Problem s rajcaty



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?)
16.7.2021 23:20

Obrázek 1: Plíseň bramborová to nejspíš není. Na tu je jednak ještě brzo a druhak vypadá trochu jinak. Velmi podobně vypadají listy - jen několik na rostlině - mých odrůd, které jsou citlivé na nedostatek draslíku (Tomato a Garden Berry).

Důležité otázky: jaká odrůda je postižena a do jaké míry?

Obrázek 2: Takhle podobně vypadají mé rostliny, když jim nedám dost vody. Pokud ale měly dost zálivky či deště, mohlo by se jednat o fusariové vadnutí. Což je horší problém, protože patogen přežívá v půdě.

Otázka: Je to nějak omezeno na určitou polohu pěstování? Je ta první postižená na stejném místě jako ta druhá?

Bohužel z pouhých obrázků by možná stanovil správnou diagnózu jen Mentalista. Příznaky jsou si totiž příliš podobné. Kolik máte rostlin rajčat celkem? A jsou ty ostatní zdravé?

A vložit více obrázků najednou mohou jen registrovaní a přihlášení členové fóra. Hosté to musí řešit jako Vy.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 242.84 (?), 15.7.2021 18:52, zobrazeno: 1947x

Dobry den,

rad bych se zeptal na radu ohledne rajcete. Pestuji od jednoho druhu asi 10 rostlin a 2 z nich zacaly mit problem s listy (kazda rozstlina jiny problem). Poradite, co muze byt problem? Diky

problem c.1
problem c.1
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 242.84 (?), 15.7.2021 18:54

A zde je ten druhy problem, nepodarilo se mi nahrat vice obrazku. 

Rostlina je takova cela seschla a listy trochu do purpury.

Diky!


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 28.103 (?), 16.7.2021 8:04

C.1 podle mě důsledek mokrých listů. Může to být i plíseň? - preventivně bych oškubal ty postižené lístky a postříkal 0,3% peroxidem vodíku.

C.2 vypadá jako rostlinka ve stresu.

Já jsem však amatér. Počkejte ještě na další zpětnou vazbu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 16.7.2021 11:13

Jednička plíseň, dvojka hlad. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 16.7.2021 23:20

Obrázek 1: Plíseň bramborová to nejspíš není. Na tu je jednak ještě brzo a druhak vypadá trochu jinak. Velmi podobně vypadají listy - jen několik na rostlině - mých odrůd, které jsou citlivé na nedostatek draslíku (Tomato a Garden Berry).

Důležité otázky: jaká odrůda je postižena a do jaké míry?

Obrázek 2: Takhle podobně vypadají mé rostliny, když jim nedám dost vody. Pokud ale měly dost zálivky či deště, mohlo by se jednat o fusariové vadnutí. Což je horší problém, protože patogen přežívá v půdě.

Otázka: Je to nějak omezeno na určitou polohu pěstování? Je ta první postižená na stejném místě jako ta druhá?

Bohužel z pouhých obrázků by možná stanovil správnou diagnózu jen Mentalista. Příznaky jsou si totiž příliš podobné. Kolik máte rostlin rajčat celkem? A jsou ty ostatní zdravé?

A vložit více obrázků najednou mohou jen registrovaní a přihlášení členové fóra. Hosté to musí řešit jako Vy.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr L - (21) - 229.86 (?), 21.7.2021 0:03

Zdravím, já hlásím podobné postižení listů. Nicméně plísní si nejsem jistý ani v mém případě. Podobný problém se totiž vyskytne prakticky každý rok a velice záleží na stanovišti balkonu, protože pěstuji v truhlíkách. V jednom rohu balkonu jsou rostliny hezky vitální, v druhém naopak listy zničené. Myslel jsem si, že by mohlo jít i o poruchu výživy nebo přehřáté kořeny v truhlíku. Nicméně plody poškozené nemám, jenom je nižší výnos. Napadené listy otrhám a stříknu Acrobatem. Třeba někdo poradí, o co se jedná. Děkuji

Plisen?
Plisen?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 21.7.2021 8:41

Pro Petra L. Na obrázku je, podle mého soudu, typická Septorie, tedy septoriová skvrnitost rajčat. Váš postup, tedy postižené listy otrhat, pokud možno opatrně, aby se z nich dál nešířily spóry a zdravé rostliny či listy stříknout Acrobatem, který je jak kontaktní, tak systémový, se mi zdá správný. Spóry pronikají do listů průduchy.

O tom, že je to Septorie svědčí také to, že nejsou postiženy plody. Objevují se nějaká poškození na stoncích? Pokud ne, potvrzuje to diagnózu. Tahle plíseň má ráda teplo a vlhko a při snížených teplotách se šíří pomaleji. Trápím se s ní už čtvrtým rokem se střídavými výsledky. Chemii jsem, možná jen zatím, nepoužil.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr L - (21) - 229.86 (?), 22.7.2021 4:50

Zdravím Milane,

děkuji za názor. Plody jsou v pořádku, stonky též, takže by to mohlo byt zmiňované trápení se Septorií. Už mě ale trošku rozčiluje, jelikož ji mám čtvrtý rok po sobě, a prakticky vždy nastoupí ve stejném období. Nejsem žádný pěstitel, věkem a zkušenostmi pořád začátečník a těším se na normální zahradu časem-tohle pěstování v truhlících je prostě provizorium. Nicméně by mě zajímalo jak se Septorie zbavit, kde se ukládá, protože každý rok rostliny likviduji, měním i substrát-nepomohlo nic zatím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 22.7.2021 9:05

Petře, Septoria přezimuje především na zbytcích uschlých listů či jiných částí postižených rajčat. Pokud si pěstujete sazenice doma, je téměř nemožné se všech těch mikroskopických úlomků zbavit. Já navíc pěstuju rajčata doma přes zimu, takže ta potvora má čas se hezky v teple rozvinout. Nicméně mé sazenice, které letos byly opravdu silné, se na zahradě Septorie téměř dokonale zbavily. Letos ano, ale v roce 2019 se jim to nepodařilo, takže jsem měl jen poloviční úrodu. Na balkónech mi to řádí celé ty čtyři roky také.

Takže jsem, shodou okolností včera, vymyslel plán. Není to úplná láce, ale mohlo by to fungovat: uzavřený UVc germicidní zářič s ventilátorem Solight GNZ01, který dokáže prohnat přístrojem až 60 m3 vzduchu za hodinu. Těch úlomků mne sice nezbaví, ale při pravidelném použití by na nich měl zlikvidovat ty spóry plísně. Má to i tu výhodu, že jej můžu použít i v místnosti, kde jsou rostliny, právě proto, že je uzavřený. Příkon 36W by pak neměl zruinovat můj rozpočet.

Mým heslem je, že každý problém má nějaké řešení, jde jen o to ho najít. A vyzkoušet, zda funguje. Jdu do toho.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.114 (?), 21.7.2021 8:51

Více obrázků nahrajete, pokud máte účet a jste přihlášený. K obrázku č.2 - prohlédněte stonky rajčete, pokud jsou seschlé, při stisknutí jakoby prázdné a jsou hnědé/žluté, tak by se mohlo jednat o napadení hlízenkou. Uvnitř napadených stonků zmizí pletivo, je vyplněn myceliem a sklerocii houby (útvary cca 0.5 cm, tmavé). Pokud to tam máte, tak napadené stonky uříznout pod poškozením, rostlinu ošetřit přípravkem Switch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika