Doporučte zahradnický substrát pro předpěstování rajčat a paprik



bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?)
25.1.2018 9:12

Triaziny si pamatuji z doby svých začátků, ale sám jsem je ani tenkrát v družstvu nemohl používat, byli jsme v ochranném pásmu pro dětskou výživu (Zábřeh) a tam byly tyto zakázány už tenkrát. Asi věděli proč. Dnes je na kukuřici přípravků hodně a s různým účinkem, protože kukuřice je hodně hlavně kvůli bioplynovým stanicím.
Podle mého názoru je velkým problémem i účinná látka clopyralid, která se hojně používá v přípravcích na odplevelení trávníků (např Lontrel, Bofix) Stalo se nám, že vysazená rajčata trpěla silnými deformacemi na pozemku, kde byl v loňském roce likvidován pcháč Lontrelem.
Bohužel se domnívám, že řeřichový test nemusí herbicidní problém odhalit, řeřicha může být na některý herbicid méně citlivá. Určitě je to i zrovna clopyralid.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 33.3 (?), 24.1.2018 20:55

herbicid pri styku se zeminou se neutralizuje podle mne to nema zadny vliv na kliceni roslin problem bude nekde jinde

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 24.1.2018 21:33

To co spadne na zem, tak to se snad opravdu neutralizuje. Ale část herbicidu zůstává v suchých částech uhynulých rostlin, následně v kompostu případně v kupovaných zeminách. A proto je důležité, co výrobci substrátů všchno do nich dají..

                    Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 131.65 (?), 24.1.2018 21:44

Mám zkušenost s kompostem z brněnské kompostárny - po zasazení sazenic rajčat do něj ve směsi se zeminou se začala děsně degenerovat. Takže pravda je, že se herbicid jen tak nerozloží. Možná nalitím herbicidu na zeminu. Ale smícháním kompostu z kontaminovaných rostlin se zeminou rozhodně nikoli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 24.1.2018 22:53

Tomu se mi nějak nechce věřit. Je to ověřené nebo je to jen tvrzení výrobců? A co použité pesticidy, insekticidy a jiné vražedné chemikálie? Nemají na rostliny vliv? Na člověka určitě, tedy pokud je jim vystaven dlouhodobě.

Neutralizuje znamená, že se rozloží, ne? Který na co? A jak působí ty sloučeniny, na které se rozpadne? A rozpadne se všude, i v kořenech či jiných částech těch rostlin? Těch otázek je víc a vaše tvrzení je příliš generalizované. Myslím, že realita vypadá trochu jinak. A zkušenosti lidí tady z fóra ty pochybnosti ještě znásobují, nemyslíte?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 25.1.2018 6:46

Jen budu citovat etiketu jednoho přípravku:

Po ošetření obilnin přípravkem Mustang Forte mohou zůstávat po sklizni v půdě a slámě rezidua přípravku. K urychlení odbourávání těchto reziduí je třeba slámu rozřezat a co nejdříve po sklizni zapravit. Rezidua účinných látek v rostlinných zbytcích (včetně hnoje), které nejsou zcela rozloženy, mohou poškodit citlivé následné plodiny.

Nepěstujte proto citlivé plodiny na pozemcích ošetřených přípravkem Mustang Forte nebo na pozemcích, kde byl použit hnůj od zvířat krmených nebo podestýlaných slámou z porostů ošetřených přípravkem Mustang Forte.

Nepoužívejte slámu z porostů ošetřených přípravkem Mustang Forte ani hnůj od zvířat krmených touto slámou ke kompostování.

Slámu z obilnin ošetřených přípravkem Mustang Forte nepoužívejte pro pěstování hub a jahod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.17 (?), 25.1.2018 7:35

Dobrý den. Pane inženýre, něco podobného se stalo ještě za minulého režimu v zahradnické firmě, kde jsem tehdy pracoval. Jednalo se o pěstování amerických karafiátů, kdy u zcela nových výsadeb začaly veké problémy. A přišlo se na to, že hnůj byl brán od skotu, který by krmen kukuřičnou siláží a porost té kukuřice byl zase ošetřována triazinovým přípravkem. Už je to ale dávno. Jak se ošetřuje kukuřice dnes, to vážně netuším. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 25.1.2018 9:12

Triaziny si pamatuji z doby svých začátků, ale sám jsem je ani tenkrát v družstvu nemohl používat, byli jsme v ochranném pásmu pro dětskou výživu (Zábřeh) a tam byly tyto zakázány už tenkrát. Asi věděli proč. Dnes je na kukuřici přípravků hodně a s různým účinkem, protože kukuřice je hodně hlavně kvůli bioplynovým stanicím.
Podle mého názoru je velkým problémem i účinná látka clopyralid, která se hojně používá v přípravcích na odplevelení trávníků (např Lontrel, Bofix) Stalo se nám, že vysazená rajčata trpěla silnými deformacemi na pozemku, kde byl v loňském roce likvidován pcháč Lontrelem.
Bohužel se domnívám, že řeřichový test nemusí herbicidní problém odhalit, řeřicha může být na některý herbicid méně citlivá. Určitě je to i zrovna clopyralid.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 25.1.2018 9:49

Pochopitelně každá rostlina reaguje na konkrétní herbicid jinak. Takže test řeřichy pokud ukáže, že je v zemině nějaký herbicid, tak by mělo být jasné, že i rajčata budou trpět. Pokud řeřicha bude normálně růst, tak to ještě nemusí znamenat, že rajčata budou v pohodě. Ale je to nejjednodušší test, který si může zahrádkář udělat. Pokud i přesto dojde k poškození rajčat, tak je mně útěchou, že jsem udělal všechno proto, aby rajčata byla v pořádku. Asi si nikdo z nás nebude nechávat provést rozbor půdy na zbytky herbicidů. 

                     Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 25.1.2018 10:45

Tak včera jste mi na mou otázku tvrdil:

Řeřichový test je na herbicidy. Pokud Vám ta řeřicha vyklíčí a v pořádku poroste, tak tam nejsou herbicidy, které by poškodily rajčata. Vladimír

Takže moc konzistentní nejste a nemůžu se bohužel na vaši radu spolehnout, když dnes tvrdíte opak. Pak mě mrzí, že radíte něco, co vzápětí sám popíráte. sad

No, já spíš udělám to, že si zaseju pár semínek rajčat a nechám růst měsíc v plánovaném substrátu. Pokud budou za měsíc rajčata v pořádku, bez obav do něj v březnu vyseju rajčata k předpěstování. Toto pokládám za mnohem jistější pokus než řeřichový test.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.17 (?), 25.1.2018 11:08

Dobrý den. Pane Petře, nedělejte z toho vědu. Pan Vladimír to jen trochu nešťastně napsal. Pokud nevěříte řeřichovému testu, udělejte salátový. Oba testy jsme běžně dělali v zahradnické firmě, která měla víc jak 10 hektarů zasklené plochy a to jsem měli i vlastní laboratoř. Osivo hlávkového salátu také klíčí velmi rychle, stejně jako řeřicha. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika