Choroba rajčat



host - 214.246 (?)
30.4.2024 6:56

S kompostem je někdy práce. Občas vyžaduje prehodit, aby se zamichaly vrstvy, a taky začne překážet, protože chceme založit nový. Většinou když padá listi.Část se spotřebovala při ryti a oraní, a přibližně stejná část je potřeba na to naše presazovani rostlin na jaře. Takže to vyvozim někam blízko skleníku, kde se vlastně zmenší na oraniští prez zimu na polovinu, Krásně vidíte jak se kompost změnil. Vozil se tam jako mazlava hmota a tam dozrál tak, ze se dá prosívat přes bednicku plastovou na ovoce. Jíl bych tam nedával, ten je na cihly, materiál s kompostárny nikdy, na to nemám v případě problému opravdu čas. Já ani doma si nedovolím posekanou trávu ošetřenou bofixem dat do kompostu. S tím už jsem si prošel.Uplne mi postačí takové nástrahy jako je plesnivá sadba brambor z vysočiny a letos jsem zas očekával brambory podle zkušenosti větší a oni byly jako na potvoru male, takže mi jich dost zbylo. Tím chci říci, že je někdy lepší koupit za víc peněz to co vidím, než si objednat něco, co nevidím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 122.145 (?), 29.4.2024 20:07, zobrazeno: 1383x
Dobrý den, letos (poprvé za 10 let) mám problém s rajčaty. Vzešly krásně, pak byla přesazena do substrátu krásná zahrada, nejdřív dobrý, ale pak začala chřadnout, zmenšovaly se nové listy, a vrcholy se stáčely dovnitř. Rád bych se tohoto problému vyvaroval v příštím roce. Přidávám foto. Můžete mi poradit co bylo špatně? Děkuji. Happy.
Choroba rajčat
Choroba rajčat
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1767) - 168.103 (?), 29.4.2024 21:44
Pravděpodobně nevhodné složení substrátu obsahující rezidua chemických prostředků proti plevelům. Doporučuji jedině substrát pro výsev a množení, jehož složení je většinou jen rašelina smíchaná s malým množstvím hnojiva, případně ještě perlit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 6.138 (?), 29.4.2024 23:39

Také si to myslím.

A VASEk 5 mne přivedl na zajímavou myšlenku. Používá pro výsev paprik jemně prosetý kompost, svůj vlastní (jak starý neříkal, ale nejspíš čím starší, tím lepší už kvůli patogenům). Ví, co v něm je, živiny jsou rovnoměrně rozložené, takže ho asi příští rok budu následovat, přinejmenším zkusmo. Perlit neuškodí, ale do toho kompostu ho asi nedám. Spíš bych přidal trochu jílu, aby to líp drželo vláhu. Dobře to propařit rozhodně pomůže a v těch výsevních množstvích to není zase až takový technický a ekonomický problém.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 159.189 (?), 30.4.2024 7:38

Není potřeba zas vymýšlet něco, co je už staletí vymyšleno. Zahradní zemina smíchaná napůl s kompostem poslouží výborně, nemusí se nic propařovat, míchat s perlitem a dělat další opičky. Toto nám funguje bez jakéhokoli problému několik desetiletí na předpěstování čehokoli, rajčaty a paprikami počínaje a okurkami a dýněmi konče. Fakt nemusíte řešit patogeny a další nesmysly, nic takového se nám NIKDY nestalo.

Naopak jen jednou jedinkrát jsem zkusil sadbu do kupovaného substrátu (kvůli nedostatku kompostu ten rok), a zaplakal jsem nad výsledkem - část sazenic zašla na padání klíčních rostlin a část byla degenerována rezidui herbicidů. A to se jednalo o kvalitní substrát, myslím že byl tenkrát od Agra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 6.138 (?), 4.5.2024 18:56

Ale začátečník kvalitní kompost nemá, takže je odkázán na koupené produkty. S Agrem jsem také neměl dobré zkušenosti.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 6.138 (?), 29.4.2024 22:38

Já osobně si myslím, že jim můžete pomoci ještě i letos: totálně je přesaďte. Do čeho? To je ten problém. Kterýkoliv koupený produkt může být závadný. Ne, že by to bylo pravidlem, ale když máte pech, dopadnete takhle.

Ale už je konec dubna: prostě je hoďte do zahrady. Zapomeňte na Zmrzlíky. (kdyby přišli, prostě přes svá rajčata přehoďte ochranu). Klidně jim vymáchejte kořenový systém tak, aby na něm moc původní směsi nezbylo a pak je dejte do běžné půdy. Ano, přihnojte podle zkušenosti. Já dávám obyčejný Cererit (ne Gold). Ano, chvíli jim to trvá, než se chytnou a přizpůsobí, ale tohle mi nejvíc pomáhá, kdykoliv nastanou nějaké fyziologické problémy. Patogeny a škůdci jsou ale jiný příběh.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 214.246 (?), 30.4.2024 6:56

S kompostem je někdy práce. Občas vyžaduje prehodit, aby se zamichaly vrstvy, a taky začne překážet, protože chceme založit nový. Většinou když padá listi.Část se spotřebovala při ryti a oraní, a přibližně stejná část je potřeba na to naše presazovani rostlin na jaře. Takže to vyvozim někam blízko skleníku, kde se vlastně zmenší na oraniští prez zimu na polovinu, Krásně vidíte jak se kompost změnil. Vozil se tam jako mazlava hmota a tam dozrál tak, ze se dá prosívat přes bednicku plastovou na ovoce. Jíl bych tam nedával, ten je na cihly, materiál s kompostárny nikdy, na to nemám v případě problému opravdu čas. Já ani doma si nedovolím posekanou trávu ošetřenou bofixem dat do kompostu. S tím už jsem si prošel.Uplne mi postačí takové nástrahy jako je plesnivá sadba brambor z vysočiny a letos jsem zas očekával brambory podle zkušenosti větší a oni byly jako na potvoru male, takže mi jich dost zbylo. Tím chci říci, že je někdy lepší koupit za víc peněz to co vidím, než si objednat něco, co nevidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 199.133 (?), 30.4.2024 7:08

Profi substrát bývá s jílem. Jíl není jen na cihly, ale váže volné živiny a vodu.

Dávam přednost kupovanéme profi substráru /Gramoflor, Hawita/. Levnější hobby suibstráty jsou obvykle naprosto nekvalitní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 190.202 (?), 30.4.2024 9:36
Já, ty nejlepší už zasadil, a teď ještě uvažuji, zda a čím přihnojit, jestli by toto také nepomohlo. Po zasazeni jsem je prihnojil cereritem a ještě právě uvažuji nad přihnojením močovinou. Happy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.202 (?), 4.5.2024 21:58

Švagrová loni začala používat Hnojík, a když vidím, co to dělá s rostlinami, asi ho začnu používat také. Kamarádka ho letos zkusila na neduživé papriky a ty zesílily nad očekávání. Je to nějaký hmyzí produkt.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika