Prosím o název rostliny



Mersi - (8) - 158.108 (?)
7.8.2013 22:08

Dobrý večer Josefe,

neřekla bych, že najdete na rostlině vždy jeden charakteristický znak, naopak součet znaků pomůže rozpoznat.

Sice mám zahradnickou školu a květinám se léta věnuji, ale nejsem vševědoucí a proto jsem si dala tu práci a vygooglila aukubu a krotón a musím říci, že při detailu přiloženého obrázku a detailu obrázků z googlu jsem našla i takové aukuby, které nemají štřapaté listy.

Posílám nejen Vám, ale všem čtenářům odkaz na encyklopedii okrasných rostlin ať posoudíte sami.

(čerpala jsem samozřejmě ze všech možných volně dostupných google zdrojů)

Hezký večer

Mersi

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 199.233 (?), 6.8.2013 22:59, zobrazeno: 21369x

Dobrý den, prosím, nevíte co je to za pokojovku? Prolistovala jsem několik knih o pokojových rostlinách a nikde jsem jí nenašla. Děkuji Martina


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.186 (?), 6.8.2013 23:41

Zkusím se strefit : Aucuba japonica Variegata           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 224.24 (?), 7.8.2013 5:51

A já přidám ještě druhou možnost: kroton - Codiaeum variegatum Aucubifolia.

Josef.

(Ale je možné, že je to ta Lídina aukuba; tak do podrobností jsem fotky takhle po ránu nezkoumal).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 199.233 (?), 7.8.2013 10:36
Děkuji i paní Lídě i panu Josefovi, podle obrázků které jsem si našla, je to ta aukuba. Čerpám z těchto diskusí hodně (hlavně o zahradě) a udivuje mě, že skoro u všech příspěvků odpovídáte vy dva (jestli tedy to není ještě další lída a josef :-)) Tím vám chci moc poděkovat, že pomáháte začátečníkům jako jsem já :-) i ostatním naruzivym zahrádkářům a zeptám se, jak to děláte? :-) kolik času vám to zabere? Zahrada je vaše profese nebo jen hobby? Ještě jednou moc díky. Martina
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 230.167 (?), 7.8.2013 17:29

Trošičku více jsem se na aukubu i kroton "aukubolistý" podíval a zdá se mi, že aukuba na obrázcích má skoro vždycky mírně zubaté listy a kroton je (skoro vždycky) má celokrajné (hladký okraj listů).

Tak nevím, nevím,,, A přitonm je to dost důležité: kroton je teplomilný, aukuba chladnomilná (místypřežije i naši zimu venku).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mersi - (8) - 158.108 (?), 7.8.2013 17:40

Je to jednoznačně aukuba.

Mersi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 235.97 (?), 7.8.2013 21:34

Ne, že bych Vám nechtěl věřit, ale jaký je jednoznačný poznávací znak mezi aukubou a krotonem? Takový znak, který je zřetelně vidět na přiložené fotce?

To jen proto, abych to pro příště také poznal a abych tady tazatele (a všechny čtenáře) nebalamutil.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mersi - (8) - 158.108 (?), 7.8.2013 22:08

Dobrý večer Josefe,

neřekla bych, že najdete na rostlině vždy jeden charakteristický znak, naopak součet znaků pomůže rozpoznat.

Sice mám zahradnickou školu a květinám se léta věnuji, ale nejsem vševědoucí a proto jsem si dala tu práci a vygooglila aukubu a krotón a musím říci, že při detailu přiloženého obrázku a detailu obrázků z googlu jsem našla i takové aukuby, které nemají štřapaté listy.

Posílám nejen Vám, ale všem čtenářům odkaz na encyklopedii okrasných rostlin ať posoudíte sami.

(čerpala jsem samozřejmě ze všech možných volně dostupných google zdrojů)

Hezký večer

Mersi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 235.97 (?), 7.8.2013 23:25

Pokračuji v diskusi. Přinutilo mne to věnovat dalších pár desítek minut zkoumání rozdílů mezi aukubou (typ crotonifolia) a krotonem (Codiaeum - typ aucubaefolia). vyhledával jsem, vyhledával, porovnával obrázky a texty...

Dovolím si udělat závěry (klidně je můžete rozporovat):

1. tvar listů: všude, kde jsem koukal na obrázky, byly u aukuby listy nejširší zhruba v polovině listu, případně o kousek blíže k řapíku. U krotonů jsem naopak neustále nalézal listy nejširší blíže ke špičce (tedy obvejčité či obkopinaté...)

2. postavení listů: aukuba - vstřícné listy; kroton - listy střídavé.

3. nejvíce by pomohlo utržení nebo naříznutí listu: kroton patří do čeledi pryšcovitých a jejich charakteristickou vlastností je, že při poranění roní "mléko", bílý latex (pozor: jedovatý, dráždivý na sliznice...)

4. květy a plody bohužel nejsou v tazatelově případě k mání.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 158.108 (?), 8.8.2013 10:15

Závěr z diskuse (jestli předběžný nebo konečný ponechám na vás)

Myslím, že nejlepší by v tomto případě bylo, jak píšete v bodu 3, rostlinu naříznout a tazatelka bude znát "hned" správnou odpověď se kterou se se všemi jistě ráda podělí.

Samotnou by mne zajímal závěr...

Mersi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika