Pěstování melounů v Praze



host - 37.74 (?)
24.7.2007 1:43

Melouny se sklízí postupně, jak dozrají. Bohužel, poznat, že jsou zralé není zas tak jednoduché. Klasické postupy ( dutý zvuk při poklepu apod.) moc nefungují, Usychání stopky - to už bývá meloun přezrálý,  také nejde moc použít.  Používám tyto znaky : kroutící se stopka, delší dobu na slunci, ale už neroste, přiměřená velikost ( dle zkušeností). V prvních letech jsem měl účinnost max. 70 %, dnes 95 %, při konci sezony ( září) ty nově narostlé u´ž uzrají malokdy. Letos poprvé zkouším melouny nechat zrát na zídce terasovité zahrady. Dám vědět, jak dopadly.

Josef Novotný, Praha 5

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Josefnovotny - (8), 2.7.2006 0:51, zobrazeno: 117783x
Od roku 2001 pěstuji melouny venku v Praze ( jižní svah) na ploše cca 50m2

Loni jsem měl přes 50melounů velikosti 6-12 kg, největší meloun měl 14,15 kg. Jsou mimořádně sladké a šťavnaté. Každému, komu jsem meloun proda/)dal nečekal tak velký rozdíl. Rodina je melouny uplně přesycená

Některé roky ( rok 2003 byl asi nejlepší) jich bylo ještě více.

Několik mých rad (po několika letech zkušeností) pro pěstování :

1. oblast položená maximálně Praha a podobně(níže) položené oblasti (mělnicko,litoměřicko,pardubicko apod.

2. výběr dobré odrůdy

3. zasadně část zahrady, kde je celý den slunce ( rozhodující!! )

4. Vynikající puda, kterou doženeme nepříznivé klima

5. nezaštipovat, vyvine se stejně jen tolik, kolik rostlina uživí - to ale také závisí na odrůdě, některé odrůdy to možná vyžadují.

6. Skleník je malý, možná vhodnější, ale zavrhuji ho

Mam jeden malý tip, je to můj vynález ( byl otištěn i v minulých letech v časopisu "naše krásná zahrada"

Jakmile se vyvine plod alespoň velikosti pomeranče, vytvořím pro něho nádobu, do které ho vložím. Nádoba je ze skla ( tl 8 mm), vlastně hranol, kterému chybí víko. To proto, aby meloun bylo možné vložit včetně připojení k rostlině. Skla musí být pevně spojena a navíc zabazpečena. aby meloun skla od sebe při růstu neodthl.( třeba vazacím drátem)

Výsledek : meloun má více tepla, je sladčí a větší, a hlavně, pokud odhadnete správně velikost skleněného hranolu, je HRANATÝ. Občas překvapím, jaké mám melouny ( 10-12 kg běžně, 14 výjmečně), ale HRANATÝM melounem jsem ohromil i odborníky.

S pěstováním melounu mam velké zkušenosti, ale meloun velikosti 15 kg. jak někdo píše, jsem nevypěstoval. Pokud to bylo venku, a v ČR. po těch mnoha zkušenostech, moc tomu číslu nevěřím ( myšleno meloun vodní)

Novotný Josef
Ukázka melounu
Ukázka melounu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 8.6 (?), 1.6.2007 17:59

Prosím o sdělení zda používáte a jaké hnojivo v době vegetace. Děkuji za odpověd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.74 (?), 4.6.2007 1:06

Používám výhradně koňský hnuj (ve velké míře) před sadbou. Během vegetace již žádné nepoužívám. Neustrojná hnojiva nepoužívám.

S pozdravem Novotný Josef

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 27.167 (?), 12.6.2007 13:05
Kolik naroste na jedné rostlině melounů?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.74 (?), 15.6.2007 0:43

Statistický průměr je asi 3-4, ale je to hodně rozdílné, z některé mám sotva 1 některá zvládne 5 i více. Plodí stále, obvykle ale uzrají jen ty první, pozdější již nejsou tak sladké nebo nedozrají vůbec.

Pepa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 37.115 (?), 15.7.2007 3:31
Jak dlouho dozravaji?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 37.74 (?), 20.7.2007 1:08
Je to hodně závisle na počasí, statistický pruměr je asi 4-5 týdnu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 125.186 (?), 23.7.2007 8:03

Kdy je ta správná doba pro sklizeň melounů? Jak se pozná, že je meloun právě zralý?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.74 (?), 24.7.2007 1:43

Melouny se sklízí postupně, jak dozrají. Bohužel, poznat, že jsou zralé není zas tak jednoduché. Klasické postupy ( dutý zvuk při poklepu apod.) moc nefungují, Usychání stopky - to už bývá meloun přezrálý,  také nejde moc použít.  Používám tyto znaky : kroutící se stopka, delší dobu na slunci, ale už neroste, přiměřená velikost ( dle zkušeností). V prvních letech jsem měl účinnost max. 70 %, dnes 95 %, při konci sezony ( září) ty nově narostlé u´ž uzrají malokdy. Letos poprvé zkouším melouny nechat zrát na zídce terasovité zahrady. Dám vědět, jak dopadly.

Josef Novotný, Praha 5

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 148.110 (?), 3.8.2007 13:52
Zkouším pěstovat melouny na okraji Olomouce na vyvýšeném záhonu na slunečném místě v závětří. Zatím mají největčí plody vodních melounů 10-15 cm v průměru, cukrové jsou menší(logicky). V posledních dnech rychle narůstají. Kdy lze očekávat sklizeň?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika