Jake ovocne stromy do zahrady u RD



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 37.10 (?) 
13.10.2010 9:57, zobrazeno: 35565x

Hezky den vsem,

mame k dispozici nejaky prostor na nove zahrade, ktery bychom chteli osadit nekolika ovocnymi stromy. Jedna se o zahradu ve meste, volny prostor 6-8 m x 14 m.

Predstavujeme si cca 6 az 7 stromku:

  • 2x jablon - letni, podzimni
  • 2x tresen - srdcovka, chrupka - samosprasne nebo navzajem opylujici
  • 1x broskev
  • 1x merunka
  • 1x slivon (svestka, ryngle nebo mirabelka)

Pod stromy bude trava, celkova vyska dospelych stromu by mela byt do 3 m. Prostor dovoluje spon cca 2,5 az 3 x 3 m. Nadmorska vyska cca 250 m, zahrada je na mirnem J-JV svahu, puda tezka. Jake byste mi doporucili odrudy a na jakych podnozich?

Dekuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 112.40 (?), 13.10.2010 10:15

Váš výběr  se mi zdá jako vhodný i když já bych raději místo dvou třešní vysadila buď dvě neruňky nebo dvě broskve (pokud není více místa pro 8 stromků).  Z vlastní zkušenosti vím, že meruňku někdy postihne  " mrtvice", broskev   napadne padlí a někdy může i zahynout.  Rovněž při výběru švestky nebo podobného ovoce bych se řídila nejen podle chuti, ale také  podle odolnosti vůči možným nemocem. 

Olga J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.10 (?), 13.10.2010 10:21

Dekuji za pripominku, na kterou jsem v zadani zapomnel. Doporuceny vyber by mel byt odolny beznym chorobam, nicmene bezny postrik max. 2x rocne mi tak moc nevadi ;-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 231.226 (?), 13.10.2010 10:39

spýtajte sa susedov okolo, čomu sa tam darí, a dajú vám aj ochutnať z úrody... určite sa tam nájdu záhradkári, ktorí vám rovno povedia odrodu ktorej sa tam darí, a kúpiť iba takú... zbytočne budete niečo skúšať pár rokov, a dovtedy môžte mať už stromky rodiace a odrodu ktorá vám bude chutiť... napr teraz vám môžu dať ochutnať hrušky a jablká... a do zimy to ešte môžte aj kúpiť a posadiť...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 37.10 (?), 13.10.2010 11:02

Dekuji Vam za pripominku, nicmene jedna se o novou zastavbu, kde je vrcholem (doslova) vysadby zivy plot z tuji a nekolik okrasnych zahrad "vyrobenych" profesionalni firmou. Ovocne stromky jsou zrejme povazovany za neco nebezpecneho.

Ja jsem postoupil a mam tipy na jablone a tresne:

  • jablone: prusvitne letni (znam z mladi), panenske ceske
  • tresne: karesova a burlat

Broskve mame nejradeji zlutomase. Diky vsem za ochotu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 13.10.2010 11:07

Nejste-li v mrazové kotlině, tak ve 250 m n.m. na JV svahu můžete vybrat cokoli, netřeba se vázat na odrůdy prospívající u sousedů. Přemýšlejte nad dobou zrání, jestli třeba v tu dobu nebýváte na dovolené.
   Stejně jako paní Olga považuji na tak malém pozemku 2 třešně za zbytečný luxus. Otázkou je, zda třešeň vůbec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 37.10 (?), 13.10.2010 11:18

Predpokladam, ze dve tresne jsou nutnost, pokud neni jedna samosprasna. Sousedi tresne nemaji. Otazka, zda vubec, je dana rodinnymi duvody ;-)

Nicmene je ve hre nahrada slivone (na ktere rodina netrva) druhou broskvi.

Jinak vyber stromu je ovlivnen tim, co se da a neda sehnat v obchode - dobre, zrale a chutne broskve koupit prakticky nelze, proto si je chceme pestovat. Jablone na zahradu patri ;-), tresne mame radi a je to s nimi podobne jako s broskvi. Merunka, pokud neprezije, bude nahrazena, mozna prave nejakou tou slivoni. Chteli bychom ji, ale nelpime na ni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 37.10 (?), 13.10.2010 11:20

K tomu "vybrat cokoli": Muj problem je, ze nejsem sadar a nevim, co mam vybrat s ohledem na uvedene podminky (velikost, vzrust, puda...). Proto sem prichazim pro radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 79.236 (?), 13.10.2010 12:48

Nezapomeňte si nechat místo na něco netradičniho - jako je tomel, paw paw, cicimek, muchovnik, zimolez kamčatský, moruše, mini kiwi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 13.10.2010 12:54

Nu, nevím, jestli plocha 16 x 14m je to pravé pro paw paw, tomel, kiwi, moruši.
  Co se týče odrůd - tak jako jsem přirozeným odpůrcem sloupových tvarů třešní, švestek a jabloní balerin, tady bych se k nim asi přiklonil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika