Jak se bránit okusu srnkami na zahradě



host - 35.64 (?)
6.6.2017 15:55

již to tady myslím padlo: je -li pozemek součástí honitby (a to např. zahrada není),  mají myslivci škody nahradit: Mají být pojištěni a dostávají i na to od státu (tedy i od Vás) příspěvky.

A cožpak to tu nečte žádný aktivní myslivec? Nebo se bojí ozvat? Jirka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
host - 175.210 (?), 6.6.2017 10:22

Ořešáky obyčejně neožerou, protože i pro ně je příliš hořký, Ale mladé vysazené ořešáky jsou ohrožené srnci, protože si nemají kde vytlouct paroží. Takto jsou ohrožené v podstatě všechny druhy děvin, protože chovatelé zvěře, tuto zvěř nechovají, ale jen střílí. Ve stovkách hektarů kukuřice, řepky a pšenice, neuvidíte jimi pronajatý plácek, kde by každoročně, pro ty svoje srnce, vytvořili podmínky k jejich žití. Spoléhají se na to, že hloupí zahrádkáři, budou neustále za své peníze obnovovat dřevní porost, aby si chudáci snečci, mohli udělat svou potřebu.  A jestli chcete argumentovat tím, že si mám postavit plot, tak jste vedle. Já můžu chovat cokoliv, ale mnou chovaná zvěř, nesmí dělat škody sousedovi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 6.6.2017 10:44

A to já bych si ten plot i rád postavil. A můžu? Kolem orné půdy? Zatím jsem nenarazil na zákon, který to zakazuje, ale na druhou stranu bych to asi musel řešit souhlasem sousedů a se stavebním úřadem, že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 6.6.2017 12:53

Podle zákona o myslivosti mohou majitelé či nájemci zvěří poškozených porostů požadovat na nájemcích honitby náhradu. V tomto směru jsme asi jediní na světě, kteří mají takový zákon. Ale nehradí se škody vzniklé na nehonebních pozemcích, na vinné révě neošetřené proti škodám působeným zvěří, neoplocených květinových školkách nebo ovocných a zelinářských zahradách, stromořadích a stromech jednotlivě rostoucích, vysokocenných plodinách, zemědělských plodinách nesklizených v agrotechnických lhůtách, na zemědělských plodinách uskladněných na honebních pozemcích atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 6.6.2017 13:29

Není jednodušší říct, za co vlastně lze odškodnění požadovat? Je vůbec taková možnost mimo jmenované?

Pozemek není v katastru veden jako typ zahrada, ale jako orná půda. Na ní jsem si vysadil ovocné stromky. Lze požadovat odškodné? Je to podle zákona o myslivosti ovocná zahrada? Stromořadí? Volné stromy? Stále předpokládám, že ornou půdu ale oplotit nelze, i když zákon o myslivosti odškodňuje pouze na oplocených zahradách?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 6.6.2017 13:57

To samozřejmě nejsem schopná posoudit. Chápu, že Vás to štve, ale tak trošku mi připomínáte sousedy na chatě, kteří mi neustále nadávají, že "moje srny" jim okusují jejich stromky, kytičky atd. Přitom je to srnčí, které jen žije ma mých lesních pozemcích, ale nejedná se o honitbu. Upřímně nevím, jak bych měla takové zvěři zakázat vstup zrovna ke mě. Stromky též prostě ošetřujeme proti okusu, ale i tak si smlsnou i na něčem jiném. Vloni mi dokonce vlezli na verandu a ožrali i všechny kytky z truhlíků...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 6.6.2017 14:10

Ale kdepak, já nenadávám a zvěř zcela chápu. Ona nemůže za to, že jsem jim tam vysadil takovou pochoutku. Náhradu škody myslivci jste nadhodila vy. wink Mně nejde o náhradu škody, ale především o to, abych mohl nějakým způsobem stromy ochránit. Proto se zajímám o možnost oplocení - asi zajdu na SÚ a zjistím, jak se to ve skutečnosti má a co pro to můžu udělat. Myslivci a jejich zvěř mi můžou posloužit hlavně jako argument při prosazování oplocení.

Kupodivu srnu jsem tam taky viděl, ale žádné škody od ní zatím nejsou - pokud by to tak bylo i nadále, pak ok. Nicméně nechtěl bych se nechat ukolébat, a jednou na jaře přijít a vysazovat nový sad...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 6.6.2017 14:27

Jsem zvědavá, co Vám řeknou ohledně oplocení a orné půdy. Bude to zajímavá informace. Já když vysadila nové stromy, tak jsem naopak ze zákona byla povinná je ochránit plotem před zvěří. Přesto, že jsem to neudělala, tak stromky pěkně rostou. Spíš se bojím toho, že některé už jsou tak pěkné, že si na nich smlsnou v době vánoční nenechaví chataři. Po některých už jsou jen jámy, protože si je někdo dal asi do zahrádky. Z tohoto pohledu mi je lesní zvěř o hodně milejší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 6.6.2017 14:30

Ano, a to je ten druhý důvod, o kterém jsem nemluvil - oplocení prvních 5 let proti zvěři, a další roky proti nenechavcům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.210 (?), 6.6.2017 15:10

Zřejmě to chápeme každý jinak.  Mne ani o svolení vstupu na pozemek žádat nemusejí, mou nudli velmi lehce přestřelí a obejdou. Tou nudlí myslím dlouhý úzký. Ale abych zamezil zvěři ve vstupu na pozemek a ochránil dřeviny proti okusu a srncům zarazil vytloukání, nebo jak se to jejich zbavování se lýčí, správně jmenuje, tak bych musel postavit 500m plotu, což sami všichni uznáte, že jsou dost velké náklady a neoponujte mi, že jsou i levná pletiva a že to jde i jinak, ano, ale já nemám ty zdroje. Jde také o to, že chovatelé zvěře, tuto prakticky nechovají a ani nemají žádnou snahu ji chovat. Jen v televizi pláčou, že na srnčata a jinou zvěř, v případě nálezu nemáme sahat. Kašlu jim na jejich pláč, když neumí své chované zvěři poskytnout, to co potřebuje. V případě nálezu srnčete se s ním pěkně pomazlím. Vysadil jsem pár druhů dřevin, včetně ovocných a ořešáků, které nebyly zadarmo. Můžete se přijít podívat co z toho mám. Takové bonsaje, nedokáže vytvořit ani Petr Herynek. Jedle byly první co zmizely.  Nejlépe jsou na tom javory a smrky. Osobně tomu říkám říkám „japonský les“. Na kilometry daleko, neni vidět nic o co by si srnci mohli vykonat sou potřebu. Jestli někdo z vás viděl, jak lední medvěd rozbíjí led, samozřejmě ve filmu, tak stejným způsobem, likviduje srnec, pouze z rozmaru borovičku. Příjde k ní, couvne dva tři kroky. skloní hlavu a tím vystrčí svou ozdobu, či zbraně, vzepne se na zadních, skočí a předníma dupne do stromku, pak ještě těmi svými parůžky poryje půdu okolo stromku, pak se hrdě rozhlédne ohodnotí své dílo, zavrtí tím co ká nad řití a spokojeně zmizí. Veškeré náhrady si myslivecká lobby nechala zrušit zákonem. Nejsem proti, ať mi uhradí vynaložené náklady, nebo ať sami postaví plot, abych se dočkal plodů své práce a financí, aby jimi chovaná zvěř nedělala škody, tam, kde nemá. Soused, také nemusí mít plot, ale moje slepice a kozy mu nesmí páchat škodu!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.64 (?), 6.6.2017 15:55

již to tady myslím padlo: je -li pozemek součástí honitby (a to např. zahrada není),  mají myslivci škody nahradit: Mají být pojištěni a dostávají i na to od státu (tedy i od Vás) příspěvky.

A cožpak to tu nečte žádný aktivní myslivec? Nebo se bojí ozvat? Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika