Mulčování štěpkou u rajčat?



krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 189.109 (?)
19.6.2020 15:03

Já rajčata mulčuju trávou. Ano, je to vhodné, jedno čím mulčovat, protože pak nemusíte celou sezónu rajčata zalívat. Samozřejmě pokud je máte zasazena v zemi dostatečně hluboko.

Důvod "ubohoučkosti" bych viděl v kontejnerech - rychlé vyčerpání živin, vláhy, a nedodávání nových.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 131.242 (?), 18.6.2020 22:20, zobrazeno: 3284x

Dneska mi moje známá předvedla rajčata pěstovaná ve vekých kontejnerech. Všechna měla společné, že byla obložena dřevěnou štěpkou a všechna byla ubohoučká. Proto se ptám starých pěstitelů, či je to vhodné? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 189.109 (?), 19.6.2020 15:03

Já rajčata mulčuju trávou. Ano, je to vhodné, jedno čím mulčovat, protože pak nemusíte celou sezónu rajčata zalívat. Samozřejmě pokud je máte zasazena v zemi dostatečně hluboko.

Důvod "ubohoučkosti" bych viděl v kontejnerech - rychlé vyčerpání živin, vláhy, a nedodávání nových.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 153.50 (?), 22.6.2020 10:12

U mulčování nejen rajčat, ale i jiné zeleniny štěpkou bych se obával uhnívání stonku a otrávení rostliny výluhem ze štěpky, naopak jak píší nade mnou vrstva posečené trávy bude mít pozitivní vliv snad s výjimkou úkrytu slimáků. Kdysi jsem štěpkou zlikvidoval výsadbu minikwi, začaly jim ve styku se štěpkou hnít "kmínky".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 223.69 (?), 22.6.2020 10:53

Přesně tak. Nikdo neví ani z jakého dřeva štěpka je, ani jestli není ze dřeva něčím ošetřeného, ani co se jejím plesnivěním, hnitím a rozkladem bude tvořit. Takové experimenty jsou na nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 22.6.2020 11:04

Asi čtyři roky mulčuju intenzivně a všechno, u nás je dost větrno a zvlášť v horku je půda během chvíle jako troud. Štěpkou mulčuju všude kromě záhonů, které se na podzim ořou. Mám v ní kromě okrasných záležitostí i maliny, ostružiny, jahody, rybízy, angrešty, borůvky a muchovníky. Mám jí i v 25 l květináčích s rajčaty a paprikami. Vrstva je různá od pár cm u jahod, kde slouží jen jako stínění školkařské fólie až po téměř 20 cm u malin. Vidím jen výhody. Záhony se zeleninou mám zamulčované slámou, na podzim se jednoduše shrábne nebo zaorá, do květináčů ji nedávám proto, že by mohla lítat, tak je tam ta štěpka. Žádné hnití, špatný růst ani nic dalšího za tu dobu nepozoruji. Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 91.196 (?), 22.6.2020 12:20

Elen, já Vám přeji, aby Vaše předchozí zkušenosti nenabouralo to nynější INTERSUCHOcheeky! A těch hrabošů, co se pod tou štěpkou nerušeně množíangry...Takže za mě štěpka nebo kůra rozhodně ne, motyka je stále nabroušená, půda pilně kypřená, mj.lze operativně a cíleně dodávat hnojiva a v době nastávajícího suššího období vodu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 22.6.2020 23:00

Díky za upozornění na hraboše, zvýším ostražitost wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 42.110 (?), 22.6.2020 17:09

Mulčování je jedna ze základních metod regulace plevelů. U rostlin v nádobách také slouží k regulaci teploty substrátu spolu se stíněním pláště nádoby.

To, že se rajčatům nedaří nemusí být přímo způsobeno zvoleným mulčem, ale v první řadě použitým substrátem. Pokud je chudý na dusík a mykorhiza rozkládající mulč si ještě pro to málo sáhne... tak to může být problém řešitelný přihnojením... Další věcí je, že některé mulče jsou ošetřeny chemicky nebo obsahují biocidní rezidia, ale to není primárně chyba mulče, spíše jeho volby. Opět pomůže přihnojení, ale orientované na organicko minerální hnojiva jako je například kopřivová jícha nebo zkvašené slepičince.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika