Rajčatový hokus pokus - nová sezóna II



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?)
23.8.2019 12:40

Díky za nezasloužené blahopřání. To jen se nade mnou slitovala MPříroda, protože mne nechtěla totálně otrávit. wink

No, neřekl bych, že jsou úplně bez chuti, rajčatové jsou dost, ale ten cukr dodávají listy, takže chybí. Jenomže když je člověk musí otrhat, aby zachránil rostlinu, tak chuť jde trochu stranou. Určitě ta loňská byla víc ňam-ňam, ale zase měla mnohem tvrdší slupky. Tak to řeším přidáním kapky cukru do salátu.

Otrhávání zdravých listů není dobrý nápad, pouze když je jich moc (jako u mne loni), je potřeba džungli u země probrat před možným příchodem plísně - tím se urychlí jejich schnutí a sníží možnost napadení. Je zajímavé, že tady v Ústí vidím dost zahrádek, kde mají rajčata úplně oholená. Takže mne napadlo, jestli se nepotýkají s problémem podobným mému. Jinak si to nedovedu vysvětlit.

Ano, papriky jsou odolné, ale ne proti okusu zvěřísad. Příští rok jich dám alespoň 20. Ale výsev už musí být v lednu. Tam nahoře je dost chladněji.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 29.1.2020 11:54

Dobrej vtípek s tou Maglia Rosou v azbuce.yes

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 29.1.2020 11:52

Je vidět, že mé příspěvky zas až tak moc nečteš. MP = Matka Příroda. Já jí hodně věřím a hodně o ní mluvím.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.80 (?), 22.2.2021 5:19

Sašo, navazuji na tvůj příslěvek z loňska, který se zařadil hned za povídání Milana o tom, jak to má teď za okny. Asi nejvíc musíme závidět Milanovi jeho manželku, že mu ty rajčata toleruje.smileysmileywink

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.180 (?), 23.8.2019 7:51

Milane blahopřeji k těm desítkám kil rajčat, já to nevážím pouze rozdávám, jím a zpracovávám. Ale na tvém zajímavém popisování tvého života s rajčaty mne zaujala věta - cituji" Plody jsou nepoškozené, bez kresby či deformace, chuťově normální, snad jen trochu kyselejší díky nedostatku listů. " Zjistil jsem něco podobného, co ty a sice že když jsou odstraněny listy u rajčat z důvodů napadení nějakou plísní, tak ty plody sice dozrávají, ale jsou naprosto bez chuti. Asi je to všeobecně známá věc, ale já jsem na to přišel letos. Ještě že existují papriky, které nám zlepšují náladu tím, že jsou odolné proti plísním.  Alex

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 23.8.2019 12:40

Díky za nezasloužené blahopřání. To jen se nade mnou slitovala MPříroda, protože mne nechtěla totálně otrávit. wink

No, neřekl bych, že jsou úplně bez chuti, rajčatové jsou dost, ale ten cukr dodávají listy, takže chybí. Jenomže když je člověk musí otrhat, aby zachránil rostlinu, tak chuť jde trochu stranou. Určitě ta loňská byla víc ňam-ňam, ale zase měla mnohem tvrdší slupky. Tak to řeším přidáním kapky cukru do salátu.

Otrhávání zdravých listů není dobrý nápad, pouze když je jich moc (jako u mne loni), je potřeba džungli u země probrat před možným příchodem plísně - tím se urychlí jejich schnutí a sníží možnost napadení. Je zajímavé, že tady v Ústí vidím dost zahrádek, kde mají rajčata úplně oholená. Takže mne napadlo, jestli se nepotýkají s problémem podobným mému. Jinak si to nedovedu vysvětlit.

Ano, papriky jsou odolné, ale ne proti okusu zvěřísad. Příští rok jich dám alespoň 20. Ale výsev už musí být v lednu. Tam nahoře je dost chladněji.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kvadr - (7) - 246.98 (?), 23.2.2020 6:35

Hodně mi funguje perlit do substrátu a lignohumát do zálivky. Huminové kyseliny nahrazují uleželý kvalitní hnůj, ve kterém by to rostlo před očima.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 23.2.2020 9:03

Perlit používám ve velkém. Přidávám ho ovšem do půdy ze zahrádky, kterou nejdřív sterilizuji v zavařovacím hrnci. V běžných nádobách, které rovněž dezinfikuji hypermanganem, se neobjevily žádné patogeny a rajčata si vedou dobře. Bez perlitu by byla půda příliš těžká. Výhodou je, že půda není příliš bohatá a já mám hnojení pod kontrolou. Pouze v kartónech od mléka a podobně se vyskytla ta houba..

Hnojení lignohumáty jsem ještě nezkoušel, jedu na Kristalon v zálivce a přidávám - tedy velkým rajčatům - i Cererit a zatím dobrý. Nevím, co je na tom pravdy, ale slyšel jsem, že rajčata nemají moc ráda rašelinu. Jenže všichni úspěšně používají substráty a ty jsou založeny na rašelině. Takže to asi není tak horké. Až nastane příležitost, vyzkouším. Dělám přece hokus pokus, ne? 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.74 (?), 6.3.2021 20:58

Potřeboval bych poradit. Mám vysazené rajčata v jiffy a chci je přesadit do květináče. Mám takovou tu folii nebo co to je na jiffy sundat, nebo to cele hodit do kvetinace? Přijde mi, že to nebude tak snadno rozlozitelne, na druhou stranu to sundani muze poskodit koreny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 6.3.2021 23:22

Shodou okolností jsem zrovna dočetl diskuzi o Jiffy na jiném fóru. Celkem se všichni diskutující shodli na jednom: sundat. Ano, může to poškodit kořeny, ale mnozí tvrdí, že rajčatům zastřižení kořenů prospívá. Osobně jsem to vyzkoušel, ale neshledal žádný rozdíl mezi sazenicemi s a bez zastřižených kořenů. Z čehož usuzuji, že jim ani neuškodí. Samozřejmě záleží na rozsahu poškození.

Rašelinové Jiffy jsem zkoušel ve velmi malém rozsahu v roce 2018. U rajčat se opravdu neosvědčily. Kdežto u okurek (a možná i dýní) byly celkem v pořádku. Jen když jsem potom na konci sezóny vytahoval okurky ze země, ten obal tam stále byl. Existují také Jiffy z kokosových vláken. Nevím, zda jsou u nás k dostání, ale prý jsou lepší. Nemůžu potvrdit ani vyvrátit z vlastní zkušenosti - ta je nulová.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 7.3.2021 8:36

Tu "folii" určitě sundejte, je to plast, který se nerozloží rychle a těžko tím prorůstají kořeny. Nevím, zda je to tak u všech značek které se prodávají - pro případné šťoury. Moje zkušenost je taková.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika