Jaká popínavka do truhlíku pod střechu? Bez slunce



host - 1.3 (?)
30.3.2009 13:38

Právě o něco větší než klasické plastové truhlíky, ony popínavky jsou malinko vzrůstnější, tak aby měly holky z čeho čerpat a na zimu musíte truhlík něčím obalit, aby kořenový bal totálně nepromrzl a taky občas i v zimě zalít, aby rostlinky neuschly. Máte tam pouze místo na jeden truhlík?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
anii - (25) - 79.150 (?), 30.3.2009 12:26, zobrazeno: 14949x

Dobrý den,

máme chalupu do L, takže v tom rohu je udělaná pergola, tzn 2 stěny jsou zeď domu, a 2 stěny jsou mírně otevřené do zahry. Pergola je celá zastřešená. U jedné zdi domu je pak plot (takový ten drobný, původně se po něm měla pnout nějaká rostlinka, ale neujmula se, tuším, že tam byl břečťan). Takže bych chtěla vědět, která roslinka by byla vhodná zasadit do truhlíku a aby se pnula i na této zdi, tzn. ve stínu, slunce nemá šanci proniknout, neprší na ni..

A kdy mohu začít? Jde na mě jaro, takže vše řeším teď... Tak doufám, že není pozdě

Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 1.3 (?), 30.3.2009 12:56

Dobrý den Anii, v polostínu může růst hortenzie popínavá nebo podražec, ale chce to větší truhlík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
anii - (25) - 79.150 (?), 30.3.2009 13:26

Jak velký? Myslela jsem obyčejný.. na muškáty.. ale tušila jsem že to nebude dostačující.. ani kdyby se pravidelně hnojilo?:) Není tam extra prostoru.. pak snad jedině nějaký "vyrobit" na míru..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 1.3 (?), 30.3.2009 13:38

Právě o něco větší než klasické plastové truhlíky, ony popínavky jsou malinko vzrůstnější, tak aby měly holky z čeho čerpat a na zimu musíte truhlík něčím obalit, aby kořenový bal totálně nepromrzl a taky občas i v zimě zalít, aby rostlinky neuschly. Máte tam pouze místo na jeden truhlík?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
anii - (25) - 79.150 (?), 30.3.2009 13:50

To ne.. jsou to tak.. 3-4m na délku? Nedokážu to odhadnout.. Ale truhlíků by bylo vedle sebe víc.. Chtěla jsem se podívat na nějaké fotky hortenizie, ale zatím mi to našlo jen keříčky.. Je to nějaký speciální druh? U Starkla jsem podobné také nenašla.. Předem děkuji  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 1.3 (?), 30.3.2009 13:54

Zkuste vložit do vyhledávače latinský název Hydrangea petiolaris - hortenzie popínavá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
anii - (25) - 79.150 (?), 30.3.2009 14:00

Děkuji, našla jsem si již jak podražec, tak hortenzii. Které s nich si myslíte by se v těchto podmínkách dařilo lépe? A zdá se mi, že ta hortenizie jde hodně do šířky.. Raději bych užší.. Co myslíte? Mimochodem děkuji moc za pomoc.. jsem zahradník amatér hadr..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.3 (?), 31.3.2009 10:15

Anii: ještě byste mohla uvažovat o akébii pětičetné, roste i v polostínu, ale potřebuje oporu (píšete, že máte u zdi plot, tak by snad nebyl problém) krásně kvete a voní, ten podražec dřevnatý má zase zajímavé květy ve tvaru dýmky, mohla by tam růst i Lonicera - zimolez. Bez opory by se obešly Euonymus - brslen Fortunův, ten roste i ve stínu a přísavník také nevyžaduje žádnou konstrukci, sám se přisaje ke zdi. Do truhlíku dejte po jedné rostlince, ať každá má pro sebe dostatek místa. Některé z nich na zimu opadávají, tak i tento fakt vezměte v úvahu. Mně by se asi nejvíce líbila akébie (nutná opora), pak hortenzie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.121 (?), 31.3.2009 11:24

Ahoj, já bych znovu zkusila ten břečťan, není náročný a hlavně celoročně zelený a celkem rychle se rozroste. Ale jestli tam neprší, nesmí se žádná z rostlin zapomínat zalévat. Dále jste zmiňovali loniceru, ale ta zase často napadána mšicemi a je musí se často stříhat jinak vyholuje. Akebie ta má ovíjivé stonky, na zdi držet nebude. Psali jste o hortenzii a stou mám právě problém, mám ji už 4 roky pořád stejně velkou spíž malou asi 30 cm. Má dost rašeliny, severní strana. Ale asi problém bude, že při sadbě jsem neměla po ruce kvalitní zeminu, že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.3 (?), 31.3.2009 11:44

Zdravíčko, hortenzii někdy velmi dlouho trvá, než se ujme, prtostě to u ní tak je, pak ale velmi dobře porůstá vše, co ji přijde do cesty. Takže vydržať.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika