Lze pěstovat ovocné stromy na orné půdě?



Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 130.137 (?)
19.12.2018 18:48

Z jakých zdrojů víte, že si můžete postavit plot? Zjišťoval jsem toho dost, ale nešlo to u orné půdy mimo intravilán (jen výjimečně, např. u ovocných školek či vinohradů). Pokud to je mimo intravilán, musíte navíc mít potřebné požehnání od odboru životního prostředí kvůlivá prostupnosti krajiny.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 156.129 (?), 16.9.2018 20:28
Můžu eště přidat z vlastních zkušenosti. Jednak tato praxe podporována předchozí úpravou legislativy a prejicnosti územními plány již není možná. Na cokoliv nad objekt sloužící k zemědělskému obhospodařování do určitých m2 - nereknu z hlavy, bude nutný soulad s územím plánem a tudíž územní. řízení atd. __ Pokud by někdo přece jen chtěl stavět někde u lesa jde to také. Snadno. Stačí přesvědčit zastupitelstvo, zaplatit změnu uzem. plánu a až bude v souladu může stavět. Ale jisté to není!! __ K.z B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 10.153 (?), 22.1.2019 22:48

To není tak docela pravda... respektivě jen částečná. Dále záleží na regulačním plánu, tam to může být ošetřeno, jako u nás třeba a stejně nemůžeš postavit bez souhlasu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 250.26 (?), 19.12.2018 11:11

Na orné půdě je výsadba ovocných stromů bez problému, orná půda slouží pro pěstování plodin, ovocné stromy primárně poskytují ovoce.
Co se ochrany proti okusu a vytloukání týče, je nejdůležitější kvalitní individuální ochrana každěho stromku, oplocení celé výsadby není zásadní ani nutné. Sám jsem letos vysazoval ovocné stromy na pozemku uprostřed lánu, 4500m2, pouze individuální ochrana 7cm kůl + králičí pletivo + ovčí vlna, celé jsem to neoplocoval, zkušenosti z předchozích let ukazují, že to v místě výsadby není nutné.

Vasek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 19.12.2018 11:21

Individuální ochrana samozřejmě nestačí, to už mám vyzkoušeno. Proti zajícům super, ale srny okousávaly výhony do cca 150cm, jenže v této výšce už má většina stromků větve, tudíž byly zničeny. Takže ani pletivo, ani nátěr Aversolem, ani hustý pachový ohradník. Pomohla až poslední možnost - ohrazení pozemku lesnickým pletivem 150cm vysokým.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.103 (?), 19.12.2018 13:55

přidám taky zkušenost. Někde ani 150cm vysoké pletivo nestačí. Mně srnčí překonalo 160cm lesní pletivo a zničilo vytloukáním 60 mladých jehličnanů určených jako vánoční stromky. Nezbylo mi, než plot navýšit na 180cm. Oproti tomu ovocným stromům dávám individuální ochranu proti vytloukání králičím pletivem. Třešně a jádroviny ale musí být vysokokmeny. Okus švestek u mě nehrozí. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 35.64 (?), 19.12.2018 17:46

Mám v únmyslu oplotit cca 2000 m2 pole sousedící s mojí zahradiou.  Na místním (městském) SÚ mne poslali na okresní SÚ, odbor Architektury a ochrany krajiny (/ tak nějak byl jejich název). Ti si vzali místní územní plán a toto mně odpověděli:

(PP) Plochy polní - Plochy dle § 14- 17 /501/2006Sb.

■ Charakteristika území:

- hlavní funkcí území je dominující výrobně zemědělská činnost. V území převažují zemědělské kultury.

■ Přípustné využití území, činnosti a stavby:

- zemědělská produkce rostlinná

- zemědělská produkce živočišná

- péče a ochrana chráněných prvků přírody vymezených v pozemkových úpravách

- zakládání, obnova a údržba krajinných prvků (vymezených v PÚ)

- údržba a ochrana kulturních památek

- údržba a ochrana technických zařízení

- provádění úprav na ochranu ZPF proti vodní a větrné erozi

- investice sloužící ke zvýšení produkce (meliorace, vodohospodářská zařízení)

- výstavba zařízení na získání zdrojů vody

- výstavba na likvidaci znečištěných odpadních vod

- výstavba účelových cest

- zakládání rybníků pro chov ryb, závlahu nebo ochranu proti vodní erozi

■ Nepřípustné využití území, činnosti a stavby:

- individuální rekreace v rekreačních chatách, chalupách, domcích

- činnost sloužící rekreaci a krátkodobému pobytu obyvatel

- trvalé bydlení

- průmyslová a skladová výstavba

- výstavba zařízení na zpracování nerostných surovin

- výstavba stravovacích a ubytovacích zařízení

- zakládání rekreačních vodních nádrží

- zahrádkářská činnost s vlastními účelovými stavbami

■ Pravidla pro uspořádání území (funkční, objemové, plošné apod.):

- Přípustné jsou pouze stavby určené k zajištění hlavní funkce území.

Z jiných zdrojů vím, že mohu postavit plot do výše 180 cm za předpokladu, že nebude souviset s veřejnou cestou či veřejným prostorem. Z výše uvedeného vyplývá, že mohu tam postavit např. salaš (možná i s krbem :-)) ), studnu, čističku a pod.  Když bude nejhůř, založím " vinici". Chci tam mít sad a pole pro brambory, případně úly. 

Ale je známé, že každý SÚ si to vykládá trochu jinak. ten náš se zaštítil okresním a prý nyní mně nebudou nijak omezovat, když dodržím zásady výše uvedené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 130.137 (?), 19.12.2018 18:48

Z jakých zdrojů víte, že si můžete postavit plot? Zjišťoval jsem toho dost, ale nešlo to u orné půdy mimo intravilán (jen výjimečně, např. u ovocných školek či vinohradů). Pokud to je mimo intravilán, musíte navíc mít potřebné požehnání od odboru životního prostředí kvůlivá prostupnosti krajiny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 35.64 (?), 19.12.2018 22:20

Ze stavebního zákona je dnes plot do 180 cm a nesouvisející... možné postavit bez jakýchkoliv povolení. S prostupností krajiny - tam je otázka, co budete pěstovat. Mně na místním SÚ po tom, co jsem jim ukázal citované stanovisko okresního úřadu a řekl záměr vysázet sad sdělili, že stavba plotu je možná. Pořád mám v záloze tu "vinici".  Musím se podívat, zda není nějak definovaná (tj. jaký podíl pozemku musí zabírat výsadba, kolik počítat na obslužnou plochu). Ale zatím to vypadá, že touto cestou nebudu muset jít. Je však pravda, že jsem zatím vyzvídal na SÚ a na odboru ŽP ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 35.64 (?), 23.1.2019 13:27

Tak jsem se opakovaně ptal na místním stavebním úřadu, zda si mohu oplotit pole a zasázet stromy. Když jsem jim potvrdil, že okresní (nadřízený) SÚ nemá námitek - viz můj výšeuvedený příspěvek-tak opakovaně potvrdili, že pokud plot bude max 180 cm vysoký a nebude souviset s veřejným prostranstvím, tak si jej v klidu a bez jakéhokoliv ohlašování mohu postavit. O nutnosti souhlasu odboru ŽP nemluvili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 23.1.2019 13:42

A k vašemu pozemku nevede žádná obecní cesta? A skutečně je v extravilánu? V intravilánu by to bylo logické.

Vysvětlil bych si to tak, že pokud pozemek nesousedí s obecním, a plot je nikolido 180cm, ale do 2m (podle poslední novely stavebního zákona), tak od toho SÚ dává ruce pryč, protože nemusí proběhnout úsemní řízení? Těžko říct. Většina SÚ to řešit bude...

Nicméně oplotit si jej stejně nesmíte, protože každý takový pozemek je v honitbě. Musel byste jej nejdřív vyjmout z honitby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika