Něco jako plíseň na rajčeti?



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1799) - 168.10 (?)
28.7.2022 21:37

28.103: Prosím, zadejte si v googlu tuta absoluta a prohlédněte si všechny tam zobrazené fotky napadených plodů rajčat a porovnejte s vašimi. Já mám za to, že jde o téhož škůdce, navíc nejvíce škodí právě v sklenících a fóliovnících. Mimo to růst rajčat teprve vrcholí, škůdce teprve začíná škodit. Rád bych se mýlil vycházím jen z porovnání fotek, ale podle mě určitě nejde o napadení plísní. Jinak tento škůdce je už stručně popsaný i ve wikipedii, doporučuji si přečíst zejména jeho vývoj. Walter

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 28.103 (?), 28.7.2022 15:55, zobrazeno: 2841x
Rajčata nějak divně uhnívají ze spoda plodů. Nejsem si jist, čím to je. Plíseň bramborovou bych vyloučil. Jednak jsem dělal 2* postřik ortivou a druhak rostliny jsou ok. Říkám si, jestli to třeba není nedostatkem vápníku? Nemám tušení oč jde. Prosím o radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 28.103 (?), 28.7.2022 15:57
Ještě doplním z vnější strany se tvoří něco jako bílý povlak. Jako by to někdo natřel barvou. A dá nehtem lze odstranit
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 28.103 (?), 28.7.2022 16:06
Ještě doplním že dvě rajčata jenž jsem rozkrojil byli jen okrajově nahnilé ze vnitř. Místo červené stěny je černá. Bylo to na dvou různých místech ve skleníku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 79.242 (?), 28.7.2022 18:58

pokud uhnivaji zespodu, pak je to nedostatek vapniku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 28.103 (?), 28.7.2022 19:58
Nedostatek vápníku jsem jednou měl, ale bylo to takové kruhovité. A vytvořilo se to již při tvorbě plodu, né až při jeho zrání. No raději to zaleji ledkem vápenatým... Děkuji za odpověď
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1799) - 168.10 (?), 28.7.2022 20:59

podle mě se jedná o žír housenek makadlovky Tuta Absoluta, která se k nám před lety dostala pravděpodobně v sadbě rajčat pro velkopěstitele dovezené z jiných zemí, nejspíš z Itálie, kde s tímto škůdcem mají bohaté zkušenosti, odtud také výstižný název škůdce.  Na tohoto škůdce jsem tu upozorňoval už v r. 2013 při jeho prvním zaznamenaném výskytu v ČR,  příspěvek lze dohledat ve zdejším vyhledávači pod názvem škůdce. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 28.103 (?), 28.7.2022 21:23

Pane Walter, předemnou tu někdo základal diskuzi ve které byly tyto housenky zmíněny. Já sám jsem do ní přispíval, že jsem na plodech jejich přítomnost nezaregistroval, avšak když jsem otrhával listy tak mi v ruce zůstal houf malých housenek tak 0,5cm na délku? Našel jsem je však na rostlině, která je na druhé straně foliáku. Děkuji za info

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 28.103 (?), 28.7.2022 21:30

Doplním, jsem oblast u Hřenska

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1799) - 168.10 (?), 28.7.2022 21:37

28.103: Prosím, zadejte si v googlu tuta absoluta a prohlédněte si všechny tam zobrazené fotky napadených plodů rajčat a porovnejte s vašimi. Já mám za to, že jde o téhož škůdce, navíc nejvíce škodí právě v sklenících a fóliovnících. Mimo to růst rajčat teprve vrcholí, škůdce teprve začíná škodit. Rád bych se mýlil vycházím jen z porovnání fotek, ale podle mě určitě nejde o napadení plísní. Jinak tento škůdce je už stručně popsaný i ve wikipedii, doporučuji si přečíst zejména jeho vývoj. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 28.103 (?), 28.7.2022 22:00
Prohlédl jsem si obrázky napadané touto housenkou a musím říct, že je to téměř totožné. Napadená rajčata jsou chutná. Stačí odkrojit napadenou oblast. Na googlu jsem nalezl obrázek již vyvinuté housenky v "motýla". Něco takového jsem viděl ve foliovniku sedět na listech cukety. Měl jsem za to, že se jedná o můru... Nenapadá vás nějaký insekticid?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Traverzy IPE5:28
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika