Rajčata 2024



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1813) - 168.10 (?)
23.5.2024 13:34
A nejde jen o skleníky, půda a kořeny se velmi rychle ohřejí i u rajčat pěstovaných v nádobách. Sám jsem na to doplatil minulý rok, kdy jsem zkusil pěstovat rajčata v kamenných korytech a kvůli suché hnilobě jsem přišel o polovinu úrody, když kámen na slunci postupně do sebe naakumuloval teplo a následně ohříval zeminu uvnitř.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  36,  37,  38,  39   
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3270) - 61.207 (?), 7.5.2024 19:26

Ty dva záhony jsem měl uhrabané, natažené hadice pro zalévání a položené textilie. Udělat sazákem 64 otvorů mně trvalo zhruba 20 minut (schválně jsem si to měřil, první polovina za deset minut). Nejhorší práce je potom rozdělit sazenice tak, aby jejich místo odpovídalo tomu, jaké jsem jim určil v nákresu. Potom se jen stáhne kelímek z kořenového systému sazenice a tato se vhodí do jamky. Přisype se zemina, kterou jsem měl z dělání jamek a nakonec se vše zalije. I se sázením řeckých fazolí mně to všechno trvalo dvě a půl hodiny.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.65 (?), 7.5.2024 23:30

Hnojivo do jámy tedy nedáváte, čím a kdy tedy rajčata přihnojíte? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3270) - 61.155 (?), 21.5.2024 20:20

Pokud to byla otázka na mne, tak používám jako základní hnojivo cererit a popel ze dřeva. Pokud mám pocit, že bych měl přihnojit v průběhu sezóny, tak mám dobře rozpustná hnojiva (ledek vápenatý, síran draselný rozpustný, růžový Kristalon a Phosfik). Lze použít jako postřik na list nebo zálivkou.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3270) - 61.155 (?), 21.5.2024 20:30

Dnes byl zveřejněn můj další článek Československá rajčata 1. Lze si přečíst na

https://www.zahrada.cz/clanky/author/vladimir-g/

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?), 22.5.2024 22:48

A takhle vypadala moje průzkumná četa včera. Už se objevují špendlíkové hlavičky plodů. Do konce června ale zralá rajčata určitě nebudou. V pozadí jsou menší 3 sazenice z hromadného výsevu 21.3. Zbytek jsem dosazoval 19. a 20.5. Celkem mám letos jen 30 rostlin přesně. Ovšem budu opět řízkovat plísni odolné.

Milan

21.5. Průzkumná četa + 3 vysazené 10.5.
21.5. Průzkumná četa + 3 vysazené 10.5.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
LAdar - (1) - 45.81 (?), 23.5.2024 10:23

Zdravím, máte někdo dobré zkušenosti s tím, jak vápnit půdu? Před 2 roky jsem pořídil polykarbonátový skleník- rajčata v něm rostou nad očekávání, ale na spoustě z nich mám později ve spodní části hnědé skvrny. Co jsem zjišťoval, tak to vypadá na nedostatek vápníku- ale hned jsem do půdy přidával vápenec a bohužel beze změny. Tak jsem zvědavý, jak to letos s rajčaty dopadne. (jedná se opravdu jen o rajčata ve skleníku- venku rostou bezproblému, ale tam je zase musím vysazovat později a trvá jim déle, než dozrají).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?), 23.5.2024 11:16

Hlavní příčinou suché hniloby ve sklenících nebývá nedostatek vápníku v půdě, ale příliš vysoké teploty vzduchu za slunečných dnů a tím i půdy. Ve vysoké teplotě pak ztrácejí kořínky část schopnosti přijímat živiny, najmě vápník. Proto se nijak neprojevilo přidání vápence, předpokládám, že dolomitického. Ten se ovšem rozkládá velmi pomalu.

Proti suché hnilobě se často používá postřik na list, a to buď Wuxalem Calcium nebo ledkem vápenatým. Tím se obchází omezený příjem z kořínků. I zálivka ledkem vápenatým (složka Kristalonu zdravé rajče) je prý o něco účinnější než dolomitický vápenec.

Ale naprosto základním opatřením je udržet teplotu ve skleníku pod cca 35°C. A to vůbec není sranda. A pomůže i ranní či dopolední zálivka, kdykoliv má být slunečný den.

A protože nejvíc náchylná na BER (suchá hniloba - Blosson End Rot) jsou velká a hlavně bifteková rajčata, doporučuje se do skleníků dávat spíš cherry nebo koktejly. Malá rajčata BER zdaleka tolik netrpí.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1813) - 168.10 (?), 23.5.2024 13:27
Milan má pravdu, Velmi výrazně se na suché hnilobě projevuje vyšší teplota půdy. V sklenících je to zejména doba v červnu a červenci, kdy je při nejdelších dnech i nejvíce slunečního svitu. Celému problému pak může napomáhat i odpolední zalévání v sudech ohřátou dešťovkou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1813) - 168.10 (?), 23.5.2024 13:34
A nejde jen o skleníky, půda a kořeny se velmi rychle ohřejí i u rajčat pěstovaných v nádobách. Sám jsem na to doplatil minulý rok, kdy jsem zkusil pěstovat rajčata v kamenných korytech a kvůli suché hnilobě jsem přišel o polovinu úrody, když kámen na slunci postupně do sebe naakumuloval teplo a následně ohříval zeminu uvnitř.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1813) - 168.103 (?), 24.5.2024 21:22

aktuálně rajčata ve skleníku. Walter

Crimson Crush F2 a Brutus
Crimson Crush F2 a Brutus
Crimson Crush F1 a Rose Crush F1
Crimson Crush F1 a Rose Crush F1
zálistky k zakořenění pro výsadbu v červnu
zálistky k zakořenění pro výsadbu v červnu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  36,  37,  38,  39   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika