Melounoviště 2009 - shrnutí



host - 6.34 (?)
13.2.2010 13:39

Na nátlak dětí se mám pokusit vypěstovat nějaký meloun.Zatím jsem jako použitelné objevil tyto odrůdy :Lajko II F1,Ruber, Sugar baby, Super galaxy F1.Vycházím především z označení raný.Jsem 400 m.n.m. Můžete mi doporučit nějakou odrůdu? Uvažuju i o cukrovém melounu.

Mám k dispozici :1)cca 50 cm vysoký záhon o průměru asi 2,5 m, lze zakrýt černým igelitem, a 2) kompost z organické hmoty (loňské) asi 2 x 2 m a výšce cca 1m.

Je lepší sadit předpěstovanou sadbu koncem května, nebo okolo půli dubna sadit přímo semena a chránit je např sklenicí nebo přenosným krytem.I když rostlinu ze semena uchráním před teplotama v mínusu, přece jenom dojde k poklesu např.na 3-4 st.C.

Děkuji za rady.Pepík

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 191.158 (?), 30.9.2009 8:52, zobrazeno: 9950x
Tak jsem o víkendu sklidil poslední meloun. Ctěl bych zde ještě jednou v kostce shrnout poznatky z letošního pěstování melounů. 1. Roubované melouny - vysadit co nejdříve, případně přikrýt bílou geotextilií proti chladu. Pár rostlinek nechat jako zálohu pro případ špatného počasí (tak jak se stalo letos). Naroubuji je sám, neměl by to být problém. 2. černá geotextilie pod rostliny - já říkám NE NE NE. 3. Hnojivo - zpočátku pod rostlinku granule a pak na list pro rychlý start. V pozdější fázi jsem již nehnojil. 4. Voda - zpočátku pravidelně, potom nechat "dýni" ať si vodu najde v zemi a vybuduje co největší kořenový systém. 5. - zralost. Pokud je dobré počasí, po 60 dnech od nasazení plodů by měly být dobré. 6. - na závěr asi největší poznatek - co rostlina "nevybuduje" ze začátku už později nedožene (je to na úkor kvality). Přeji hodně melounových úspěchů! Mirek
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 55.26 (?), 30.9.2009 21:56

Přidám moje poznatky. Pěstovala jsem na černé netkané textílii, záhon ohrazený skleněnými tabulemi, zpočátku přikryté bílou netkanou textílií. Při výsadbě do důlku granulovaný kravský hnůj, během vegetace občas tekutým hnojivem nebo na list, zálivka velmi sporadicky a nepravidelně. Spíš bych řekla, že péče byla mizerná., nebyl čas Zpočátku to vypadalo, že nebude vůbec nic. Později jsem s úžasem zjistila, že mám devět docela slušných melounů. Snězeny jsou čtyři kusy, váha okolo čtyř kilogramů, chuť výborná, pecky malé, dají se v podstatě jíst, není skoro poznat. že je jíte, jen tak maloučko křupkají. Jo, sazenice jsem koupila, ujala se až druhá várka, první beznadějně nachládla a odešla do věčných lovišť. Roubované nejsou, plíseň se jim, narozdíl od hokkaida, vyhnula.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.34 (?), 13.2.2010 13:39

Na nátlak dětí se mám pokusit vypěstovat nějaký meloun.Zatím jsem jako použitelné objevil tyto odrůdy :Lajko II F1,Ruber, Sugar baby, Super galaxy F1.Vycházím především z označení raný.Jsem 400 m.n.m. Můžete mi doporučit nějakou odrůdu? Uvažuju i o cukrovém melounu.

Mám k dispozici :1)cca 50 cm vysoký záhon o průměru asi 2,5 m, lze zakrýt černým igelitem, a 2) kompost z organické hmoty (loňské) asi 2 x 2 m a výšce cca 1m.

Je lepší sadit předpěstovanou sadbu koncem května, nebo okolo půli dubna sadit přímo semena a chránit je např sklenicí nebo přenosným krytem.I když rostlinu ze semena uchráním před teplotama v mínusu, přece jenom dojde k poklesu např.na 3-4 st.C.

Děkuji za rady.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
syky1977 - (20) - 109.124 (?), 16.2.2010 18:17

Kupte si roubovaný meloun a máte po starostech.Já také vždy pěstoval neroubované rostliny a plody byly malé nedozrálé průměr asi 10 cm.Až minulý rok jsem nasadil roubovanou rostlinu a výsledek byl 11 melounů od asi 4,5 kg do 10 kg váhy plodu.Doporučuji přečíst si všechny příspěvky v Melounoviště 2009 a uvidíte sám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 155.12 (?), 16.2.2010 18:36
Ideální by byl asi roubovaný Sugar Baby. Ten je velmi raný a spíše menší. Nejčastěji se dá sehnat roubovaný Crimson Sweet, ten je taky raný ale je větší. Uršitě vysaďte sazenice, po zmrzlých, mulčovat lze černou textilií (já ale nemám dobrou zkušenost) nebo i slámou, po výsadbě můžete rostliny zakrýt "stanem" z bílé geotextilie. Mirek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 103.253 (?), 18.2.2010 17:25

Trpělivě jsem si přečetlu tuhletu diskus od začátku až do konce a ráda bych přispěla:

Zhruba 4 roky jsem se pokoušela pěstovat melouny ve studeném skleníku - Valašsko - cca 400m. Černá netkaná textilie, výsadba na hrůbek hnoje, 2 rostliny do hnízda, předpěstované  neroubované sazenice, zálivka pořádná jednou za týden. Výsledek - šly jen žluté, červené pouze cca 10 cm průměr, loni nic, v červenci naštvaná jsem vytahala rostliny, které neměly téměř žádné kořeny.Takže si myslím: 

- Ve skleníku určitě na textilii ne, kořeny se moc přehřejí, a navíc mně i některé melounky na textilii uhnily zespoda, textilie držela vlhko, i když neměla.

- Malé melounky opadávaly a šlahouny zastavily růst a začaly usychat       v ž d y    když jsem se šlahouny hýbala a snažila se je srovnat - ve skleníku je místo omezené. A určitě není skleník dobrý ani pro opylování včelami /byť tady zazněl i názor zcela opačný od někoho z ostravska/.

Ještě bych se ráda zeptala pána z Vysočiny - v jaké n.m.v. melouny pěstujete? Jakou máte zeminu - horskou klasiku? A všeobecně bych se přikláněla, abyste alespoň v prvém příspěvku uváděli, odkud jste, jo?

Všem jsem vám tu krásnou úrodu a radost z vlastně vypěstovaného moc přála. A těším se, že už zakrátku začnu číst "Tak jsem dnes zasel semena melounků a za týden budu vysévat dýni pro naroubování"... Zdeňka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 79.50 (?), 22.2.2010 14:28

Jestliže jste melouny sázela přímo do hnoje, pak se není čemu divit, že rostlinkám kořeny,,uhnily,,. Na vrstvu hnoje je potřeba dát alespoň 10 cm vrstvu zeminy, aby rostliny v prvních dnech nemněly kontakt přímo s hnojem.

melouny jsem pěstuju už šest vegetecí zdárně v 335m.n.m u F-M.

Používám předpěstovanou sadbu a vysazuju na pole bez folii a textilie po 15. květnu.

Úroda je rok od roku jiná, předloni byly dvoje kolečka melounů, vloni 6 ks.

Minulý rok byl nepříznivý, kvůli kolísajícím teplotám do poloviny června.

Melouny zalévat pouze teplou vodou.

S pozdravem J.Pavlíček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 22.2.2010 15:56
Sázíte roubované? Já letos chci zavést našim tam k Vám (F-M) roubovanou sadbu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jablíčko - (29) - 172.4 (?), 21.4.2010 22:26

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli by vadilo mít vedle sebe na záhoně okrasné dýně a melouny a i okurky..? Nekřížilo by se to mezi sebou? Jsem začátečník, tak nevím. Nebo dát mezi ně aspoň papriky, rajčata..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MZ - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 252.250 (?), 22.4.2010 16:24

No nevím jak je to přesně s křížením mezi těmito plodinami - asi to nejde. Ale pokud nebudete semena z plodů znovu sadit tak je to jedno. Ze semen, které zasadíte vyroste to co jste nasela ať se to opylí od čehokoli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika