Jak nechat dozravat tykve mezi sklizni a uskladnenim



kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?)
30.9.2019 21:42

takze jakmile je blaticko oprsene, tak je dest dopadajici na sklizene plody uz nezadouci, ze
briskem nahoru proto aby nenaprselo do stopek?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?), 28.9.2019 16:31, zobrazeno: 2255x

Obecne se doporucuje, nechat pred uskladnenim sklizene tykve dozrat a zaschnout s tim omezenim, ze se pro tento ucel namaji povalovat na vlhkem travniku.
Mam zkusenosti ze nektere tykve sklizene napr v srpnu se pomerne rychle zkazily behem ulozeni pod striskou kvuli dozravani. (treba je toto riziko pri teplem pocasi v miste s malym pruvanem vyssi nez na podzim na volnem vetru a desti)
Proto mam pochybnosti, zda opravdu neni problem nechavat je pod sirym nebem dest nedest a uklizet jen pokud hrozi mrazik.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 161.2 (?), 28.9.2019 17:04

Já mám plody různých tykví, které jsem sklidil před 14i dny vyskládané na políčku po nakladačkách-černá netka-díky tomu jsem byl v klidu při nedávných mrazících, na ní dř.palety, na nich ty plody v jedné vrstvě s několikacentim.rozestupy a-co je hlavní-břichem nahoru. Občasný déšť je vítaný-oplachuje nenásilně blátíčko. V pondělí před večerem je mám v úmyslu dát do pl.bedýnek a do zámrazu venčit na luftě pod stříškou v toulavém polostínu. V mezidobí některé půjdou na vandr-např.dělat celou zimu parádu do Kroměřížského stacionáře Barborka. Právě dnes nám má milovaná připravila z patizónu a žl.cukety řízečkywink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?), 30.9.2019 21:42

takze jakmile je blaticko oprsene, tak je dest dopadajici na sklizene plody uz nezadouci, ze
briskem nahoru proto aby nenaprselo do stopek?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 161.2 (?), 1.10.2019 9:25

Bříškem nazývám tu část, na které tykev ležela-většinou je plochá, méně vybarvená, slupka tenčí. Taky když plod rostl na holé zemině, bývá více znečištěn, než takový, co byl podložen netk.tex., dlažkou, trávou... Přesun z venku pod stříšku uskutečním dnes odpoledne či navečer, před orošením a zítřejším velkým deštěm. Ještě chci stihnout sklidit další-maliny, ostružiny, jahody, něco hrozna, fazol.lusky, hrášek, ořechy... Času málo, práce dostcheeky, SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 176.73 (?), 1.10.2019 17:02

Nechávám je několik dní (týden dva) postavené na terase za domem na slunci (a dešti), a to stejně jak rostly (bříško nebříško), a pak je uložím v kuchyni nahoře na skříňky. Nekazí se (nejdřív tak za rok), a mnohé takto vydrží i 2 roky.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?), 3.10.2019 15:42

takova vydrz..to musi byt specialni druh.? 
srovnatelnou trvanlivost znam jen u oregon sweet meat, nejextremnejsi pripady ochovavane v obyvaku vydrzely i tri roky. v suchem sklepe nekdy az 2 roky.

ale i u teto dyne musim nemalo stopek zkracovat protoze i v suchem stavu se na nich objevuje plise. nejjsitejsi reseni je stupku zkratit na max 1 cm a oskrabat jeji kuru. zbude tzv.tvrda patka, ktera uz zkaze nepodleha.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 176.73 (?), 3.10.2019 18:56

Není to speciální druh, takto vydrží všechny uskladněné dýně. Mám tam nějaké Hokaido, White Casper, Crown Prince. Letos ještě Blue Hubbard. Stopky jsem nikdy neřešil - ty prostě zaschnou, nikde nic neplesniví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika