Čím osázet vybudovaný "kopeček"?



konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?)
6.5.2012 14:19

Obojí - i to, co radí p. Josef, s rohoží i,,skalka" navrhovaná p. Lídou je dobré. Barvínek bych tam nedávala, je to na něj moc velký úpal, tam se mu příliš dařit nebude. Sama ho mám pod stromem, jenže než byl strom, trochu stromem a dával stín, barvínek byl neustále ošklivě popálený, hlavně od jarního sluníčka. Takže buďto rohož, která zakryje ošklivou textilii a jalovce a nebo skalku s trávama a skalničkama, doplněná i tím jalovcemwink jak navrhuje p.Lída smiley

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 249.142 (?), 6.5.2012 12:38, zobrazeno: 9396x

Dobrý den, potřebovala bych radu. Vůbec nevím, co mám dělat, resp.čím osázet vybudovaný "kopeček", se kterým jsem původně zamýšlela nechat ho porůst něčím plazivým /v současné době je tam skalník a barvínek/ a ani jednomu se moc nedaří. Na "kopečku" je folie a svítí na něj od rána do 15 - 16 hodiny odpolední. Prosím moc o radu, koukám na to každý den a vůbec nevím, co s tím... Al.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 205.176 (?), 6.5.2012 13:26

Na holé černé netkané textilii ve vašich slunných podmínkách se asi nebude moc dobře dařit ničemu.

  1. Chtělo by to ji něčím ještě překrýt: Standardně mulčovací kůrou nebo štěpkou, případně kameny apod. Problém je v tom, že je svah dost prudký na to, aby se na něm mulčovací materiál pohodlně udržel. Tomu by mohly napomoci doplnění plochými lomovými (či "polními") kameny, které nebudou mít tendenci se ze svahu skulovat dolů či po něm sjíždět.
  2. Druhým problémem se mi jeví hustota osázení: pokud bych svah chtěl mít v dohledné době ozeleněný, pak bych do něj přidal ještě nejméně jednu, možná raději dvě, řady sazenic třeba již uvedeného a použitého barvínku.
  3. Pokud budou mít uvedené druhy dostatek vláhy a pokud se nebudou nadměrně přehřívat od holé černé mulčovací textilie, porostou i ve Vašich podmínkách.
  4. Další, hodně netradiční možností překrytí černé textilie by mohlo být použití rákosové nebo bambusové rohože. Voil bych položení rohoží stébly ve vodorovném směru (podélně s vytvořeným kopečkem). I v tomto případě bych doplnil nejméně jednu řadu pokryvných rostlin. Rákosová rohož položená na zemi sice bude zpočátku vypadat asi dost divně, ale jde o to vytvořit podmínky pro lepší růst rostlin. Ty rohož časem zakryjí.
  5. Na slunné místo by se spíše než barvínek apod. hodily různé skalničky, třeba floxy, karafiátky, tařice, tařička, huseník atd. Anebo třeba nízké plazivé jalocvce - Juniperus horizontalis Wiltonii, Golden Carpet apod.
  6. Dopřejte svému výtvoru čas: je vidět, že je to hodně čerstvě udělané a že se nic ještě ani nestačilo rozrůst. Ani barvínky navrchu nevypadají nezdravě ale než dorostou až dolů, tedy nejméně půl metru až metr, to nějakou dobu (2 rok?) potrvá.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.182 (?), 6.5.2012 13:26

Dejte tam nějakou vyšší a nižší trávu, pak nějaké suchomilné polštářové skalničky (protože nahoře se vody moc neudrží), plazivý jalovec. Osázejte těmi skalničkami i svahy po stranách, dřív se zapojí.

A co vás vedlo k vytvoření takového "hrobečku"? Mně by se tam místo kopečku -pokud to potřebujete kvůli částečnému opticjému oddělení - líbily dva tři velké solitérní kameny...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 6.5.2012 14:19

Obojí - i to, co radí p. Josef, s rohoží i,,skalka" navrhovaná p. Lídou je dobré. Barvínek bych tam nedávala, je to na něj moc velký úpal, tam se mu příliš dařit nebude. Sama ho mám pod stromem, jenže než byl strom, trochu stromem a dával stín, barvínek byl neustále ošklivě popálený, hlavně od jarního sluníčka. Takže buďto rohož, která zakryje ošklivou textilii a jalovce a nebo skalku s trávama a skalničkama, doplněná i tím jalovcemwink jak navrhuje p.Lída smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 86.111 (?), 6.5.2012 14:55

v současné době je tam skalník a barvínek/ a ani jednomu se moc nedaří... kdy jste to sadila? Na podzim nebo až teď na jaře? A co čekáte, že to udělá za pár dní? To myslíte, že to za týden poroste dva metry? Já jsem na podobný hrobeček vysadil taky na podzim skalníky a teď je mám ještě bídnější než vy, přes zimy dost omrzly a teď vyrážejí znovu od země. Ale já teď od nich žádné zázraky neočekávám. Předpokládám, že mi tu moji hromadu zatáhnou do podzimu, když to dobře půjde a když ne, tak snad příští rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 249.138 (?), 7.5.2012 5:53

Moc děkuji všem za rady a tipy. S těmi skalničkami mě to napadlo již také, tak se do nich asi pustím :-) I s těmi "polními" kameny to není špatný nápad - to bude mít manžel radost :-) Tento výtvor jsme s manželem vytvořili loni v létě, takže je asi opravdu na všechno čas - jen já jsem tak nějak netrpělivá. Barvínek je opravdu na slunci trochu popálený (jak psala paní Lída) a ten skalník během zimi částečně vymrzl :-(

Mým cílem bylo na zahradě vymyslet něco netradičního, tak jsme i pro optické rozdělení minizahrádky vytvořili toto. Chce to asi ještě trochu práce a dát rostlinkám trochu času. Ještě jednou moc děkuji za rady a hurá do práce :-) Al.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika