ak se zbavit pařezu



Stránky: 1,  2   
host - 171.242 (?) 
20.3.2009 21:14, zobrazeno: 16164x

Máte, prosím, někdo zkušenost s odstraňováním pařezu po jabloni? Chtěli bychom na to samé místo vysadit novou.  Napadlo nás pařez buď vykopat (ale je to fakt macek) nebo prý existují dřevokazné houby, ale o těch nic nevíme. Pokud bychom je použili, nepoškodí pak nový stromek? Děkuji za jakoukoli radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 158.118 (?), 20.3.2009 22:57

Nikdo zatím neodpovídá (přes desítky shlédnutí tohoto dotazu), tak zkusím přispět troškou do mlýna:

1. Jabloň po jabloni (prý) není vhodné sázet (obecně: opakovat stejnou či podobnou plodinu na tom samém místě) z důvodu jednostranného vyčerpání živin, případně rozšíření chorob a škůdců.

2. Dřevokazné houby si s pařezem poradí - ale několik let to jistě potrvá.

3. Dřevokazné houby, které likvidují odumřelé dřevo, by neměly napadat zdravý živý stromek.

4. Pařezy je nejlepší vykopávat ještě v době, než strom určený k pokácení ořežete: možnost páčení, využití fyzikálních zákonů k usnadnění lidské práce.

5. Pokud pařez nemusím nutně vykopávat (anebo je příliš velký a nechce se mi do toho), pak většinou pařez uříznu co nejníže nad zemí, případně se zaoblením okrajů (aby se přes něj dalo přejet s kolečkem či sekačkou...) a několika "zápichy" motorovou pilou pařez alespoň částečně naruším a tím umožním jeho snadnější rozklad.

6. Přípravek root control? (nebo tak nějak) má pařez napustit, naimpregnovat a po čase je možné pařez snadněji vypálit. (vypalování čerstvých zdravých pařezů je málo účinné, spíše zbytečné).

7. Už se tu podobné téma řešilo několikrát, zkuste se inspirovat staršími příspěvky.

Toť zatím vše.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 111.89 (?), 20.3.2009 23:09

Josef si dal práci s členitou odpovědí. Já si ji nedám. Moje odpověď zní:

BAGR!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 7.56 (?), 21.3.2009 17:16

Vykučovat pařez je vítanou prací pro sportovce silového sportu otázka maximálně dvou hodin když byla jabloň opravdový macek. Jen se toho nebát. Že už nemá kmen nevadí. Potřebné nářadí je rýč, sekerka, krumpáč a lopata. K tomu chuť do práce. Musíte jít po kořenu, obkopat odkrýt a přeseknout, jak se začne pařez viklat, zapáčit krompáčem, tím se odkryjí další kořeny, přeseknout a je venkuPokud nemáte pro vykučovaný pařez jiné využití, lze párkrát posedět u táboráku, který máte kolem pařezu. Pár večerů u ohýnku a pařez zmizí.

Pařez lze taky rozštípat, rozřezat a spálit v kamnech ale tupí se tím pila.

HQ257

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 69.119 (?), 22.3.2009 8:39

Já říkám.Pařez navrtat čím víc děr tím lépe, do děr nasypat ledek díry uzavřít třeba i maltou, beton a nechat jeden až dva roky odležet.Pak by měl jít pařez snadno vykopnout krumpáčem.Ale je to na dlouho!?

Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
FandR - (17) - 29.34 (?), 16.4.2009 23:58

Mám takový dojem, že jsem někde, někdy v dávné minulosti četl, ale nikdy prakticky neprováděl, že by měla pomoci následující rada. Do pařezu navrtat, na každých 10 cm průměru jednu 10 - 12 mm díru o hloubce 10 - 15 cm, nasypat dusičnan amonný nebo ledek. Díry natěsno zaslepit třeba dřevěnými kolíky a asi za 1,5 až 2 roky vypálit. Pozor na pařezy v blízkosti obydlí, kořeny zasahují až pod stavby. Možná by to šlo i snadno vykopnout, jak radí pan Michal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?), 17.4.2009 8:18

Jako kluk jsem chodil s tátou odpoledne po práci do lesa na pařezy, dobývat je na topení. Dostat ven pořádný smrkový či borový pařez je dost práce. Čím víc se dělá hlavou, tím méně se nadřou ruce. Vztekem to nejde, to se člověk utahá a pařez drží. Takže postup, nejlépe pomalu a na víc dnů - mezitím odejít dělat jinou práci:

  1. Povrchová skrývka o poloměru asi 1m, průzkum zjevných kořenů. Řádné prolití vodou.
  2. Okopávání nalezených kořenů a vytváření místa kolem i pod pro výřez špalku délky asi 20 cm. Pak dohledávání i odbočných kořenů kolmo dolu. Vše v jedné polovině kruhu výkopu.
  3. Využití páčidla - kulatina průměr cca 10cm (ten menší), délka kolem 3m, podepřít v blízkosti pařezu.
  4. Další okopávání a prořezy..
  5. Fotografování vítězů
  6. Vrcholová prémie s doplněním pitného režimu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.21 (?), 17.4.2009 20:37

Tohle je ta správna rada, hlavně to nechtít udělat za den a ještě použít hever.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 107.188 (?), 18.4.2009 18:16

Jestli je jeste kmen min 1.8 metru nad zemi, je sance, dokonce i bez namahy... staci jen sehna nekoho s 20 tunovým heverem... sam takový mám a opravdu dostat ven strom klidne i o prumeru 123 cm je hracka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.21 (?), 19.4.2009 17:02

Strom o průměru 123 cm?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika