Dotaz na odstranění pařezů



luiss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (73)
3.9.2007 10:36
Dobrý den, zkuste tam někde u Vás správu silnic, mají tzv. pařezomet. Mě to stálo láhev slivovice, ale pařezy jsou pa. Je to připojené za traktor, a vypadá to jako zubaté kolo, ty zuby jsou vidiové a pracuje to tak, že traktorem couvne k pařezu a tím pařezometem ten pařez vlastně po kouskách rozmete. Zajedou i pod úroveň terénu, a pak jen zasypete a zarovnáte hlínou. Zkoušel jsem je obkopat ale docela dřina. Tohle je skoro bez práce a rychlovka. Nebo se taky dělá na pařezu oheň a ten pařez prohoří. Je to ale na déle.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
Radúz - (1), 1.4.2004 13:02, zobrazeno: 60750x
Prosím o pomoc
Mohl by mi někdo poradit? Prý existuje nějaký přípravek, kterým se natřou pařezy z pokácených stromů a ty se pak během několika let rozloží v zemi. Máme na zahradě pokácené staré stromy a chceme nějakým jednodušším způsobem, než je vykopání, odstranit velké pařezy.
Budu velice vděčná za jakoukoliv radu.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
eD - (22), 2.4.2004 7:53
Připojuji jen informace, které jsem si časem nashromáždila v jednom souboru str. Vašeho problému... Nicméně si myslím, že nejlepší je opravdu pařezy vykopat - i pro budoucnost.
1) Seříznout pod povrchem hlíny a pak ho zarovnat hlínou s okolím (zatravnit) nebo použit dřevokaznou houbu (dlouhodobé).
2) Je dobré narušit povrch pařezu a nanést vrstvu ledku a pařez překrýt igelitem.
Nejlépe se pařezy likvidují pomocí pařezových fréz.
3) V praxi vyzkoušená metoda a dosti stará spočívá v tom, že horní vodorovná plocha pařezu se nařízne pilou (i motorovou) do hloubky cca 5 cm (při menším průměru udělejte hloubku menší) a do vzniklé drážky 1 x za rok nasypte kuchyňskou sůl. Množství soli nemusí být velké a rozpad pařezu "urychlíte" urychlí tím, že drážku zakryjete PE folií a zatížíte, aby se sůl nevyplavovala dešťovou vodou. Z vlastní zkušenosti jsem takto ve stráni zlikvidoval pařezy lískových ořechů o průměru 15 cm do 2 let. Není to sice velký fofr, ale je to nejméně namáhavé a zaručené.
4) Osvědčil se mi následující postup: pařezy nejprve navrtáme, poté do děr nalijeme dusičnan sodný, díry dřevěnými kolíky zazátkujeme a pařez pak ještě přikryjeme igelitem. Za několik měsíců shnije.
5) Ničit pařezy lze také následujícím způsobem: Zezhora pařezu vyvrtáme několik otvorů cca 15 cm dlouhých a ty naplníme ledkem amonným (cena cca 50,- Kč) nebo speciálním přípravkem, který stojí 200,- Kč a lze jej koupit v prodejně se zahrádkářskými potřebami (název floor nebo nějak podobně), otvory ucpeme korkovými zátkami. Po ½ roce se do otvorů vpraví jakýkoli podpalovač a pařez se zapálí.
6) Možností je několik, buď pařezy vykopat, což je značně fyzicky náročné, využít odstraňovače pařezů ROOT (k zakoupení v prodejně Semena Vaněk - viz Krtekcentrum) nebo frézou na pařezy, která existuje i jako příslušenství k populárnímu Vari-systému.
Zdravím
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.83 (?), 2.9.2007 22:46

Poté, co jsem dal na moudré rady "jak pařez nařezat a zasypat" a zjistil, že výsledek je pouze narušení dřevní hmoty během řady let přiložil jsem sekeru ke kořeni a zalil kyselinou sírovou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 2.9.2007 23:02
Tu sekyru?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marča - (44), 3.9.2007 9:41
Také jsme měli velký pařez tak jsem do něj (s pomocí manžela) vydlabali díru jakoby květináč do kterého jsem asi 2 nebo 3 roky sázela kytičky Pak se pařez uplně rozpadl sám. Po stranách jsem měla vyvrtané díry aby mě kytičky neuhnili.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
luiss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (73), 3.9.2007 10:36
Dobrý den, zkuste tam někde u Vás správu silnic, mají tzv. pařezomet. Mě to stálo láhev slivovice, ale pařezy jsou pa. Je to připojené za traktor, a vypadá to jako zubaté kolo, ty zuby jsou vidiové a pracuje to tak, že traktorem couvne k pařezu a tím pařezometem ten pařez vlastně po kouskách rozmete. Zajedou i pod úroveň terénu, a pak jen zasypete a zarovnáte hlínou. Zkoušel jsem je obkopat ale docela dřina. Tohle je skoro bez práce a rychlovka. Nebo se taky dělá na pařezu oheň a ten pařez prohoří. Je to ale na déle.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 3.9.2007 14:44
To jsem nikdy neviděl, to bude nejspíš zajímavý a  efektivní stroj. To asi za tu flašku slivovice stojí. Pařez by měl být ale mrtvý anebo od stromu, který neobraší z kořenů (třeba smrk).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 159.230 (?), 15.9.2011 22:01

Trhání pařezů je možné více způsoby.Záleží na velikosti a hlavné jaké má kořeny-do stran nebo dolů.Pařezy trhám už 8 let.Takže můžu poradit.

Chemické sarapatičky jsou na prd.

1 možnost -pařezová fréza-rychlý způsob zrušení pařezu ale ne celého.

2 možnost-vytržení nějakým silným strojem(bagr náklaďák, atd)- kolem pařezu se uváže smyčka ze řetězu a za ní teprve pevné lano(nejlépe ocelové) druhý konec k autu S autem nacouvat co nejblíže k pařezu(pozor na přejetí lana) a plnou silou dopředu-škubnout.Pozor lano musí být dostatečně pevné jinak se přetrhne(já používám ocelové lana nebo řetězy s nosností od 5 tun do 120 tun-pro VT-34)Tímto způsobem se dá pařez vyrvat i skořeny a nehrozí že bude znovu obrůstat tak jako při frézování.

3 možnost- bagr s podkopem-Bagr si udělá díru kolem a zároveň ho vytáhne a zasype díru, výhoda vytažení celého pařezu.Celkem rychlá metoda

4.možnost Silný naviják(např na autě)-Záleží na síle navijáku Pro příklad Naviják na LKT vyrve celý smrk i s kořenama-žádný pařez..Pro menší pařezy a pařezy odkopané stačí ruční řetězový hupcuk s nosností 3 tuny a výš, lano a kurta na smyčku nebo řetěz.Pařez uvážeme na liščí smyčku(při tahání se stahuje-oprátka) za ni zahákneme dolní hák navijáku a navíják(uvážeme za jiný pevný bod-silný strom, sloup,atd) a začneme to natahovat, v průběhu si popř přesekneme kořeny a do díry kolem pařezu nalejeme hodně vody(-o hodně to usnadní tahání-menší odpor hlíny)-doporučuji u každé metody. tímto vyrveme celý pařez.

Zbylé kořeny v zemi postříkáme Rundapem aby neobrážely.-Problém syrových pařezů-Doporučuji u každé metody-hlavně u frézy

Nejjednodušší způsob: silný pásový bagr nebo vyprošťovací tank VT 35,VT 55 VT 72 M4CZ.U těchto tanků síla hlavního navijáku je až 120 tun pře 2 kladky.Nutná potřeba místa a vjezd min. šíře 3,75 m a nosnost terénu 38 tun-tzn že to nelze postavit na podsklepený dvorek.Jinak v poho.

Osobně na to techniku mám takže jsem se pařezů natahal.Pokud Jste z Hradce KR. tak se můžem domluvit.Jinam nejezdím.

Moje technika:

jeřáb AD 30

VT 72 M4CZ-naviják 100tun-vlastní hmotnost 38 tun

AV 25 tatra 6x6-jeřáb

Vyprošťovací automobil VYA -naviják 30 tun, jeřábové rameno max 10 tun

Pásový bagr Komatsu L900

Tatra 815-7 8x8 +podval na přepravu tanku.

LKT 81

Malotraktor TZ 4 K14+naviják Warn 9 tun.

Traktor-bagr JCB 4X

Pařezová fréza Vermer l300-D

Ruční hupcuk 3,2tun a 5tun 

Hydraulický pojízdný naviják Krupp 30-nosnost 30 tun-přímý tah+vozík za auto.

Vázací řetězy Tř.10 10x30 -nosnost 4 tuny

Lana závěsná ocelová- oko- hák 10tun 8 m,20 tun 15 m,

60tun 25 m a 150 tun 15m.

a další drobná technika, pila,horolezecký postroj, kurty,atd)

Ne každý způsob lze všude uplatnit např pokud je málo místa tak tam nemůžu rvát tank.Samozřejmě trhám pařezy i ručně sekerkou a hupcukem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 213.183 (?), 3.8.2009 22:14

Mám velmi dobré zkušenosti s novým přípravkem, který se jmenuje ROOT, ničí dost rychle pařezy a zbytky kořenů

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 26.241 (?), 21.8.2009 10:35

nejlepší na trhání pařezů je přípravek nitroglicerýn... nejdříve si ovšem zabedníme okna:))) nejhorší asi bude sehnat starého odpalovače

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika