Odlisťování rajčat



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
18.9.2019 10:06

Ano, při napadení či hrozbě napadení to dává perfektní smysl.

Petře, říkáte "prý už nejsou k vyživování potřeba". Vy osobně tomu tedy moc nevěříte, že? Pamatují se (snad správně), že Vladimír tu jednou zmínil, že je to naopak: spodní listy vyživují vyšší plody. A jemu celkem věřím. Je to i logické: živiny proudí zespoda nahoru. A tomu i nasvědčuje moje letošní zkušenost: po otrhání zaschlých spodních listů zůstaly plody na nejnižších vijanech malé, kdežto ty nad listy vyrostly mnohem větší. Ne všude, ale ten systém byl jasně vidět.

Jak to tedy vlastně je?

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 12.9.2019 8:49, zobrazeno: 4650x

Rád bych s vámi konzultoval uvedený problém. Vidím občas v zahradách torza rajčat, obraná, zbavená veškerých listů, na kterých je třeba pět, šest vijanů postupně se dobarvujících rajčat. Vyzkoušel jsem si to a mohu odpovědně napsat, že u Startu F1 byly plody rostlin, na kterých jsem nechal zdravé zelené listy a též zálistky zakrácené na dva listy mnohem sladší a aromatičtější než u bezlistého holátka. Takže za sebe: venku vysazuji cca 40 cm od sebe, nechávám jeden výhon a listy likviduji jen v případě, že odcházejí samy. No a od zhruba čtvrtého vijanu už nevylamuji celý zálistek, ale nechávám dva mladé listy, aby pomáhaly s asimilací, narůstáním a vyzráváním plodů. Po polovině srpna ukončuji růst rostliny, aby nenasazovala další květenství, věnovala se už rostoucím dětem. Ve skleníku nebo pod jiným krytem rajčata nemám.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 12.9.2019 12:12

Odlisťování zdravých listů poškozuje chuť rajčat, výnos i rostliny samy. Vidím to kolem nás v zahradách až překvapivě často. Jediné přijatelné zdůvodnění pak je obavy z plísně, pokud jsou spodní listy příliš bujné a vytváří džungli, která špatně vysychá a tak tvoří výborné podmínky pro plíseň. Ovšem myslím si, že to je opatření, které stačí aplikovat začátkem srpna. A rozhodně ne "dohola". Netuším, kde se tahle rada "otrhávat i zdravé" vůbec vzala, protože odporuje logice.

Letošní moje zkušenost to potvrzuje: kvůli infekci jsem listy musel, na rozdíl od loňska, otrhávat, takže někde zbyl jen holý stonek až do výše 80 - 100 cm. A na úrodě to bylo hodně vidět: polovina toho, co loni a i chuťově byly méně sladké. Například Mountain Magic klesl z 10 na 8 desetistupňové chuťové škály. Ale i Stupické a Starty byly horší.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 12.9.2019 12:19

A nemají to mnozí vyholené třeba proto, že jejich rajčata byla ve vlhkém období napadena plísní (tak to mám letos třeba já - přihodilo se to během dovolené, kdy jsem tu nebyl).

Jinak rada, která je všeobecně dávána, je otrhat listy nikoli po celé délce stonku, ale pouze pod nejspodnější dozrávající vijan (prý už nejsou k vyživování horních vijanů potřeba).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.103 (?), 12.9.2019 12:30

rozpoznání plísně bramborové na rajčatech je u většiny pěstitelů chabé, nicméně vědí, že prvotní nákaza je na listech a teprve následně na plodech, zřejmě proto při jakémkoli náznaku žloutnutí nebo kroucení listy preventivně odstraňují. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.103 (?), 12.9.2019 12:43

pěstuji rajčata venku i ve skleníku. Ve skleníku se mi letos výrazně, už v červenci, rozmohla čerň rajčatová, která postupně strávila prakticky všechny listy novějších odrůd (Tamina, Brutus, Big Beef, Super Sweet), takže jsem je už jako seschlé musel odstranit. Oproti tomu jsou mezi nimi 3 rostliny Tornáda F1, které čerňi odolaly a jsou i nadále celé olistěné. Na měsíc starém snímku napadená Tamina, vlevo nenapadené Tornádo Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 18.9.2019 10:06

Ano, při napadení či hrozbě napadení to dává perfektní smysl.

Petře, říkáte "prý už nejsou k vyživování potřeba". Vy osobně tomu tedy moc nevěříte, že? Pamatují se (snad správně), že Vladimír tu jednou zmínil, že je to naopak: spodní listy vyživují vyšší plody. A jemu celkem věřím. Je to i logické: živiny proudí zespoda nahoru. A tomu i nasvědčuje moje letošní zkušenost: po otrhání zaschlých spodních listů zůstaly plody na nejnižších vijanech malé, kdežto ty nad listy vyrostly mnohem větší. Ne všude, ale ten systém byl jasně vidět.

Jak to tedy vlastně je?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 97.51 (?), 18.9.2019 10:50

Pokud je list zelený, je funkční, asimiluje. Velikost rajčat je odrůdový znak, ale je dosti silně ovlivněná opylením, nejspíše i podmínkami v době růstu. Řekl bych (a píši), že plody rostou lépe v období červen, červenec a dál, než v období květen červen. V plném létě stihne plod za těch 55+ dní, při solidním opylení, narůst více než v době před a okolo přesazení. Živiny jdou do plodů, listů nějak zpracovány, navázány na produkty asimilace - nahoru jdou živiny s vodou, dolů pak produkty. Ale jak se dělí, jestli rovnoměrně podle počtu nasazených semen, nebo si vyšší patra berou více než spodní je otázka. To u živin je to jasnější. Má.li rostlina málo těch pohyblivých, přesunuje je ze spodních pater do horních. Když chybí pevně vázané prvky je vidět jejich nedostatek na těch nejmladších částech. A pár slov do pranice: Když občas vidím rajčata na zahradách, je na spodních listech vidět nedostatek živin, ale lidé listy trhají s tím, že je to projev plísně. A tak mnohdy věří, že své stromečky či keře odstaněním spodních listů vyléčili.     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kutilovi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 250.122 (?), 18.9.2019 10:20

Taky to delam, vzdycky po prvni vijan (od korene) Sklidim vijan a ostriham po ten dalsi. Nepouzivam zadnou chemii a ze vsech sousedu mi rajsky vydrzi nejdyl. Zalistky nad vijany nevylamuju. To neni zadna rada, proste to tak delam a delat budu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 185.138 (?), 19.9.2019 19:30

Když měla rajčata plíseň, ničemu to nepomohlo. Když mají dost živin a vody, mají pěkné listy i dole ještě teď. Mám tam skvrny, které plynou z občasného nedostatku vody, ale letos budu končit opravdu až zmrznou. Tornada, Dulcie a Citriny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 19.9.2019 23:13

Ano, když už mají plíseň, ničemu to nepomůže, když otrháme nenapadené listy (a ani u těch napadených to není žádná velká pomoc - plíseň totiž okamžitě proniká do rostliny). Otrhání listů zdravých je jen omezená prevence před případným příchodem plísně: třeba třídenní déšť s nižšími teplotami. Ale v kombinaci s jinými protiplísňovými opatřeními, např. stříškou, postřikem či kordonovou výsadbou, může snížit (nevěřím, že úplně zabránit) škody na úrodě. Osobně vynechávám postřik a testuju "plísniodolné" odrůdy Mountain Magic a Crimson Crush. Už druhou sezónu marně - plíseň se nedostavuje. Vlastně bych měl být vděčný EU dotacím, které způsobily, že v mém podhorském okolí už nikdo nepěstuje brambory: prostě se tam za prachy EU jen dvakrát ročně seká tráva. Ale nějak mi ta chvála nejde přes pysky.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika