Ovocné stromy ve svahu



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
21.2.2017 17:50

Bez popisu půdy to není jasné. V běžné zemině se daří ve svahu např. meruňkám, které nesnášejí přemokření. Mohly by to také být stromky na mandloňové a kdouloňové podnoži. Naopak slivoně asi nebudou vhodné, snad s vyjímkou myrobalánu. Pokud jde o rybízy, na meruzalkové podnoži se mi ve svahu a lehké půdě nedařily. Josta ve svahu půjde.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
host - 214.22 (?), 11.10.2016 9:34, zobrazeno: 19045x
Dobrý den. Prosím o radu, jak postupovat při osázení svahu ovocnými stromky. Mám v plánu vysadit řady stromků v mírném jihovýchodním svahu. Jedná se o durandzie-místní?, klasické švestky-místní?, jabloně Rubinola, hrušně Konference, třešně-místní?.Podnože semenáče a A2. Prosím o radu, v jakém pořadí je sadit. Třeba odspodu nahoru. Děkují mockrát. Mějte se fajn. J.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 12.206 (?), 21.2.2017 11:39

Chtěl bych se připojit k dotazu. Mám podobný problém a stejnou myšlenku. Potřebuji osázet východní svah. Poradí někdo vhodné ovocné stromy? Případně jak by bylo vhodné sadit od vrchu dolů? Nahoře jsem uvažoval o rybízu přes zákrsky k ovocným stromům v dolní části, ale zajímají mě spíš odrůdy pro tento případ.

Svah není moc strmý, vláha problém nejspíš taky nebude. Sluneční svit je taky celkem dobrý, sic nepravidelný, ale i teď v zimě tam odpoledne celkem pěkně svítí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 21.2.2017 17:50

Bez popisu půdy to není jasné. V běžné zemině se daří ve svahu např. meruňkám, které nesnášejí přemokření. Mohly by to také být stromky na mandloňové a kdouloňové podnoži. Naopak slivoně asi nebudou vhodné, snad s vyjímkou myrobalánu. Pokud jde o rybízy, na meruzalkové podnoži se mi ve svahu a lehké půdě nedařily. Josta ve svahu půjde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 214.22 (?), 22.2.2017 1:04

Tak jsem to tam na podzim zasadil a bojím se tam jít podívat, kolik toho přežilo zimu. J.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 12.206 (?), 22.2.2017 7:07

Mimmo: děkuji za reakci, půda je zmrzlá pod sněhem. Musím to ještě zmapovat. Myslím že podle okolí bude těžší až jílová. Žádná sláva - Valašsko. Ale údajně na té parcele předchozí vlastníci kdysi pěstovali i brambory, takže zas taková hrůza to snad nebude.

Pána s fotkou své výsadby stromů ve svahu žádám o zmapování a zdokumentování :)

Z

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 22.2.2017 7:14

Jestli je to k původnímu příspěvku tak Rubinola na A2 potřebuje 8m místa. Třešeň na semenáči 10m. Konference na semenáči 5m. Duranzie u nás nerostou, ale pod 6m bych s ní nešel.

Ty metry jsou myšleny jako průměr přirozené koruny+drobná rezerva, aby se stromy nedotýkaly a porost byl vzdušný. Lepší než nasázet na husto a následně vychovávat jako les, by bylo vhodnější nasázet to do rozumného sponu do podrostu nasázet bobuloviny, které tam mohou deset let fungovat, než se porost zatáhne.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 236.87 (?), 22.2.2017 7:46

Jestli to nejsou stromky angreštu a rybízu, tak zapláčete. Na tento plácek se vejdou tak 4 stromy na vzrůstných podnožích, které jste zmiňoval. Tato hustota je hodně šílená...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 231.203 (?), 22.2.2017 8:08

Už jsem to několikrát tady psal...
Co komu, nebo čemu brání, nasadit jakékoliv keře nebo i vzrůstné stromy velmi nahusto, v malém sponu a až pak jak si začnou stínit a vzájemně se omezovat jejích počet zredukovat.
Brzkou větší sklízeň to přinese...
(Třeba každý druhý, nebo druhý a třetí v řadě použít na dřevo, zahradní "otop nebo uzenidlo"

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 14.170 (?), 22.2.2017 11:39

Každý si může na své zahradě dělat co chce. Sázet a deset let zapěstovávat ovocný strom, abych měl čím topit mi nepřipadá smysluplné. Z fotografie odhaduju, že minimálně 70% stromků půjde pryč a ty zbylé by lépe využily prostor, kdyby byly nasázeny na ideální místo.Pozemek by byl využit rovnoměrně vzhledem k velikosti budoucí koruny. Dřív se jako podsadba vysokokmenných sadů používaly zákrsky, bobuloviny, nebo jiná podplodina. Zákrsky a drobné ovoce totiž plodí hned. Zato stromy na bujných podnožích budete kácet v době, kdy bude teprve plodnost nastupovat. Často vidím husté výsadby, kde nedošlo k probírce. Stromy jsou vyholené, plodnost je jen na vrchu koruny.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 214.22 (?), 22.2.2017 12:02

Dobrý den. Díky za odpovědi. Veřte mi, že bych Vás rád poslechl, kdybyste mi to napsali 11.10.2016. Mějte se fajn. J. Ořešáky jsem sadil 12 m od sebe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika