Jake ovocne stromy do zahrady u RD



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 37.10 (?) 
13.10.2010 9:57, zobrazeno: 35538x

Hezky den vsem,

mame k dispozici nejaky prostor na nove zahrade, ktery bychom chteli osadit nekolika ovocnymi stromy. Jedna se o zahradu ve meste, volny prostor 6-8 m x 14 m.

Predstavujeme si cca 6 az 7 stromku:

  • 2x jablon - letni, podzimni
  • 2x tresen - srdcovka, chrupka - samosprasne nebo navzajem opylujici
  • 1x broskev
  • 1x merunka
  • 1x slivon (svestka, ryngle nebo mirabelka)

Pod stromy bude trava, celkova vyska dospelych stromu by mela byt do 3 m. Prostor dovoluje spon cca 2,5 az 3 x 3 m. Nadmorska vyska cca 250 m, zahrada je na mirnem J-JV svahu, puda tezka. Jake byste mi doporucili odrudy a na jakych podnozich?

Dekuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 112.40 (?), 13.10.2010 10:15

Váš výběr  se mi zdá jako vhodný i když já bych raději místo dvou třešní vysadila buď dvě neruňky nebo dvě broskve (pokud není více místa pro 8 stromků).  Z vlastní zkušenosti vím, že meruňku někdy postihne  " mrtvice", broskev   napadne padlí a někdy může i zahynout.  Rovněž při výběru švestky nebo podobného ovoce bych se řídila nejen podle chuti, ale také  podle odolnosti vůči možným nemocem. 

Olga J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.10 (?), 13.10.2010 10:21

Dekuji za pripominku, na kterou jsem v zadani zapomnel. Doporuceny vyber by mel byt odolny beznym chorobam, nicmene bezny postrik max. 2x rocne mi tak moc nevadi ;-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 231.226 (?), 13.10.2010 10:39

spýtajte sa susedov okolo, čomu sa tam darí, a dajú vám aj ochutnať z úrody... určite sa tam nájdu záhradkári, ktorí vám rovno povedia odrodu ktorej sa tam darí, a kúpiť iba takú... zbytočne budete niečo skúšať pár rokov, a dovtedy môžte mať už stromky rodiace a odrodu ktorá vám bude chutiť... napr teraz vám môžu dať ochutnať hrušky a jablká... a do zimy to ešte môžte aj kúpiť a posadiť...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 37.10 (?), 13.10.2010 11:02

Dekuji Vam za pripominku, nicmene jedna se o novou zastavbu, kde je vrcholem (doslova) vysadby zivy plot z tuji a nekolik okrasnych zahrad "vyrobenych" profesionalni firmou. Ovocne stromky jsou zrejme povazovany za neco nebezpecneho.

Ja jsem postoupil a mam tipy na jablone a tresne:

  • jablone: prusvitne letni (znam z mladi), panenske ceske
  • tresne: karesova a burlat

Broskve mame nejradeji zlutomase. Diky vsem za ochotu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 13.10.2010 11:07

Nejste-li v mrazové kotlině, tak ve 250 m n.m. na JV svahu můžete vybrat cokoli, netřeba se vázat na odrůdy prospívající u sousedů. Přemýšlejte nad dobou zrání, jestli třeba v tu dobu nebýváte na dovolené.
   Stejně jako paní Olga považuji na tak malém pozemku 2 třešně za zbytečný luxus. Otázkou je, zda třešeň vůbec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 37.10 (?), 13.10.2010 11:18

Predpokladam, ze dve tresne jsou nutnost, pokud neni jedna samosprasna. Sousedi tresne nemaji. Otazka, zda vubec, je dana rodinnymi duvody ;-)

Nicmene je ve hre nahrada slivone (na ktere rodina netrva) druhou broskvi.

Jinak vyber stromu je ovlivnen tim, co se da a neda sehnat v obchode - dobre, zrale a chutne broskve koupit prakticky nelze, proto si je chceme pestovat. Jablone na zahradu patri ;-), tresne mame radi a je to s nimi podobne jako s broskvi. Merunka, pokud neprezije, bude nahrazena, mozna prave nejakou tou slivoni. Chteli bychom ji, ale nelpime na ni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 37.10 (?), 13.10.2010 11:20

K tomu "vybrat cokoli": Muj problem je, ze nejsem sadar a nevim, co mam vybrat s ohledem na uvedene podminky (velikost, vzrust, puda...). Proto sem prichazim pro radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 79.236 (?), 13.10.2010 12:48

Nezapomeňte si nechat místo na něco netradičniho - jako je tomel, paw paw, cicimek, muchovnik, zimolez kamčatský, moruše, mini kiwi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 13.10.2010 12:54

Nu, nevím, jestli plocha 16 x 14m je to pravé pro paw paw, tomel, kiwi, moruši.
  Co se týče odrůd - tak jako jsem přirozeným odpůrcem sloupových tvarů třešní, švestek a jabloní balerin, tady bych se k nim asi přiklonil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika