Kadeřavost výhonů rajčat, nikdo si neví rady



host - 186.23 (?)
25.6.2017 21:50

Mr Bigggg, ano máte pravdu. Jiným rostlinám tenhle zahradnický substrát nevadí(vypozorováno), ale k rajčatům už nikdy.

Vloni jsem do jedné okrasné nádoby předpěstovávala měsíček lékařský. Neměla jsem výsevní substrát, a tak jsem semínka zasela přímo do zahradnického substrátu Agro z Penny marketu a výsledek byl - viz foto...

Tam, kde by na stonku mělo být poupě / květ, vznikla jakási ztluštělá nálevka, skoro to vypadá jako rostlina masožravka...

Totéž, co s rajčaty...


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 153.9 (?), 9.7.2017 16:09

Vážený pane Vladimíre, viník je již dlouho znám a je jím mamon. Dříve se totiž substrát dezinfikoval přepařením, nyní je tato enegreticky náročná operace nahrazena levnějším prolitím chenikáliemi.

Letošní pěstitelské problémy mé i mých přátel mají společného jmenovatele - přesazení sazenic do zahradnického substrátu jedné nejmenované agro firmy. Některé sazenice se podařilo zachránit vyjmutím ze substrátu, propláchnutím kořenů a zasazením do jiné hlíny. Tyto od té doby rostou normálně, zatímco ty, co zůstaly, živořily a většinou uhynuly.

Od letoška mi nesmí výrobky této firmy do baráku, natož na zahradu. Protože pokud je někdo schopen tímto způsobem "otrávit" takovou základní věc, jako je zahradnický substrát, tak mu nevěřím ani v tom ostatním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.138 (?), 6.7.2017 9:57

S kadeřavostí rajčat mám jednu zkušenost. Protože vím, že v době zrání plodů se má přihnojovat draslíkem (i Kristalon plod má podstatně větší obsah draslíku než K. růst), přihnojil jsem loni dřevěným popelem. U jednoho rajčete mi ujela ruka a tak dostalo koňskou dávku. Několik dní na to se mu zkroutily téměř všechny listy a vypadalo na trauermarš. Hledal jsem příčinu a někde (nepamatuju se přesně kde) jsem našel, že je to přebytkem draslíku. Takže jsem se rozhodl vyhnat čerta ďáblem: přihnojil jsem jej granulovaným hnojem (v podstatě čistý dusík), a to ne málo. Trvalo mu chvilku, než se vzpamatovalo, ale pak do podzimku rostlo a dávalo rajčata. A dokonce se zdálo odolnější proti plísni než ta ostatní.

Jestliže tedy nenajdete žádného škůdce, je pravděpodobné, že je to způsobeno nesprávným poměrem dusíku a draslíku v půdě. Ale hlavu bych za to nedal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.138 (?), 6.7.2017 10:12

A ještě dodatek: při růstu se postupně vyčerpává dusík, takže se to projeví až v pozdějším stádiu. Zkuste tedy dodat převážně dusíkaté hnojivo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.23 (?), 25.6.2017 21:50

Mr Bigggg, ano máte pravdu. Jiným rostlinám tenhle zahradnický substrát nevadí(vypozorováno), ale k rajčatům už nikdy.

Vloni jsem do jedné okrasné nádoby předpěstovávala měsíček lékařský. Neměla jsem výsevní substrát, a tak jsem semínka zasela přímo do zahradnického substrátu Agro z Penny marketu a výsledek byl - viz foto...

Tam, kde by na stonku mělo být poupě / květ, vznikla jakási ztluštělá nálevka, skoro to vypadá jako rostlina masožravka...

Totéž, co s rajčaty...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.138 (?), 25.6.2017 23:49

Mně se kroutí rajčata, která dostala dávku hnoje, ta která dostala opršený z okraje hnojiště jedou nádherně nahoru. Pokud je to zbytky Lontrelu, tak by tam měla zhynout, nebo nevzejít sója. Protože to jsou vyvýšené záhony, zalévám min. konev k rostlině obden.

Okurkám to nevadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 184.133 (?), 26.6.2017 8:45

Pokud jde o kroucení rajčat, clopyralid (Lontrel, Bofix, Dicotex,...) v tom nemusí hrát roli. V hnoji může být sláma z obilí, na které byl použit herbicid obsahující látku 2,4 D. Projevuje se též ve velmi malé koncentraci a na pohled podobně. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vloušek - (10) - 34.23 (?), 26.6.2017 8:46

Našel jsem ještě jeden pytel s asi 1L zeminy. Nejsem si ale jist, zda je to opravdu ten pytel z PENNY. Nevzpomenete si někdo, zda je to on? Následně bych to zkusil zaslat na ČOI. Třeba by to ČOIka poslala na rozbor. Foto přikládám.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.5 (?), 26.6.2017 9:13

Letos se mi to stalo poprve. Vysela jsem 3 druhy rajčat do stejného výsevního substrátu z Kaufu a zkadeřavěl jen jeden druh. Semena jsou z loňské úrody a rostliny byly zdravé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 80.51 (?), 28.6.2017 11:04

Nejsem si ale jist, zda je to opravdu ten pytel z PENNY. Nevzpomenete si někdo, zda je to on?

Je to onen inkriminovaný substrát. Reagovaly na něho postupně negativně všechny moje čtyři druhy rajčat, celkem 90ks, nejdříve a nejvýrazněji Býčí srdce, žalost pohledět. Zavčas jsem všechny přesadila do jiného substrátu, sazenice sice byly zpožděné ve vývoji, ale po změně začaly prosperovat a bude pěkná úroda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 116.145 (?), 28.6.2017 12:41

Měl jsem zkadeřené listy rajčat jak z postřiku proti plevelům, tak letos i z vlastního nevyzrálého kompostu. Ve skleníku jsem přes zimu nechal plastovou přepravku s rostlinnýmy zbytky, kravinci a mimo jiné nahnilými rajčty. Z jara rajčata vyklíčila, rostla a z ničeho nic se utvořilo hnízdo rajčat se ztluštělými stonky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika