Proč na mé zahradě nečervenají rajčata a nekvetou fazole?



host - 189.109 (?)
9.9.2022 7:27

"Jasně, letos jsem je držel s vodou hodně zkrátka - i v těch vedrech jednou za 3 - 4 dny."

To si děláte legraci? laugh

Rajčata nezalívám vůbec, a ani v okolí neznám nikoho, kdo by je zalíval. Úroda standardní, nestačíme zpracovávat. A to tu celé léto prakticky nepršelo, bylo větší sucho než v legendárním roce 2018. A teploty v kritickém týdnu nad 35 °C.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 6.8.2022 19:42, zobrazeno: 4664x

Zdravím vespolek. Jen tak v okurkové sezoně. Letos nechtějí červenat rajčata. Minulé roky už jsem v tuto dobu průběžně sklízel dostatek na spotřebu. Letos, kdybych neměl Stupická, dozrály dosud jen dvě Zlatavy a pár Vilmmem. Bejbino, Cherola a ostatní jsou stále jak brčál. nemám pro to vysvětlení.

Fazole mně taky štvou. Jde o pnoucí fazole asi dvou sort, rostou bujně, že okolo neprojdu a zatím bez jediného květu. Keříčkové už jsou skoro sklizené a ty lezavé mrchy se jen ovíjejí nahoru a nic. Má někdo nějaké podobné zážitky?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.144 (?), 7.8.2022 7:53
Já nepěstuju žádné velmi rané odrůdy, ale když vám v době kdy rajčata mají dozrávat hodně prší a nebo stoupne hladina podzemní vody, zrání se oddaluje. Rajčata se mají méně zalévat v tuto dobu. A nemůžu říct, že hnojiva pro plod a květ by dozrávání urychlila.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 7.9.2022 23:43

Pépé, mám zkušenost, že to může být přebytkem vody (psal jste, že u vás hodně pršelo) a možná i živin. Mám srovnání ze své zahrady: suchem sužovaná rajčata v mizerné jílovce či navážce začala uzrávat mnohem dřív než ta v luxusně vylepšeném záhonu. Má to ale dvě stránky: ta dobře živená (i vodou, protože jíl dole tvoří jakýsi bazének) jsou o hodně vitálnější, plody větší a víc. I viditelně lépe odolávají septorióze. Ale chuť trochu pokulhává. A kámoš zasadil sazenice ode mne do příliš pohnojené půdy a výsledek je téměř totožný. Se stresem je to podobné jako u člověka: ta správná míra povzbuzuje, příliš mnoho poškozuje a absence způsobuje lenivost. indecision. No, jenže jak to vybalancovat, když netušíme, jak se rok počasově zvrtne?

Jak jste na tom s plísní bramborovou po těch zmiňovaných i nedávných deštích?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 8.9.2022 8:51

Nevím, vody moc nemají, já rajčata zalévám až když skoro vadnou. Odhaduju to spíš na nějak posunutou vegetaci kvůli průběhu počasí, rajčata teď zrajou a fazole vybuchly, nestačím skoro sklízet, možná je to odrůdou. Ale sázené a seté bylo vše v obvyklých termínech. Pokud jde o plíseň, teď už to můžu napsat, do teď absolutně čisté beze stopy plísně jak ve folníku, tak i venku.  Postřik jeden, někdy v červnu preventivně Kuprikol. V okolí žádné brambory. Kdyby to dříve plodilo, absolutní spokojenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 8.9.2022 18:30

Tak to je skvělá zpráva. Jsem na tom také tak, i když keře byly permanentně mokré daleko víc než těch 48 hodin, protože pršelo s krátkými intervaly. Čili nedostavily se spóry. Díky, Matko Přírodo. Ono se to sice může ještě změnit, ale hlavní úroda už je pod střechou.smiley

Jasně, letos jsem je držel s vodou hodně zkrátka - i v těch vedrech jednou za 3 - 4 dny. Asi jich nebude tolik, kolik by mohlo, ale zato ta chuť je naprosto dokonalá. Ňam.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 189.109 (?), 9.9.2022 7:27

"Jasně, letos jsem je držel s vodou hodně zkrátka - i v těch vedrech jednou za 3 - 4 dny."

To si děláte legraci? laugh

Rajčata nezalívám vůbec, a ani v okolí neznám nikoho, kdo by je zalíval. Úroda standardní, nestačíme zpracovávat. A to tu celé léto prakticky nepršelo, bylo větší sucho než v legendárním roce 2018. A teploty v kritickém týdnu nad 35 °C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 9.9.2022 8:59

Ale no tak, nepěstujem přece rajčata na vaší zahradě, si laskavě uvědomte. Já taky pamatuju roky, kdy jsem zalíval jen při hnojení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 9.9.2022 9:21

A kde máte tu zahradu? Možná vám je tam zalévá kouzelný dědeček. U mne by bídně zahynuly, kdybych tu vaší metodu aplikoval. Letos v červenci jsem měl půdu totálně proschlou do nejmíň 60 cm.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 189.109 (?), 9.9.2022 10:22

Jižní Morava. A opakuji znovu - celé léto prakticky nepršelo, postřehnutelně až na konci srpna. Ano, půda byla totálně proschlá hodně hluboko. Nicméně rajčata rozumný pěstitel taktéž sází hluboko a díky tomu je nemusí zalívat. Ostatně nezalívám je žádný rok, což je obvyklá praxe u pragmatických pěstitelů (evidentně ne u "badatelů" wink).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 9.9.2022 10:35

děláte si legraci nebo jen tak rejpáte? Všichni pěstitelé zalévají, všude v literatuře se zalévání doporučuje jako nezbytné, ale u vás na záhonech jdete proti proudu, neboť jste pragmatický pěstitel. Narozdíl od nás ostatních.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika