Co chybi rajcatum



host - 243.114 (?)
15.7.2022 18:06

Nechybí jim nic, naopak jim přebývají třásněnky, možná i svilušky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 93.249 (?), 15.7.2022 17:33, zobrazeno: 2515x

Dobry den, prosim dokáže někdo poradit  co chybi rajčatům? Zloutnou jim spodni, nejstarsi listy. Jsou pěstovane v pytlich.Hnojim Kristalonen, jeden tyden modry sáček(vapnik), druhý tyden bily sáček(NPK). Plody jsou krásné, bez známky poškozeni a uz zrajou. Diky 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 93.249 (?), 15.7.2022 17:34

Zlute listy


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 93.249 (?), 15.7.2022 17:36

Listy


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 93.249 (?), 15.7.2022 17:36

List


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.114 (?), 15.7.2022 18:06

Nechybí jim nic, naopak jim přebývají třásněnky, možná i svilušky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.144 (?), 15.7.2022 18:39
Já spodní listy otrhávám a podobné proužky se mně ve skleníku taky občas vyskytují, ale jen ve skleníku. Venku u stejných odrůd nic. Občas je stříknu železem v chelátové formě. Ono v těch pytlech čekají jen na ty živiny, které jim dodáte a ve skleníku je to do určité míry podobné plus vysoké teploty.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr L - (21) - 213.250 (?), 19.7.2022 21:32

Zdravím, mám též dotaz na zdejší odborníky ohledně rajčat. Jedná se v mém případě o alternariovou skvrnitost (early blight), fusariové vadnutí nebo jen důsledek "upečených" kořenů v samozavlažovacím květináči či přehnojení/špatná výživa nebo úplně něco jiného? Jelikož chápu limity pěstování v květináči, tak to neberu ani nijak tragicky, spíš mě i zajímá jestli má smysl nějaký chemický postřik (zatím jednou cca 14 dnů zpátkky Acrobat) nebo zběsilé trhání zasažených listů (na některých rostlinách by pak skoro nic nezbylo laugh ). Dodávám ještě, že plody nejsou poškozeny vůbec, dozrálé chutnají skvěle. Začalo to na spodních listech nyní jsou zasaženy i špičky nově vyrostených v horních částech.

Díky a pěstování zdar

Petr

list1
list1
list2
list2
Plody
Plody
Plody2
Plody2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 20.7.2022 0:05

Petře, tohle je přesně ten problém, se kterým se potýkám už pátým rokem. V kontejnerech doma a poté na balkóně mi nakonec zbývají prakticky jen holé stonky, ale rajčata jsou nedotknutá a chutná. A ta nezralá viditelně rostou, takže dostávají dostatek výživy. Výnos není nijak závratný, ale to není na závadu, protože mám dalších 55 rostlin na zahradě. A ty, ačkoliv byly jako sazenice pěstovány na stejných oknech jako ty na balkóně, nejeví naprosto žádné podobné známky.

Moje původní diagnóza byla Septoria, ale nyní se přikláním k tomu, že je to spíš fyziologické. Vzhledem ke zdravým plodům a stonkům můžu celkem s jistotou vyloučit Alternarii a Fusarium se také projevuje jinak.

Letos jsem do kontejnerové směsi přidal od začátku síran draselný a toto usychání se značně zmírnilo. Nicméně s příchodem horkého počasí se opět zrychluje. Rostliny ale zároveň vytvářejí nové výhony, které jsou zpočátku zdravé, vykvetou a mají i plody, které normálně uzrají. Z 15 rostlin jsem dosud sklidil asi 10 kg zralých rajčat. Kromě postřiku hřebíčko-skořicovým výluhem ještě v zimě (viditelně nezabral, spíš to zhoršil) jsem nezkoušel žádný postřik. Listy, které už jsou totálně k nepoužití, otrhávám, ale často nestíhám, takže opadnou samy. Typické je, že jsou u stonku jakoby zaškrceny jako na Vašem posledním obrázku Plody2.

Co s tím? Paradoxní je, že takhle živořící rostliny u mne vydrží plodit až do zámrazu, tedy tyčkové odrůdy. Keříkové odplodily loni svou povinnou kvótu a pak bídně zahynuly. Myslím, že klasické fungicidy nepomůžou, zkuste v zálivce dodat nějaké hnojivo s vysokým obsahem draslíku (např. Kristalon podzim), ale velké úspěchy od toho spíš nečekejte. Osobně jsem se už smířil s tím, že s tím nic moc nenadělám.sad

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 245.57 (?), 20.7.2022 8:22

Je to plíseň, stříkání řebíčkem je k ničemu, to můžete polévat vodou a vyjde to nastejno. Stříkat se musí preventivně, teď už je pozdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 20.7.2022 11:20

Vždyť to píšu, že stříkání hřebíčkem bylo k ničemu. A to bylo použito už u malých sazenic v zimě jako prevence. Proč tvrdíte vehementně totéž, co já?

A jaká je to plíseň? Připouštím, že to může tak být, ale neumím si vysvětlit, že sazenice, které jsem později vysadil na zahradu, netrpí naprosto žádnými podobnými příznaky. Pouze ty rostliny, které mám v kontejnerech. A ty zahradní byly vypěstovány na stejných oknech s rostlinami, které příznaky už tenkrát měly. Přece by si tu plíseň také musely přenést. Nebo ne? Navíc naprostá většina plísní poškozuje nejen listy, ale i stonky a plody. A ještě jeden rozpor: přidání draslíku viditelně značně pomohlo, což také plísni neodpovídá.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika