Jak sázet semena a jak pikýrovat rajčata



host - 180.2 (?)
28.1.2012 9:10

Dobrý den. Paní Jiřino, velkovýroba je trochu rozdíl od běžného domu. Zahradníci z pochopitelných důvodů vytvoří pro výsevy ty nejlepší podmínky, které vůbec dokážou. Byli by ostatně sami proti sobě, kdyby se drahému osivu nevěnovali. Svého času jsem u toho pracoval. Papriky výborně klíčí, pokud je vysejete do perlitu, mírně zasypete, na truhlík dáte mikrotenovou fólii a celý truhlík umístíte po dobu klíčení klidně do kotelny na kotel, pokud horní deska kotle nepřesáhne tak 30°C.  Stanislaw

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 40.193 (?), 18.3.2010 11:15

A teď koukám, že o několik příspěvků výše je napsáno, že čím méně světla, tím víc vytáhnou, pak zase čím více světla tak vytáhnou. Mám v tom krapet guláš :-). David

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.149 (?), 28.1.2012 17:52

Nedá mně to, ale musím na tento dotaz starý dva roky odpovědět:

1.Rostliny za oknem mohou využít maximálně 50% oblohy, tj. 50% rozptýleného světla oproti rostlinám ve volné půdě a ve skleníku.Toto osvětlení ještě se čtvercem vzdálenosti rostlin od okna rychle klesá.

2.V případě, že nesvítí slunce naměříte luxmetrem na všech oknech přibližně stejné množství světla (Lx).

3.Na jižním okně, při svitu slunce se hodnota naměřeného osvětlení několikanásobně zvýší, ale zvýší se i teplota (skleníkový efekt),musíte rostliny více zalévat a dojde k bujnému růstu do výšky, často 1cm i více za den. Nejhůře jsou na tom sazenice ve druhé a dalších řadách, které aby dostaly svůj podíl světla tak se musí více vytáhnout. Ale potom mohou nastat i dny se zataženou oblohou, sazenice bujně rostou, mají dost vody a živin, přiměřenou teplotu, ale chybí jim dostatek světla. Nadále se vytahují. Toto je zejména problém pěstování sazenic rajčat z brzkého únorového výsevu, kdy v březnu ev. v dubnu je venku teplota hluboko pod 10 °C a za oknem máte teplotu okolo 30°C i více a nemáte skleník.

4.Dle mých zkušeností je lepší pěstovat sazenice rajčat na oknech, kde není přímě sluneční světlo ev. je pouze v ranních nebo pozdních večerních hodinách. Pochopitelně teplota v místnosti musí být někde na spodní hranici růstu rajčatových sazenic tj. cca 18°C, aby odpovídala světelnému požitku za oknem.

5.Jiná situace je při pozdnějších výsevech ve druhé polovině března, kdy můžete větrat a tím podstatně omezovat   teplotu.

                      Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.26 (?), 5.3.2012 16:25

Prosím Vás o radu, zda mohu sazenice rajčat v kelímkách už dost vzrostlá dávat přes den do skleníku,  a na noc je uklítet do místnosti, aby nenastydla. Děkuji Věra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 36.221 (?), 24.3.2019 20:22

Super nápad. Děkuji za radu.Dagmar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
colik - (1) - 152.73 (?), 27.1.2012 21:34

Vloni jsem udělal to stejné.Semínka mám hodně stará a některá mi nevzešla a tak jsem je dosázel, ale ty by opožděné.Letos jsem to vyřešil tím, že jsem dávl do kelímku semínka 2.Pátral jsem proč se musí nechat rajčata předklíčit, ale nezjistil.Vycházel jsem z toho že přezrála a poškozená rajčata vyhazuji na kompost.Následující rok mi rostou rajčata kam jsem kompost rozvezl a zaryl a ty normálně dorostou a uzrají.Tak nevím proč nechávat naklíčit.Pokud někdo ví, budu také rád za odpověď.Možná že dělám špatně.Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 28.1.2012 8:44

Není pravda, že musíte semena rajčat dávat předklíčit. Ve velkovýrobě je nikdo nepředkličuje a taky rostou. Sama nemám s výsevy rajčat problém, dobře mi klíčí i bez předkličování a sterilace substrátu. Letos mi vyklíčila všechna čtyři semena Stupického polního raného s expirací r. 2003. S klíčením paprik mám problémy daleko větší. Dle mého manžela je rajče plevel, který roste úplně všude i na kompostu.  Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 180.2 (?), 28.1.2012 9:10

Dobrý den. Paní Jiřino, velkovýroba je trochu rozdíl od běžného domu. Zahradníci z pochopitelných důvodů vytvoří pro výsevy ty nejlepší podmínky, které vůbec dokážou. Byli by ostatně sami proti sobě, kdyby se drahému osivu nevěnovali. Svého času jsem u toho pracoval. Papriky výborně klíčí, pokud je vysejete do perlitu, mírně zasypete, na truhlík dáte mikrotenovou fólii a celý truhlík umístíte po dobu klíčení klidně do kotelny na kotel, pokud horní deska kotle nepřesáhne tak 30°C.  Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.149 (?), 28.1.2012 16:45

Jen bych doplnil: Semenářské firmy zaručují klíčivost semen někde vysoko nad devadesáti procenty. Tuto klíčicvost testují testem klíčivosti, který neprovádí v žádném substrátu ani půdě. Pro vyklíčení semen plně dostačuje voda, vzduch, teplé a vlhké prostředí u některých zelenin i tma a potom by se klíčivost měla přibližovat klíčivosti deklarované semenářskou firmou. Pokud dáte semena přímo do půdy a máte malou klíčivost tak se stala někde chyba (plno různých možností).Pokud jde o semena např. salátu, tak s klidným srdcem vysejete další várku. Pokud dostanete v sáčku deset semen hybridního rajčete z 35,- Kč a z toho vám vyklíčí 6 semen tak je to.. (nevím jak bych to nazval).Potom jsou nářky na špatnou klíčivost. Trocha té práce s předklíčením se jistě vyplatí- předpokládám, že cena vaší práce je v tomto případě nulová.

Pokud jde o velkopěstitele, souhlasím s tím, že tito jsou schopni připravit ideální podmínky. Ale také si nedovedu představit ekonomiku provozu v případě, že by někdo ze zaměstnanců půl dne vybíral pinzetou semena naklíčených rajčat a ukládal je na výsevní substrá jen proto, aby se klíčivost zvedla o nějaké procento.. Co by se ušetřilo na semenech to by se několikanásobně ztratilo na mzdách.     

Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika