Rajčata 2023



host - 209.180 (?)
28.2.2023 10:58

Ano, mě ta jejich nabídka přišla podezřelá. Proto jsem dala odkaz do diskuze, zda o tom někdo něco víte:). Plísni odolná rajčata mám z Dobrá semena.

To tmavé rajče z Lidlu, není Kumato. Plody většinou prodávají v přejaří. Je hědo zelené, ploché, cca 5-8 cm velké. Odolné k lísni není. Ze semínek na zahradě mi vždy vyrostou velká rajčata, sice více do červena, na řezu nádherně sytě červená s výbornou chutí. Tmavá - zeleno hnědá jsou na horní straně.

rajče ze semínek z plodu z Lidlu
rajče ze semínek z plodu z Lidlu
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 22.2.2023 18:52

Ahoj Zdeňku, Consuelo loni v pohodičce, chuť tak 8. Letos ho nedám, mám moc nových na zkoušku. Koralika jsem měl dva roky, chuť výtečná, odolnost proti plísni tak 70%, loni byl i velice plodný - 4,65 kg/keř, což je na mrňavé cherry výkon. Problém jsem měl s praskáním a plísní v něm. A sbírat a probírat to je děsný opruz. Ale na sušení je skvělý.

Crokini nebylo zase až tak zavrženíhodné, taky 8, ale zase: spoustu mi jich popraskalo, no a na sklízení na podzim jsem si musel vzít sloličku, abych na ty vrchní vůbec dosáhnul. Vůbec mým nejhorším nepřítelem bylo praskání. Myslím, že jsem tak přišel o desítky kilo. Ale naprosto nejlepší v tomhle ohledu byla ta Primabella. Těch, co praskly, bylo opravdu jen minimálně oproti ostatním.

Tak příští rok zkusím to Fantasio. Letos mám vyseto a už mi lezou. Po 4 dnech. Docela houfně, takže na rozdíl od paprik budu mít opět přebytek. A nedávno mi psala Eva T., že objednala u Bobbyho nové odrůdy Resibella a Rose Crush. Tak budu zase mít co zkoušet.

Měj se.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 60.99 (?), 26.2.2023 9:12
Nastala doba, kdy musím začít omezovat počet rostlin rajčat (ze zdravotních důvodů). Letos se budu snažit zvládnout cca 24 keříčkových a 64 tyčkových rostlin. Předpokládám, že příští rok budu muset ještě snižovat počty, doufám, že nebude nutné jít pod 32 indeterminantních. Sazenice determinantních už mám za oknem a indeterminantní budu vysévat někdy příští týden. Z odrůd budu letos pěstovat:
Early determinante:
Nizhegorodskiy Kudyablik, Severok, Vspyschka, Sophie´s Choice, Beaverlodge Slicer, Lyana, Lyana Rozovaya, Sanka, Kermerovets, Zolotse, Forest Fire, Bezrassadnyi, EM Champion, Betalux, Siletz, Sarayev Gruntovyi, Sarayev M22.
Indeterminante:
Tundra, Midnight Sun, Brad´s Black Heart, Kukla´s Portuguese Heart, Fresa, Alice, Russian Orange 117, Joe´s Pink Oxheart, Reinhard´s Chocolate Heart, Herman´s Yellow, Zamorano, Salobre, Rosao de Ayerbe, Gigante Castilla, Rosado Zapaton, Rosa Melilerd, Roteňo Andalucia, Gordo de Patones, Opalka, Gilbertie, Cherokee Jumbo, Mountaineer Pride, Mikado, Start F1, Bejbino F1, Mandat F1, Odat F1, Philovita F1, Aprikola F1, Green Bee F1, Datlo, Ramallet Pequenito Mallorquin, Ramallet Iboza Bianca, Piennolo del Vesuvio, Goldkrone, Zlatava, Creamsicle Grape, Blumko
           Vladimír
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 26.2.2023 11:17

smekám před vámi, že při tom množství odrůd si dokážete ohlídat, aby u některých nedošlo k záměně, jen těch cedulek co musíte mít.yes Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 60.99 (?), 27.2.2023 8:22

Mám s tím také problém. Každý rok objevím na záhoně tři čtyři rajčata, které neodpovídají tomu co mám napsané. Přece jen je plno možností, jak se to při výsevu a dvojím přesazování může stát. Pokud jde o odrůdy, které znám, tak se to dá dohledat, ale u nových většinou nevím co je to.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 26.2.2023 20:20

Vladimíre, dík, že jsi se ozval. A Tvé plány jsou sice redukované (naprosto ne ve srovnání s mými - Tvůj seznam je stále víc než impresivní), ale vypovídají o tom, že jsi na tom přiměřeně okolnostem. Což je dobrá zpráva.

Budeš něco letos pěstovat v těch pařeništích nebo je spíš dáš všechny až ven? Ptám se proto, protože vím, že obsluha těch pařenišť s nutností dojíždět je pro Tebe dost náročná.

Já už mám ty pro svou zahradu vyklíčená a pod světlem. Docela se zadařilo (na rozdíl od papriksad): z 59 semínek jich vyklíčilo zatím kolem 50, přesně jsem to nepočítal. Sel jsem 18.2. Letos mi to vyšlo tak, že ani nebudu mít nahoře neodolný vzorek. Dost nových PhR odrůd. Taky chci zredukovat počet rostlin tak na 40 (15 odrůd), protože loni už jsem v létě fakt nevěděl, co s rajčaty. Jenže se znám, co zbude, zase vysadím, protože mi toho je líto, a jen Matka Příroda ví, kde to skončí. Zkusím to, co Ty asi děláš léta: navrtám zemním vrtákem (15 cm) díry a rajčata do těch hlubších záhonů (až 70 cm) zasadím rovně. Loni v tom "vylepšeném" záhonu byla naprosto bez konkurence (i když konkurence si taky vůbec nevedla špatně). Na loňský rok asi budeme ještě dlouho vzpomínat.smiley

Měj se a hlavně dobré zdraví.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 209.180 (?), 27.2.2023 19:13

Loni jsem pěstovala Consuelo, Rubylicious, Crimson Crush, Coctail Crush a pak "tmavé rajče", které prodává Lidl k jídlu. To tmyvé je výborné. Naroste mi vždy mnohem větší, než má Lidl:) a chuťově jsou výborné.

Nyní hledám, zda jsou u nás na trhu ještě dostupná jiná rajčata odolné plísni.

Našla jsem stranku AEV-vs.cz. Dala jsem do jejich vyhledávače "odolné rajče" a objevilo se mi velké množství odrůd rajčat. Všechny podle prodejce odolné. Nepůsobí to na mě věrohodně. Máte někdo s touto firmou zkušenost? Tolik odolných odrůd?

https://www.aev-vs.cz/search.php?orderby=position&orderway=desc&search_query=odoln%C3%A9+raj%C4%8De&submit_search=Hledat

Zdena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 27.2.2023 23:06

Lidl dost často má v sortimentu tmavozelené Kumato, ale jinak nevím. Ale to není PB odolné - vyzkoušeno.

"Odolná rajčata" není zdaleka totéž jako "PhR", tedy plísni bramborové odolná. AEV neznám, PhR rajčata nakupuju z Německa (předtím i keříčková z USA, ale to byla anabáze) od Bobby- seeds. Stačí zadat takhle do vyhledávače. Bobby myslím zná svůj obor a ví velmi dobře, co nabízí. Pokud AEV nabízí víc jak 30 PhR odrůd, buďte opatrná.

Nicméně u nás nabízí firma Dobrasemena i Mountain Magic. Mou odolnou jedničku, malý cocktail. Chuť 10 (tedy maximum). Bobby je má taky, ale jsou o kapánek dražší. Už několik let je to moje stěžejní odrůda. Zatím nezklamala, i když nápor plísně byl v letech 2020 a 2021 docela silný.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.247 (?), 28.2.2023 9:25

Asi není bez zjímavosti, že uvedená firma ve svém seznamu zkratek chorob neuvádí tu, která je pro naše oblasti hlavní a podstatná (Ph). V.L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.180 (?), 28.2.2023 10:58

Ano, mě ta jejich nabídka přišla podezřelá. Proto jsem dala odkaz do diskuze, zda o tom někdo něco víte:). Plísni odolná rajčata mám z Dobrá semena.

To tmavé rajče z Lidlu, není Kumato. Plody většinou prodávají v přejaří. Je hědo zelené, ploché, cca 5-8 cm velké. Odolné k lísni není. Ze semínek na zahradě mi vždy vyrostou velká rajčata, sice více do červena, na řezu nádherně sytě červená s výbornou chutí. Tmavá - zeleno hnědá jsou na horní straně.

rajče ze semínek z plodu z Lidlu
rajče ze semínek z plodu z Lidlu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
zdenekfm - (25) - 9.88 (?), 1.3.2023 13:24

Paní Zdeno, ta rajčata z Lídlu o kterých píšete, je komerční odrůda Adora. Stejně se jmenuje i firma, která je dodává. Také se chystám letos jednu F2 vyzkoušet. Rajčátka jsou tak do 10 dkg. Proč vám vyrostlo půlkilové rajče, by nám mohli vysvětlit zdejší, mnou uznávaní odborníci.
U firmy AEV jsem letos nakupoval poprvé a to semena rajčat Fantasio F1. Loni jsem je měl od Bobby-seeds. Přišly zatavené igelitové balíčky s 12-15 mořenými semeny (inzerováno 8 ks) s tištěnými polepkami. Jestli se jedná opravdu o Fantasio F1 posoudím při sklizni, mám totiž ještě i ta původní semena.
Pravdou je, že odrůdu Mountain Magic F1 firma AEV inzerovala minimálně o rok dříve, než Dobrá semena.

Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika