Medinilla magnifica



mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.100 (?)
16.4.2009 21:26
diky moc, pokusim se ji jakkoli vyhovet, ale asi bude opravdu dost narocna...
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.100 (?), 13.4.2009 20:16, zobrazeno: 54040x
pekny vecer, koupil jsem si tuto rostlinu-moc se mi libi, mate s ni nejake zkusenosti? docetl jsem se, ze chce hodne svetla a vys.vzdusnou vlhkost... ale zkusenosti jsou prece jen veruhodnejsi... diky
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Věrka2 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 216.78 (?), 13.4.2009 22:10

krásná rostlina, česky Tupoušek.

Doporučuju hodně vlhko, pod květináč doporučuju misku s keramzitem a vodou, hodně rosit. Světlé stanoviště, ale pozor, ne přímé slunce. V zimě snížit teplotu na cca 15°C, jinak nevykvete.

dařilo se mu ve starém bytě, kde jsme bydleli, po přestěhování mi odešel, v novém bytě je moc teplo, máme všechna okna orientovaná na jih a praží nám sem slunce.

Přeju hodně úspěchů s pěstováním

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.100 (?), 14.4.2009 14:57
díky moc, takze snizit teplotu behem zimy?...a to by i tak potrebovala dost svetla?nebo ji mohu uskromnit naroky na svetlo behem zimy, kdyz odpociva?diky M.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Věrka2 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 216.78 (?), 15.4.2009 18:36

Teplota by v zimě měla být okolo 15-16°C, ne o moc víc, a určitě ne míň.

Bohužel Vás zklamu, nároky na světlo zůstávají vysoké i v zimě, není to klasická květina, která se v zimě zavře do tmy a chladna. Takže doporučuju v zimě sice snížit teplotu, ale postavit ji co nejvíc k oknu, aby měla dostatek světla. Právě nároky na světlo jsou u této kytičky docela problém, neznám moc lidí, kterým by vydržela, je to celkem dost náročná rostlina.

Hodně štěstí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 209.2 (?), 16.4.2009 15:27

Úplne súhlasím s názorom, že to je pomerne náročná rastlina, najmä ohľadom svetla a aj vzdušnej vlhkosti. No len by som dodal, že sa poliava len mäkkou vodou, ja osobne používam dažďovú. Chcel by som sa ale ja spýtať, ako ju rozmnožiť odrezkami, rád by som to tento rok skúsil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Věrka2 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 216.69 (?), 16.4.2009 19:16

No, pokud je mi známo, množí se vrcholovými řízky a to právě nyní na jaře. Doporučuje se celkem vysoká teplota potřebná k zakořenění, asi 25-30°C. Ale je pravda, že se všude dočtete, že množení je velmi obtížné. Já jsem se o to nikdy nepokoušela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.100 (?), 16.4.2009 21:26
diky moc, pokusim se ji jakkoli vyhovet, ale asi bude opravdu dost narocna...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 209.2 (?), 18.4.2009 15:01

A čo množenie semmenami? Ako ju opeľiť? Minulý rok som to skúšal, a podarila sa mi jedna tobolka, či čo to bolo, ale tá po čase nezrelá odpadla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 93.15 (?), 30.10.2009 21:06
sice jsem ji teplotu nesnizil, ale presto na jednom vyhone se ukazalo poupe tak uvidime co z toho bude
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.2 (?), 16.12.2009 20:00
Tak, po dlhom čase sa znova ozývam. Nedalo mi a pokúsil som sa medinillu rozmnožiť aj semenami. Prvý problém však bol, ako ju opeliť. Kupovať ďalšiu rastlinu by bolo veľmi drahé, preto som zvolil samoopelenie. Opeľoval som peľom vždy z iného súkvetia (metliny, po česky je to myslím lata) tak, že z tyčinky som pinzetou s tenkým ostrým koncom opatrne vyškrabal biely peľ a ten som preniesol na bliznu kvetu alebo kvetov z inej metliny. Osvedčilo sa mi opeľovať okolo obeda za slnečného počasia. Peľ sa musí trocha rozpadať a blizna navyše musí byť "dozretá" (musí sa na ňu peľ prilepiť). Preto je najvhodnejšie, pokiaľ má rastlina čo najväčší počet kvitnúcich súkvetí, pretože som niekedy nenašiel zároveň dve také, kde by bol dozretý peľ a kde by bola zrelá blizna. Je potrebné pokúsiť sa o opelenie viackrát a aj tak sa to nemusí podariť. Mne sa podarilo :) a po čase okvetie opadalo a zostal zväčšujúci sa semenník. Dozrievanie plodov trvá asi 4 až 5 mesiacov. Plody sú po dozretí fialové a mäkké. Semená sú drobné a dužina plodu je dosť mazľavá. Vysieval som na viac substrátov (vždy s dužinou). Najviac sa mi osvedčilo vysievanie na povrch rašeliny k mäsožravým rastlinám. Klíčenie nastalo asi po mesiaci. Paradoxne, semená klíčia pri nižších teplotách (17 - 22 °C). Neodporúčam dať výsev nad radiátor, pretože vtedy neklíčia (aspoň mne sa to nepodarilo). Dôležité je tiež svetlo a neustále vlhký až mokrý substrát. Semenáče sú veľké asi 5 mm a vyvíjajú sa veľmi pomaly. Ja mám stále len semenáče, ale nevyzerá to, žeby im podmienky neprekážali. Ešte niečo. Semená klíčia aj na živom rašelinníku, ale vtedy to trvá veľmi dlho. A posledná, azda najdôležitejšia vec. Všimol som si, že po dozretí semien zožltne a opadá väčšina listov. Zostanú len tie najmladšie. Tie zatiaľ nezožltli, ale obávam sa, že sa to môže stať. Z toho usudzujem, že medinilla je pravdepodobne monokarpická rastina. No to si ešte overím. Možno že ide len o prirodzenú obmenu listov. Každopádne neodporúčam dopestovať semená tým, ktorí nechcú o rastlinu prísť. Pokúšal som sa aj o rozmnoženie odrezkami pri teplote substrátu 33 °C, ale do 3 týždňov všetky zhnedli a rozpadli sa. Ešte mám otázku. Podarilo sa niekomu rozmnoženie odrezkami? (Prípadne aj rozmnožovanie semenami a najmä ďalšia starostlivosť o semenáče?) HAPCOD
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika