Papriky 2021



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
17.1.2021 18:44

Milane, papriky přenesené před mrazy do interiéru jsou vždycky z venku infikované mnoha parazity (svilušky, mšice, molice, smutnice, kněžice...). Kdyby se mohly nechat přemrznout, paraziti by se potlačili. Jenže žádná paprika nevydrží mráz. Takže na mrazu se dá ošetřit jen substrát. Pokud ho tedy nepropařuješ. Řešením je tedy pěstování paprik na hodně vysokém balkóně bez parazitů nebo ošetření silným insekticidem s akaricidními účinky před přenesením a po něm (samozřejmě po odstranění plodů a květů). Než narostou nové plody, insekticid snad vymizí. Pokud jde o světlo, paprikám postačuje lednové světlo na okně, bez přisvětlování. Menší papriky se hodí do interiéru lépe. Metrové klády zabírají hodně prostoru a také hůře zimují.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 17.1.2021 10:50, zobrazeno: 14188x

Zatímco vlákno Rajčata 2021 už existuje drahnou dobu, zdá se, že paprikáři se ještě neprobudili. Tak to vezmu na sebe, ač jsem spíš rajčatář, a začnu vlákno.

Osobně jsem zahájil paprikovou sezónu už 27.11. výsevem paprik, které půjdou do balkonovníku už někdy v březnu. Z dvanácti semínek mi jich vyklíčilo pouze 5: 2 x Slávy F1 a 3 Citriny. Přikládám fotku ze 7.1. Na Nový rok jsem vysel semínka z koupené papriky (8) - červené bachratky. Během cca 10 dnů vyšla všechna jako jeden muž. 7.1. jsem pak vysel všechny své zbylé hybridy: Jablinu (20), Slávy (4) a Superamy (10). Ty už jsou určeny na ven. Jsou v koupelně u topení, Superamy už klíčí, ale ostatní zatím nic. Pro zvýšení procenta klíčivosti jsem se rozhodl zakoupit elektrickou vyhřívací podložku 40 x 60 cm, 40W. Snad přijde příští týden. Amy, Slovakii jsem vyřadil po loňských zkušenostech a také proto, že semínka jsou prošlá. Lungy F1, se kterou jsem byl spokojen, mi došly a v zahradnictví je neměli. Tak snad později.

Milan HP


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 17.1.2021 14:26

Já jsem v prosinci vysil několik čerstvých semínek chilli papriček do perlitu. Už jsou přesazené v substrátu a docela rostou. V mrazivých dnech je více světla a rostlinkám to dělá dobře.

Přesazování papriček z perlitu
Přesazování papriček z perlitu
Přesazené papričky po několika dnech
Přesazené papričky po několika dnech
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 17.1.2021 17:31

Mimmo, jsem moc rád, že jsi se zase ozval. Mám tu několik paprikových otázek, které bych s Tebou (Tykali jsme si? Pokud ne, omlouvám se.) probral.

Pustil jsem se totiž do šíleného pokusu s přezimováním paprik. Po minulých zkušenostech jsem zavrhl vzít je domů a rozhodl jsem se je udržet při životě v balkonovníku s tím, že je na jaře zastřihnu a uvidím. Sice se to dost prodraží v těchhle mrazech, ale život v covidové separaci - ne karanténě - je lacinější, tak se to vyrovná. Udržuju jim tam teploty mezi 4 a 7°C a mají jen denní světlo, ale občas to sjede níž. Dvě Lungy F1 už jsem vystrčil na chodbu, jednu ostříhal, druhou ne. Mají tam tak 13 - 15 stupňů, bez umělého osvětlení.  Ta neostříhaná má stále mšice, takže asi taky půjde dohola. Jakou myslíš mají šanci? A máš pro mne nějaký praktický tip?

No, já uvažuju o tom, že vůbec přejdu na semínka z čerstvých paprik. Jen je riziko, že jsou hodně teplomilné a pozdní, což by bylo špatně v mých podmínkách tam nahoře. Ale loni si takhle vypěstované kapie nevedly úplně špatně. Sice jich moc neuzrálo, ale i tak dosáhly konzumní zralosti. S koupenými semínky mám velké problémy s klíčením.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 17.1.2021 18:44

Milane, papriky přenesené před mrazy do interiéru jsou vždycky z venku infikované mnoha parazity (svilušky, mšice, molice, smutnice, kněžice...). Kdyby se mohly nechat přemrznout, paraziti by se potlačili. Jenže žádná paprika nevydrží mráz. Takže na mrazu se dá ošetřit jen substrát. Pokud ho tedy nepropařuješ. Řešením je tedy pěstování paprik na hodně vysokém balkóně bez parazitů nebo ošetření silným insekticidem s akaricidními účinky před přenesením a po něm (samozřejmě po odstranění plodů a květů). Než narostou nové plody, insekticid snad vymizí. Pokud jde o světlo, paprikám postačuje lednové světlo na okně, bez přisvětlování. Menší papriky se hodí do interiéru lépe. Metrové klády zabírají hodně prostoru a také hůře zimují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 17.1.2021 20:08

No, já doufal, že teploty kolem 4°C či někdy i míň po dlouhou dobu by mohly ty potvory umravnit či dokonce vyhubit. Mylně. Proto šly na chodbu, aby mi nezaneřádily byt jako loni. Pořád ještě doufám, že ostřihání a ošetření toho zbytku alkoholem by mohlo pomoct. Stříkat nechci, to je tak nějak proti mému přesvědčení. Je to zase jen další hokus pokus. Však to mám i v podpisu.wink

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
slniečko - (14) - 184.214 (?), 17.1.2021 17:30

Zdravim Milanelaugh,

v decembri som zasial Orange a Red Habanero, Fatalii Orange, Rocoto red, de Cayenne, Cayenne Purple, aji Lemon Drop, Cereja de Amapa. V januari som pridal opat Orange Habanero nevzklicilo, Fish, Aji Omnicilor, Peter Penis, Serrano Tampiqueno, Vezeni Piperka, Jalapeno M, Guajillo, Poblano a k tomu sladku Kurtovsku kapiu, Cubanelle a Meduzu Gorgonu. Zatial mi nevzisli Orange Habaneo, Kurtovska Kapia, Ancho Poblano a Fish.

Tiez to mam v kupelni, neprisvetlujem, mam to nad vanou pri vysokych oknach.

Hneva ma Poblano, lebo sadim druhy rok a semena od druhej firmy a stale nic.angry

slniecko


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 17.1.2021 20:00

Mám celkem jasno v tom, kde je můj problém s klíčivostí: teplota v té koupelně je maximálně tak 23°C. Což je na papriky málo. Proto kupuju tu vyhřívací dečku. Výhoda té dečky je v tom, že pak můžou být kdekoliv na okně, čili dostanou i světlo hned, jak vystrčí děložní lístky. Dávám je totiž do sadbovače s 32 komůrkami a kromě těch z čerstvé papriky mi nikdy nevylezly alespoň dostatečně blízko po sobě, natož najednou..

Obávám se, že mé zkušenosti s chilli papričkami jsou rovny jedné na stupnici 0 - 100. Ale při klíčení sladkých paprik jsem přišel na to, že "odepisovací" doba je tak 32 dní. Teprve pak vím, že už nevyklíčí. Myslím, že to s chilli papričkami bude podobné. Takže zatím je nechte dělat, co dokážou. Kdy přesně v prosinci jste je sel? S paprikami je dobré být trpělivý.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 60.223 (?), 17.1.2021 18:12

Já jsem zatím nevysel žádnou papriku. Ale mám už namyšleno co budu pěstovat. Letos půjdu na rozdíl od loňska a předloňska do normálních zeleninových paprik. Žádné ostré papriky s vyším SHU. Vždycky jsem je napěstoval, ale využití malé (ale zatím semena nevyhazuji, třeba dám něco příští rok). Z toho pálivějšího snad na plnění sýrem Black cherry,  Iliku zkusím na plnění mletým s rajčatovu omáčkou (měl jsem ji plněnou zelím a moc mně to nechutnalo). Z těch zeleninových zůstanu u své oblíbené Corno di Toro Gialo a dokoupil jsem si Corno di Toro Roso, Amy a Lydia, všechno nehybridní. Vysévat budu moct až někdy další týden, až si ze zahrady donesu někaký substrát. Ted se mně tam zrovna jít nechce. Co jsem měl doma, to jsem použil na rajčata.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 17.1.2021 19:33

Miluju zelí, ale papriky jím plněné by mi asi taky moc nechutnaly. sad

Papriky chilli vypěstované ze dvou či tří rostlin, většinou darovaných, mi běžně vystačí na nejméně 2 roky. Co je pro Tebe "vyšší SHU"? Pro mne je cokoliv nad        3 000 už nepoživatelné, případně se to musí hooodně zředit.

Illika je ta mírně pálivá maďarská jablkového tvaru? Tu bych docela rád zkusil. Ale Amy od Semo mne loni totálně zklamala hned od začátku: neklíčila ochotně a ani nerostla pořádně. Žádná to nedotáhla až na zahradu. Letos ji vůbec nedám.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 184.214 (?), 17.1.2021 22:01

Z vysevu 17.12. nevzklicilo iba znovudosadene Orange Habanero.

Pri tom stahovani chilli v jeseni donutra by som odporucil Neemazal Bio, zadusi to pliagu a neposkodi to existujuce plody. Tento rok my Jalapeno M nestihlo vonku dozriet, tak som stahoval.indecision Pred dvoma rokmi vonku dozrela Carolina Reaper na porovnanie.

Amy a podobne papriky odporucam nahradit madarskymi, pripadne uz spomenute talianske Corno di Torro je fajn.

slniecko

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika