nedozrálá rajčata - co teď?



jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 29.114 (?)
26.1.2009 18:28

Nedozrálá rajčata ukládám v celých vijanech, 1. vrstvu stopkama dolů na přepravky vyložené novinami, 2. vrstvu na 1.vrstvu stopkama nahoru aby nedošlo k poškození slupek.  Noviny zachytí případné zplodiny přehlédnutého hnití. Rajčata přechovávám v suchém, docela teplém prostředí - sklep paneláku. Nevyžadují tmu, nevadí jim světlo. Po uzrání mi chutnají více, než ta z marketu. Obdobně nechávám dozrávat papriky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 109.108 (?), 1.10.2008 11:38, zobrazeno: 33841x

Má ještě cenu nechávat rajčata na rostžlině v tomto počasí? Co s nimi, aby dozrála? Děkuji. M.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 146.50 (?), 1.10.2008 11:55

My už několik let praktikujeme toto :

Nedozrálá rajčata dáváme v jedné vrstvě do přepravek (na potravinový papír, nebo na dno noviny a na to starou utěrku). Přikryjeme je navlhčeným hadříkem (staré tričko, prostěradlo atd.  samozřejmě vyprané!!!). Kontrolujeme tak 2, 3 x do týdne, měníme hadříky. Někdy zapomenu - ale to, co se má zkazit, se zkazí hned na začátku, pak už vyjímečně. Podle úrody máme rajčata až do vánoc, nejsou samozřejmě jako čerstvá, letní, ale s těmi z obchodu se dají srovnat absolutně...

Pokud vyzkoušíte, dejte vědět.

Majda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 29.114 (?), 26.1.2009 18:28

Nedozrálá rajčata ukládám v celých vijanech, 1. vrstvu stopkama dolů na přepravky vyložené novinami, 2. vrstvu na 1.vrstvu stopkama nahoru aby nedošlo k poškození slupek.  Noviny zachytí případné zplodiny přehlédnutého hnití. Rajčata přechovávám v suchém, docela teplém prostředí - sklep paneláku. Nevyžadují tmu, nevadí jim světlo. Po uzrání mi chutnají více, než ta z marketu. Obdobně nechávám dozrávat papriky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 162.128 (?), 1.10.2008 11:55

já je mám ještě venku,  pořád máme přes den tak 16-18 stupnů, a ráno tak 6. Jestli máte přes den méně než 15, nebo vám hrozí přízemní mrazíky, tak už je asi skliďte, pod 15 stupnů stejně zastavují růst. Případně pokud hrozí riziko že ve vlhku chytnou plíseň.

Rajčata otrhejte a dejte domů. Ony vám "dojdou". Přidejte k nim jablíčko, uvolňuje látku která zrání urychlí. Chuť sice není taková jako u rajčátek došlých na sluníčku, ale lepší něco než nic. Já si je dávám do různých košíků a hezkých bedýnek, a aranžuji je na okna ještě s dýněmi, dělá mi to trochu i dekoraci, ale když je dáte do tmy, tak se taky nic nestane, dojdou i tam.

Rajčátka průběžně kontrolujte a vyhazujte ty u kterých se projeví plíseň. Ona už může být v těch plodech teďka, a při dozrávání se projeví.

někdo sklízí rajčata i s kořenama a pověsí je do stodoly, já tuto možnost nemám, tak jen vždy utrhnu plody s kouskem větévky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Žanpet - (22) - 236.76 (?), 16.10.2008 20:10
moje babicka nedozrane rajcatka davala bud do krabice od bot a nakryla cernou latkou a kontrolovala v prubehu a kdyz ji cervenaly, tak je vyndala dala je do osatky na stul a oni dozrali,,, delam to i ja.,, ale rajcate ktere jsou male a zelene tak drive nez z cervenaji tak drive se zkazi...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 52.207 (?), 16.10.2008 21:45

Dobrý večer, já dnes koukla na zahrádku, že rajčátka sklidím a uuuf jsou dokola prasklá jakoby je okloval pták... nevíte co to je? nebo jsou spíše namrzlá a praskla?také mě zajímá zda ty malé zelené taky dojdou jelikož jsem si jich pár přinesla už domu a dala za okno a oni se spíše začala zcvrkávat než náznak toho že by dozrála:((co stím? a také do těch krabic je dáváte i stím zeleným že? moc děkuji-těprve první rok pěstuji:))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 16.10.2008 22:26

Mou zkušeností je, že praskání plodů způsobí velký výkyv teplot nebo po dešti-případně vyšší rose-když na ně začne svítit slunce. Z jiného důvodu mi rajské dosud nepukala. Nedá se jednoznačně určit v jaké velikosti zelené plody dojdou. Žádné nerostou jako podle šablony. Jedno malé, jedno větší a červenají ve stejnou dobu. Záleží to více na tom, v jakém stádiu vývinu jsou plody. Sama to vizuelně poznám, ale úplně jen tak to popsat neumím. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 224.8 (?), 16.10.2008 23:35

Tak to tady pročítám, protože mám stejný problém. Ale asi zkusím ten tip s těmi kořeny a pověsit do stodoly, jen jestli je to jedno či kořeny dolů nebo nahoru?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 16.10.2008 23:38

Já je věším kořeny nahoru a nechávám je v garáži, kde je šero.  Dozrávají postupně až do prosince.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Žanpet - (22) - 236.76 (?), 18.10.2008 0:02
do tech krabit davam vsechny rajcata... male rajcatka co jsou na stonku take ale ty uz mi tak rychle nezrajou... ale postupne je z krabice vyndavam a necham jen zelena... proste zalezi jak jsou vivynuta jestli dost nebo malo to take poznam podle oka, ale ja letos uz pozbirala vsechny najednou... a co se tyce tech prasklin to je kvuli tomu pocasi... hodne bylo destive.. moje tchyne to necim postrika ted nevim cim to je,,, ale ji se pak praskliny netvori...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika