clemantisy - jak množit



host - 84.188 (?)
31.7.2008 0:34

To je dost dobře možné.

Pokud se mi to správně vybavuje z biologie ze střední školy, hybridní rostlinu (tj. vzniklou zkřížením dvou jiných) lze beze změny množit pouze vegetativně (tj. řízkováním, hřížením...).

Pokud se vysejí semena hybridu, v příští generaci se rostlina "rozpadne" na původní "rodičovské" odrůdy, takže ze semen místo řekněme 10 fialových velkokvětých clematisů vyroste 5 fialových malokvětých a 5 bílých velkokvětých.

Jednou jsem si zasel semínka pálivých papriček ze Španělska,  původní byly dlouhé, červené a velmi ostré.  Z asi 20 semen z jediné papriky mi vyrostly asi 4 druhy - fialová kulatá pálivá, bledá dlouhá extra pálivá, červená kulatá nijaká a červená mrňavá pálivá

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 41.2 (?), 4.3.2008 15:32, zobrazeno: 16222x

Propadla jsem kouzlu clemantisů a chtěla bych si ty, které už mám namnožit. Má někdo s množením zkušenosti - nejsem zahradník a nemám skleník. Poradí mi někdo? děkuji Veruna

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 187.114 (?), 7.3.2008 10:08

Ještě jsem to nezkoušela, ale koupila jsem si knihu, kde uvádí, že Clematis lze množit hřížením. Nejlepší je do země vpravit květináč, výhon ohnout a v místě květináče zahrnout zeminou. Během sezony by měl zakořenit. V knize uvádí, že na zimu se má květináč vyjmout a uskladnit v chladné místnosti, ale já myslím, že není na škodu nechat ho přes zimu v zemi a na jaře přesadit na nové místo. Clematisy mám rovněž moc ráda, moc hezky se vyjímají, když mezi sebou prorůstají výhony různých barev. Už se moc těším, až množení také vyzkouším.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 41.2 (?), 11.3.2008 15:20

Děkuji za váš příspěvek, rozhodně to vyzkouším, také si myslím, že je dobré nechat výhon spojený s mateční rostlinou, nanejvýš mladý výkon něčím přikrýt. Příští rok může vyměnit zkušenosti, jak se nám to podařilo. Ještě jednou díky, Veruna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 207.92 (?), 11.3.2008 18:22

Při hřížení se doporučuje spodní část větvičky, která je zahrnuta v zemi, částečně naříznout šikmým řezem; v tomto místě by měl klemátis nejlépe zakořenit. Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?), 30.5.2008 10:46

Před dvěma rokama jsem byl nucen vykopat starý trs clematisu kvůli změnám na zahradě- kořeny jsem tenkrát rýčem rozsekl na dvě půlky a zasadil na dvě nová stanoviště - obě dvě nové rostliny prospívají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 187.62 (?), 6.6.2008 21:28

my jsme teď nedávno u známého utrhli pár semínek (těch yorkshiřích čumáků) a zasadili je, celé tak jak byly, teď je z každého čumáku nějakých 20 rostlinek :-)

nic těžkého :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 54.114 (?), 4.7.2008 22:56

Škoda, že som sa túto možnosť dozvedela až teraz. Statočne som všetky odkvitnuté "čumáčky" ostrihala, idem hladať, či som niekde nejaký nezabudla. Inak množím aj ja hrížením. Vlasta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 187.62 (?), 31.7.2008 0:10

teď mě napadla ještě jedna věc, nevím o plaméncích zase tolik, ale je docela možné, že pokud použijete množení semeny (tedy čumáčky), vyroste rostlina která nebude úplně odpovídat kultivaru...

Některé kultivary (u některých rostlin, nevím jestli u plaménků) se dají množit pouze řízkováním/hřížením/roubováním, ty pak obvykle koupíte v zahradnictvích, pokud z nich ale vezmete semínka může vyrůst něco trošku jiného... no každopádně hodně štěstí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 84.188 (?), 31.7.2008 0:34

To je dost dobře možné.

Pokud se mi to správně vybavuje z biologie ze střední školy, hybridní rostlinu (tj. vzniklou zkřížením dvou jiných) lze beze změny množit pouze vegetativně (tj. řízkováním, hřížením...).

Pokud se vysejí semena hybridu, v příští generaci se rostlina "rozpadne" na původní "rodičovské" odrůdy, takže ze semen místo řekněme 10 fialových velkokvětých clematisů vyroste 5 fialových malokvětých a 5 bílých velkokvětých.

Jednou jsem si zasel semínka pálivých papriček ze Španělska,  původní byly dlouhé, červené a velmi ostré.  Z asi 20 semen z jediné papriky mi vyrostly asi 4 druhy - fialová kulatá pálivá, bledá dlouhá extra pálivá, červená kulatá nijaká a červená mrňavá pálivá

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 187.62 (?), 31.7.2008 9:39

hezké:)... já jsem se o tom nikdy neučil, tudíž jsem naprostý laik, přesto jsem si říkal, že by bylo dobré na to upozornit :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika