zaštipování rajčat



Lenka U. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 114.199 (?)
30.6.2008 9:11

No, nevím, jestli tedy nedělám fatální chybu, ale já vrcholek rostliny nezaštipuju. Dozraje, co dozraje, před mrazy ty zelené očešu, uložím do papírové krabice a v ní je nechám postupně docházet. Většinou mám tak do Vánoc vlastní rajčata. Ta poslední už bývají lehce svraštělá, ale chutnají pořád ještě líp než ty z obchodu. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 67.162 (?), 23.6.2008 8:57, zobrazeno: 30033x

Potřebuji poradit jak zaštipovat výhony - stále mi rajče roste do stran a málo do výšky, dole se mi vytvořili už tři silné větve a nevím jestli mám něco odštípnout- díky za radu

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ilča - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 238.108 (?), 23.6.2008 9:23

A nemáte keříčková? Ta rostou málo do výšky a hodně větví. Ty se nezaštipují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 23.6.2008 23:26

Nechte dva výhony (větve) a třetí ten nejslabší odstříhněte. Plody na dvou výhonech je rostlina schopna vyživit.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pepo - (2) - 144.102 (?), 25.6.2008 12:21

Nechávám na rajčatech vždy pouze jeden výhon a sklízím každoročně dostatek plodů. Když postupně dozrávají, odstraňuji spodní listy, které usychají. Rajčata sázím do sponu 80x 80 cm, aby měla dostatek prostoru a světla. Při preventivním postřiku proti plísni tak současně omezím riziko jejího rozšíření.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 180.74 (?), 30.6.2008 10:01

Danuš, prosím tě nebo Vás, doposud jsem roky pěstovala pouze tyčková rajčata, letos jsem si řekla, že zkusím keříčková, abych nemusela bojovat stále s tyčkami vyvracejícími se pod tíhou rostlin. No jenže jsem asi pako, protože si s těmi keříčkovými (ovšem mně se jeví jako keřová) rajčaty nějak nevím rady. Ty šlahouny jsou strašně dlouhé, a přesto, že to nejsou žádné zdechlinky, ale silné výhony, padají na zem a to tam ještě nejsou plody. Z těchto hlavních výhonů samozřejmě vyráží další a další, proto těžknou. Výhony se mají vyštipovat přece jen u tyčkových, ne? Měla jsem zato, že vyrostou pěkné kompaktní keříky, ale to, co mám na zahrádce, jsou zelené chobotnice, roztahující svá chapadla po celých záhoncích. Ach jo. Co s tím? Děkuji za radu nejen tobě (Vám), ale všem, kteří mi k tomu něco napíší. Babka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 30.6.2008 20:27

Ahoj Babko (180.74) -  já jsem keříková rajčata nikdy nezkoušela, ale kdybych byla na Tvém místě, tak bych je asi zaštípla na konci každého výhonu a ty výhony bych přichytila provázkem k prostředku, aby se neválely po zemi.  Já pěstuji jen tyčková rajčata, podle mne nezaberou tolik místa. Pokusím se vložit fotku.  Ahoj - Daniela.

Tyčková rajčata
Tyčková rajčata
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 254.207 (?), 30.6.2008 9:05

pokud máte klasické tyčové rajče tak teď už bych řekl že je maličko pozdě, vyštipuje se to od začátku, výhonky u listů, nechává se jen jeden hlavní "kmen" a pak taky nezapomeňte "zaštípnout" vrchol rajčete, rajče nesmí růst pořád do nekonečna, pak vám nemusí úroda ani dozrát... já to většinou dělám za 5-6 vijanem, i podle toho jak jsou bohaté a o jakou odrůdu jde

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lenka U. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 114.199 (?), 30.6.2008 9:11

No, nevím, jestli tedy nedělám fatální chybu, ale já vrcholek rostliny nezaštipuju. Dozraje, co dozraje, před mrazy ty zelené očešu, uložím do papírové krabice a v ní je nechám postupně docházet. Většinou mám tak do Vánoc vlastní rajčata. Ta poslední už bývají lehce svraštělá, ale chutnají pořád ještě líp než ty z obchodu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 67.162 (?), 30.6.2008 9:27

Tak co teď s tím - stonek je slabší a nechal jsem 1 nebo 2 výhony, které jdou do stran, když je uštípnu moc toho nezbyde - díky za radu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika