Rajčata 2022 I



   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 208.138 (?) 
26.10.2022 21:48

Ačkoliv sezóna pro mne stále ještě úplně neskončila, mohu už rekapitulovat některé odrůdy z hlediska plodnosti. Jsou to vesměs průměry přepočítané na počet rostlin s výjimkou Ailsa Craig, tu jsem měl jen jednu. Keře stejné odrůdy jsem úmyslně rozhodil na různá místa. Do celkového čísla jsou zahrnuta i zelená rajčata, která nyní zrají v chalupě a doma.

Defiant F1 (4) - 5,37 kg; Ailsa Craig (1) - 5,27; Koralik (2) - 4,65; Crimson Plum F1 (2) - 4,14; Mountain Merit F1 (2) - 4,02; Crimson Blush F1 (2) - 3,41; Start F1 (2) - 3,26; Galahad F1 (3) - 3,18;  Garden Berry F1 (2) - 2,95; Mountaineer Pride (2) - 2,43; Honey Moon F1 - 1,97 kg.

Z hlediska jednotlivců si naprosto bezkonkurenčně nejlépe vedly keře na "vylepšeném" záhonu, a to i přesto, že jsem je nepřihnojoval.

Na záhonech ještě zbývají Mountain Magic, Crimson Cocktail, Crimson Crush, Consuelo, Crokini, Oh Happy Day a Primabella.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 208.138 (?), 6.11.2022 10:40

Předpověď počasí hlásila na dnes v noci -1°C. Takže jsem včera definitivně ukončil rajčatovou i paprikovou sezónu. Rajčata sice zůstala na záhonech pro případ, že mrznout nebude, ale tam už není naděje na růst plodů. Můžu tedy shrnout statistiku.

Mountain Magic F1 (10) - 3,40 kg na rostlinu; Oh Happy Day F1 (1) - 4,48; Crimson Cocktail F1 (6) - 4,47; Crimson Crush F1 (4) - 2,41; Crokini F1 (2) - 2,74; Primabella OP (4) - 2,15; Consuelo F1 (2) - 2,57 kg.

Celkově sklizeno ze sazenic (55): 178 kg; celkově z řízků (28) 29 kg. Papriky (37) daly celkově 24 kg.

Problémy: 10 rajčat a 4 papriky měly překousané kořeny hryzcem. Značné množství rajčat během ochlazení v září popraskalo. Ve statistice nejsou zahrnuty, hned jsem je vyhazoval. Některé odrůdy díky suchu měly velmi pevnou slupku.

Pozitiva: vynikající letní chuť všech odrůd - nejlepší za 5 let. Nedostavila se plíseň bramborová. Ovšem koncem sezóny už některé rostliny byly postižené houbovými chorobami. Nikoliv však smrtelně.

V chalupě i doma dozrává kolem 30 kg rajčat. Odpad tipuji zatím tak na 15%.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 208.138 (?), 19.11.2022 1:09

Tak dneska kvůli počasí zazněl funébrmarš i tady dole u řeky. Dřív než loni. Sklidil jsem poslední rajčata i papriky. Můžu tedy shrnout svoji "balkónovou" sezónu.

Rajčata, 15 rostlin: 21,6 kg včetně nezralých.

Papriky, také 15 rostlin: 9 kg

Okurky (cca 20 rostlin partenokarpických): 3,7 kg.

Opravdu dobrý rok. Díky Matko Přírodo.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.135 (?), 19.11.2022 8:48
tak gratuluji.Já včera taky sklidil poslední kýbl paprik ze skleníku a kilo rajských a ze záhonu hromadu nádhernýho podzimního kopru. A před chvílí jsem smetával skoro 10cm vrstvu sněhu ze skleníků. Walter
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 208.138 (?), 19.11.2022 18:49

Díky. Už delší dobu pozoruju, že moje balkonovníky fungují podobně jako nevytápěné skleníky. Jen s menším výnosem.

Já nahoru dneska ani raději nejel. Doufám, že mé košťáloviny už jsou pod sněhem. Nechal jsem v zemi i mrkev, ředkve a celer. Ale lebedím si, že jsem česnek dal přesně na poslední chvíli před ochlazením.

A taky jsem na poslední chvíli přestěhoval veškerá zrající rajčata a brambory z chalupy do bytu. Nerad bych opakoval loňské zmrznutí. Je to přes 20 kilo rajčat. Mají tak 10 - 11°C. Jsem docela překvapen, že je poměrně málo odpadu. Každé ráno k snídani tak 8 - 10 rajčat. Nejlíp chutnají Mountain Magiky, a to i když nejsou vyloženě rudé. 

No a taky jsem dneska přesadil svých 13 nových rajčátek. Po přesně 14 dnech od vysetí. Takovej fofr jsem nečekal. Ty teď budou vegetit na okně tak v 16°C a jen pod jedním LED světlem 20W. Snad trochu zbrzdí. Ale měly pěkné kořínky, tak jsem docela optimista. Jo, a taky jdu vysejt papriky do balkonovníků. V koupelně vystřídají ta rajčátka.wink

Měj se.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6508) - 9.142 (?), 19.11.2022 19:38

Jo jo, to je tak, když sedlák nevyužije Václavský časy. Pak prošvihne Havelský a Nedbalovy. A zbývají už jen kolem vánoc Jezedácký...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 208.138 (?), 19.11.2022 20:31

"Sedlák" stárne, přestává stíhat. Ale Nedbala znám, to je moje prostřední jméno.laugh

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 208.138 (?), 27.12.2022 19:52

Vánoce jsou fuč, ale já si stále užívám rajčat. Dokonce je dostal i vnouček jako vánoční dárek.smiley

Zrají rychleji než jiné roky, protože je mám doma v cca 11°C a 55% vlhkosti. Také díky tomu trochu sesychají, ale to není na závadu. Na chalupě měly o dost nižší teplotu a vyšší vlhkost, ale loni mi tam zmrzly - letos jsem to stihl na poslední chvíli. Chuťově je mezi nimi poměrně velký rozdíl, jednak podle odrůd, ale také podle toho, v jakém stádiu vývoje byly utrženy. Stále jsou tak kolem pětky. Nejchutnější a nejméně kazivé jsou Mountain Magiky. Procento odpadu se postupně snižuje, protože zbývá jen to "zdravé" jádro. Zbývají mi tam ještě tak 3 - 4 kila, do ledna určitě vydrží.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 208.138 (?), 21.1.2023 16:41

Tak takhle vypadala moje dnešní snídaňová várka rajčat. Rok narození 2022. Mám jich tam ještě tak do začátku února. Letos jsem to vychytal správně, takže žádná nezmrzla. Odhadem bych řekl, že celkový odpad byl tak 30 - 40%. A chuť tak mezi 3 a 4. Jak které.

Milan HP

Rajčatová snídaně 21.1.23
Rajčatová snídaně 21.1.23
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 208.138 (?), 16.2.2023 19:31

Tak dnes konec i posledních dozvuků loňské sezóny. Dojedl jsem s největší pravděpodobností ta poslední doma dozrávající rajčata. Byla z nich miska salátu, poněkud přislazeného. Jinak cibule, olivový olej a limetková šťáva. Velmi vítané zpestření, ale poslední. No a už zase zvědavě pokukuju po svém největším Bejbinu a číhám, zda začne brzo červenat, když už má, řekl bych, konečnou velikost. Snad mne nenechá dlouho čekat. smiley

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika