Phytophthora infestans



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
30.6.2020 16:58

Zapřisáhlý odpůrce postřiků si může ale říci, že měl alespoň nějaká nestříkaná a tudíž zdravá a ekologicky vypěstovaná rajčata. Tak jsem si liboval já v minulém roce. V tomhle vlkém roce jsem to ale už nedal. Bude následovat třetí postřik Ridomilem v nejslabší koncentraci. Pak snad Ortivu. Ta měď je nepříjemná v tom, že barví namodro, proto se mně do ní moc nechce. Něco jiného jsou postřiky broskvoní proti kadeřavosti někdy v lednu, či únoru a něco jiného je baštit "modrá" rajčata. sad (i když se to pak smyje)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 29.6.2020 22:52

Je to tak. Já, zapřisáhlý odpůrce postřiků proti plísni bramborové musím předčasně sklidit Impalu.Tedy ne, že bych nesklidil nic, už jí pár dní beru, ale nebýt plísně, mohla by být výjimečná úroda. 20 let jsem rajčata pěstoval bez postřiku jen ve skleníku nebo pod střechou u domu. Vloni jsem poprvé dal pár bifteků ze zálistků na volné prostranství a letos rovnou 20. Jenže letos není vloni. A teď mudruji, co dál. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 30.6.2020 16:58

Zapřisáhlý odpůrce postřiků si může ale říci, že měl alespoň nějaká nestříkaná a tudíž zdravá a ekologicky vypěstovaná rajčata. Tak jsem si liboval já v minulém roce. V tomhle vlkém roce jsem to ale už nedal. Bude následovat třetí postřik Ridomilem v nejslabší koncentraci. Pak snad Ortivu. Ta měď je nepříjemná v tom, že barví namodro, proto se mně do ní moc nechce. Něco jiného jsou postřiky broskvoní proti kadeřavosti někdy v lednu, či únoru a něco jiného je baštit "modrá" rajčata. sad (i když se to pak smyje)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.29 (?), 30.6.2020 19:19

zapřisáhlý odpůrce postřiků si bude muset koupit Ridomil a použít ho. Naštěstí ta rajčata ze zálistků jsou teprve tak 30cm velká a jen některá teprve kvetou, takže postřik bude jen přízemní. Doufám a věřím, že celé léto nebude deštivé a že snad přijde delší období bez srážek. Vždyť všechny nádrže a sudy už víc než měsíc neustále přetékají, takhle bych se jim ani nepodíval na dno. Ale zas aspoň rostou houby, poslední roky v červnu a červenci vůbec nebyly. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.105 (?), 30.6.2020 20:23

jj loni stačil jeden preventivní postřik mědí na celou sezónu = některé měďnaté jsou v BIO produkci povolené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 181.178 (?), 30.6.2020 21:30

I já už dnes přizval na pomoc chemii (Acrobat). Prakticky během 3 dnů se mně na úplně zdravých rajčatech vyskytlo poškození listů. Už fakt nebudu dumat, jestli se jedná o alternariovou skvrnitost rajčete, poruchy výživy nebo jen daň za pěstování v květináči (kořeny přemokřené, pak upečené při náhlém oteplení), holt příroda je mocnější a mé podmínky omezené.Jen se chci zeptat, jestli tahle postižené listy odstraňovat ihned (u jednoho rajčete se to dostalo dost vysoko) nebo si v klidu počkat, až to bude rozsáhlejší. Nerad bych je oškubal při jakémkoliv náznaku.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.105 (?), 30.6.2020 23:08

Pokud by jste nepoužíval chemii, pak by jste amputoval list po částech tak, aby se houbové onemocnění nemohlo šířit.

V případě kontaktních fungicidů se odstraňuje podle pravidla lepší 1/2 než žádná polovina.

A při systémových přípravcích se přeci neochudíte o funkční rezidua, která mohou ještě být dislokována jinam. Takže tam se odstraňuje, až když jsou 2/3 listu nefunkční, neasimilující.

Co je však důležitější, je, že jak poškozené tak nepoškozené vylamované fazochy musí jít z porostu okamžitě pryč. Plno lidí dělá tu chybu že dosud zdravé fazochy si s klidem hází dolů pod nohy, jako by to byl funkční mulč.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 1.7.2020 14:24

Abychom to tedy upřesnili, Stando, tak jakou měď používáš? Kocide, Kuprikol nebo Champion? Letos už jsi něco použil, nebo ještě ne, a co konkrétně? Odstraňování nemocných listů nebo jejich částí je jasná věc. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 3.7.2020 11:16

zapřisáhlý odpůrce postřiků řeší navíc už čtvrtým rokem problém s černí rajčatovou ve skleníku, letos zahájila své vítězné tažení o měsíc dříve, než vloni. Ridomil jsem si pořídil a na venkovním záhonu i preventivně použil, ale do skleníku, kde už sklízím, se mi ho použít nechce. Tento problém částečně řeším pěstováním staronové odrůdy Tornádo F1, které černi rajčatové odolává. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 159.92 (?), 3.7.2020 16:40

Do brambor jsem letos použil Kuprikol, ale počasí bylo vlhčí, takže nyní budu pokračovat něčím systémovým.

Na rajčata jsem minulý týden už dával rovnou Ortivu, protože tam jsem preventivní měď nestihnul před obdobím dešťů. No a zítra po týdnu uvidím, jestli se povedlo, nebo nebude z čeho sklízet.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 148.29 (?), 3.7.2020 17:45

Já jako ortodoxní nepřítel postřiků jsem ještě nepodlehla. Hodně jsem letos zapracovala na prevenci, vypěstovala vlastní Trichodermu a rajčata doslova nacpala spřátelenýma houbama, aby ty nepřátelské už neměly místo. Zatím se mi to kupodivu vyplatilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika