Rajčata 2022 I



Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?)
11.9.2022 7:42

Milane, plíseň mám skoro každý rok, i když vyjde sušší léto, dorazí to silné mlhy, od konce srpna jsou tu pravidelně, bydlíme poblíž řeky. Ale letos jsem spokojená, kolem 20. září stejně přichází první mrazíky, tak sezóna skončila pro neodolné jen o 3 týdny dřív, to je ještě dobré. S Defiantem a Galahadem jsem rozhodně spokojená byla a příští rok je určitě budu sít znovu. Trochu jsem se bála, že ta odolnost bude na úkor chuti, ale vůbec ne, jak píšeš, Galahad je opravdu výborný bifterk a Defiant je velice slušný o obrovskou plodností. Pokud budete od Bobbyho objednávat, ráda se přidám.

Jinak jsem od Tebe měla i další - Sophie byla taky fajn, příští rok zařazuji do raného výsevu, Chef´s Choice Orange je úžasně oranžový, na řezu až zářivě oranžový biftek, moc se mi líbil. Orange Santa byl taky moc dobrý - loni jsem měla polská semínka (myslím od Mirka?), ta měla zvláštní nakyslou chuť a nestály za moc (on měl taky tu zkušenost), tu chuť jsem velice vzdáleně zaznamenala i v těch originálech, kde byla ovšem vyvážená se sladkostí a šťavnatostí, takže bych ty polské tipovala na nějaké nepovedené F2. Na Montaneery zatím nedošlo, snad příští rok. Díky a měj se hezky, Elen

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19   
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 9.9.2022 12:48

Jdu se podělit o zkušenosti s rezistencí na plíseň bramborovou u odrůd Celano, Defiant a Galahad.

Celano, stejně jako loni PB chytlo. U něj si tedy nejsem jistá, jestli rezistentní má být, nebo je to fáma. Jinak je to ale skvělé rajče - chutí, plodností i trvanlivostí, aniž by mělo tvrdou slupku. Na fotce je asi jen půlka jednoho "keříku". Budu ho určitě pěstovat i dál.

Defiant a Galahad jsem měla letos poprvé, nejsou bez poskvrnky, ale plody PB zatím nemají. Elen

Celano
Celano
Defiant
Defiant
Galahad
Galahad
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 9.9.2022 16:12

Mou hlubokou soustrast, Elen. Zdá se, že ani v tomhle roce se Ti plíseň nevyhnula. Ta rajčata v pozadí jsou totálně odepsaná, ale jak Galahad, tak Defiant vypadají v dobré formě. Takže jsi ověřila jejich odolnost za mne.

Nedej na to, že některé listy a i stonky budou jevit i rozsáhlé známky postižení. Nepodlehni panice, nelikviduj je ani když najdeš ojedinělý postižený plod. Z loňska vím, že budou dávat většinu zdravých rajčat až do zámrazu. Loni to ale byly pouze tyčkové odrůdy, mým keříčkovým Galahadům i Defiantům letos už viditelně dochází dech, takže nejspíš skončí vegetaci dřív než ty tyčkové odrůdy. Ale ne vinou PB.

Jinak můžu říct, že ta štrapáce se semínky Galahada a Defiant stála za to. Galahad je vynikající biftek, dal jsem mu 8,5, Defiant je zase nejplodnější rajče na mé zahradě a určitě není horší než 7. Jasně, byl tady skvělý rok.

Celano nemám (a i kdybych měl, letos by mi to nebylo nic platné), ale Bobby seeds ho neuvádí v seznamu PhR. Má tam několik i barevných novinek, už mě svrbí dlaň k nákupu. Asi se zase dáme s Mírou dohromady, můžeš se připojit. Bobby ví, co dělá.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 11.9.2022 7:42

Milane, plíseň mám skoro každý rok, i když vyjde sušší léto, dorazí to silné mlhy, od konce srpna jsou tu pravidelně, bydlíme poblíž řeky. Ale letos jsem spokojená, kolem 20. září stejně přichází první mrazíky, tak sezóna skončila pro neodolné jen o 3 týdny dřív, to je ještě dobré. S Defiantem a Galahadem jsem rozhodně spokojená byla a příští rok je určitě budu sít znovu. Trochu jsem se bála, že ta odolnost bude na úkor chuti, ale vůbec ne, jak píšeš, Galahad je opravdu výborný bifterk a Defiant je velice slušný o obrovskou plodností. Pokud budete od Bobbyho objednávat, ráda se přidám.

Jinak jsem od Tebe měla i další - Sophie byla taky fajn, příští rok zařazuji do raného výsevu, Chef´s Choice Orange je úžasně oranžový, na řezu až zářivě oranžový biftek, moc se mi líbil. Orange Santa byl taky moc dobrý - loni jsem měla polská semínka (myslím od Mirka?), ta měla zvláštní nakyslou chuť a nestály za moc (on měl taky tu zkušenost), tu chuť jsem velice vzdáleně zaznamenala i v těch originálech, kde byla ovšem vyvážená se sladkostí a šťavnatostí, takže bych ty polské tipovala na nějaké nepovedené F2. Na Montaneery zatím nedošlo, snad příští rok. Díky a měj se hezky, Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 13.9.2022 19:14

Ahoj Elen. Pěstují se tam kolem vás hodně brambory? To by vysvětlovalo, proč Ty ji dostaneš a mne se letos ani nedotkla, i když rajčata byla vlhká daleko déle než těch potřebných 48 hodin. Nebyl totiž silný vítr, který by od Litoměřic přinesl spóry. A kolem naší chalupy už se brambory moc nepěstují, pokud vůbec. I ty moje z ošetřené sadby byly taky naprosto čisté. Ale ty deště způsobily, že mi hodně rajčat popraskalo, teď už ale je to zase lepší, i když ranní rosy jsou opravdu silné. Nejodolnější vůči praskání je Primabella, červené cherry devítkové chuti. Měla by být také plísniodolná, ale to jsem letos zatím nemohl otestovat. Pošlu Ti semínka, není to totiž hybrid. I Mountain Magic docela odolává. Jen hryzcovi neodolal, stejně jako jeden Galahad. A třetina úrody brambor.angry

Mountaineery jsem vyhodnotil jako chuťově (6) i plodností nejhorší (dával jsem vlastně jen Prida) letošní odrůdu. Hodně si rozmyslím, zda je dám i příští rok - letos byly ideální podmínky a on se vylepšil tak maximálně o půl stupně. Dospěl jsem k názoru, že ta jejich ověřená plísniodolnost není zase až taková výhra.

Zato Mountain Merit, Honey Moon (9 - slaďoučký biftek) i Crimson Blush (všechny od Bobbyho) jsou chutí skvělé. Nejsou to sice žádní velcí plodiči, ale to je mi šumafuk. Jo, a taky Oh Happy Day z Anglie. Žádné z nich nejde pod 8, a tím totálně změnily můj názor na bifteky.

Letos sleduju sklizeň podle odrůd (pěkný vopruz), takže na konci sezóny vyhodnotím výnosnost. Teď jen doufám, že mráz letos nepřijde příliš brzo. Řízky jsou obsypané.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 28.103 (?), 11.9.2022 8:17

U mě pošla všechna keříčková - šejk, Darinka, diana, Rubinek. A to i přes chemii co jsem do nich narval. Byly to hold keře, co se dotýkaly země.

Jinak všechna tyčková rajčata se drží. Mají jak posttřik Dithanem na listech, tak nasála Ortivu pro ošetření. Jak probíhá PB u nich? No musím říct, že mám dojem, že se PB chytla na všechny zvladlé opylené květy, které pak opadávají, protože jsou obaleny takovými šedohnědými houbovitými spory. Na stoncích nic. Na listech jsem měl zpočátku pár případů. Tak 2 týdny dozadu, ty jsem otrhal a stříkl ortivou. Od té doby nic. Jen ty houby na květech. Celkem se bojím, že ty rajčata ze kterých ten květ upadl, u pléseň mají v sobě.

No asi mě to ani mrzet nebude. Letos jsem tak bedlivě nezaléval a máme rajčat tolik, že je už ani nechceme vidět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 13.9.2022 19:37

Tohle vůbec nezní jako typický projev PB. Byly na těch keříčkových poškozené plody? Některé asi ano od toho, jak ležely na zemi, ale obecně, řekněme přes 70%? No, letos jsem se přesvědčil, že i keříčková rajčata se vyplatí vyvazovat, i když je to pracné. Podepíraný polodivoký Koralik jeví minimální poškození Septorií, jenže praská ve velkém.

Pokud máte obavy, že rajčata mají plíseň v sobě, sledujte listy a stonky. A i již vyvinuté plody. Najdete-li nějaký, vyfoťte ho a zvěřejněte tady. Ale to, co popisujete, a tady risknu svou pověst, s dost pravděpodobně není plíseň bramborová.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 28.103 (?), 11.9.2022 13:49
Aaano sousedé měli brambory úplně hnědé...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 13.9.2022 19:43

V tom případě je moje pověst zcela v háji.sad

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 26.9.2022 21:22

Tak nakonec není zase všechno úplně bezproblémové s plísní bramborovou. Asi před týdnem jsem objevil na jednom ze dvou stonků Ailsy Craig (uprostřed kontrolního vzorku) typickou skvrnu. Plocha asi jako dvoukoruna, tvar ale jiný. Pravděpodobně přeci jen nějaká spóra uvízla. Tentokrát ale volím jinou strategii než otrhání. Rostlina má víceméně odplozeno své, takže nedělám nic a pozoruji, zda a kdy se plíseň projeví při tom nepatrném postižení u některého z jejích zbývajících cca 15 plodů. A jestli na obou větvích. Zatím jsou všechny čisté. Ailsa Craig je skotská odrůda, takže určitě má slušnou a možná i vysokou toleranci vůči PB. Šíření plísně se už nebojím, daleko víc mi úrodu devastuje praskání a nízké teploty. Hlavně u bifteků. Je paradoxní, že se u nich začala suchá hniloba projevovat mnohem víc po tom, co noční teploty klesly tam nahoře k 7°C a i míň. Mám za to, že nedokážou přijímat dostatek vápníku ani za nízké teploty půdy. Zatím jsem ji neměřil, ale můj odhad je, že už místy klesla pod 10°C. A bohužel praskliny a plochy suché hniloby jsou rychle druhotně napadány běžnými plísněmi. A to pak jsou rajčata na vyhození.

Kvůli praskání a šnečímu tempu zrání jsem se musel uchýlit k otrhávání růžových, a teď už i jen narůžovělých, rajčat a ukládám je uvnitř na dozrání. V tomhle ohledu si vedou řízky o dost líp než dospělé rostliny - sklízím z nich víc než ze sazenic, a to je jich počtem o málo víc než polovina.

Škoda, že mi léto tak rozmazlilo "jazýček". Ale i tak budiž za mne pochváleno.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 19.10.2022 17:55

Postižená Ailsa Craig je již ukončena. Stejně jako celá kontrolní skupina. Ne proto, že by ji plíseň zdolala, ale protože předpověď už hlásila nulu. Plody byly i po tak dlouhé době nepoškozené a nyní dozrávají v chalupě. Nalezl jsem podobnou skvrnu i na jednom stonku jedné Startky, plody také vypadají nezasažené. Možná ani nešlo o PB. Zároveň jsem zlikvidoval i většinu bifteků, protože jejich pár zbývajících plodů popraskalo a chytlo do rány plíseň.

Celý záhon přikrytý netkankou byl prolezlý chodbami hryzce, kořeny všech rajčat překousané, takže rajčata žila jen z horních kořínků. Je zázrak, že vůbec přežila a plodila. Brzy na jaře nasadím Swiss pasti, protože doufám, že jich zima také pár vyhubí.

Největší ztráty jsou právě kvůli praskání. Počasí bylo velmi "praskací", takže kromě Primabelly popraskaly všechny ostatní odrůdy, i když každá v jiné míře. Zcela nejvíc postiženy byly malé cherry Crokini a Koralik, Garden Berry se držela o chlup lépe. Příští rok už Koralik a Crokini nebudou právě z tohoto důvodu. Mountain Magic se drží velmi slušně, zato Crimson Cocktail byl hodně postižen. 

Na zítřejší ráno nejdřív Němci předpovídali nulu, pak -1, ale teď už to změnili na 3°C. Takže ten zbytek, odhadem 30 kilo, zatím zůstává na rostlinách, protože má přijít teplejší období a já je potřebuju otrhat co nejpozději, aby vydržely zrát až do příštího roku. Hlavně řízky jsou obsypané plody. Celkové shrnutí sezóny tedy musí ještě počkat.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika