 m2 a na druhou 2 litry písku na 1 m2.
200 m2 x 7 litrů = 1400 litrů písku = 1,4 m3 - první vrstva
200 m2 x 2 litry =  400 litrů písku = 0,4 m3 - druhá vrsta na překatrovanou hlínu

1,4 m3 + 0,4 m3 = 1,8 m3, takže zaokrouhlíme na 2 m3.
Což ve váze křemičitého písku je to cca 2,8 tun.

Je to tak, pokud se nepletu, že?

Jinak jaké použít hnojivo ještě před zimou, aby první vrsta hlíny dostala nějaké ty živiny? Vybral jsem FLORIA TRAVIN - bude dostačující? Obsahuje i něco proti plevelům.
Mám použít na hlínu, kde zatím trávník nebude doporučené dávkování tj. 30g/m2 nebo více, případně méně hnojiva?

A na druhou vrstvu (překatrovanou hlínu, až po zimě) jsem vybral AGRO Trávníkové hnojivo pytel 20 kg - je tam vyšší fosforečná složka, která je pro zakládání trávníku asi nejdůležitejší.

Jinak půda není nijak jílovitá, semtam se něco najde, ale půda je spíše taková středně těžká.

Budu rád za každou radu, internet a postupy jsem si pročetl, ale vždy se značně lišily, tak proto se ptám zkušenějších, zda bude postup správný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika