Černání listů rajčat?



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2783) - 6.138 (?)
5.6.2021 11:27

Peroxid v téhle koncentraci, ba dokonce ani vyšší (3%) nezabere. Je to jen velmi krátkodobé oxidační činidlo. Po něm se alternaria ani neohlédne.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Jalapeno - (24) - 28.103 (?), 5.6.2021 8:22, zobrazeno: 3815x

Zdravím,

může mi někdo pomoci identifikovat příčinu? Mám tip, že mám ve foliovníku moc velké dusno. Případně co by jim udělalo lépe? Děkuji








Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2783) - 6.138 (?), 5.6.2021 9:04

S dost vysokou pravděpodobností je to alternariová skvrnitost - early blight. Pro porovnání připojuji snímek v rozvinutějším stádiu. Je vidět nějaká postižení na stoncích?

Porovnejte sám. Chemický zásah neumím poradit, nepoužívám postřiky, ale pokud to je alternaria, lze postup ochrany snadno vyhledat na netu.

Milan HP

Alternariová skvrnitost rajčete
Alternariová skvrnitost rajčete
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 28.103 (?), 5.6.2021 9:08

Děkuju, toho jsem se obával. Myslel jsem že early blight začíná uprostřed listu kolečkem. Tohle ale začíná od konce listu černí. Preventivně to stříknu peroxidem 0,3%. Snad to zabere.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2783) - 6.138 (?), 5.6.2021 11:27

Peroxid v téhle koncentraci, ba dokonce ani vyšší (3%) nezabere. Je to jen velmi krátkodobé oxidační činidlo. Po něm se alternaria ani neohlédne.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 28.103 (?), 5.6.2021 13:08
Preventivní postřik mám roztok jedlé sody. Ten peroxid by to měl jen očistit. No uvidíme. Já si spíše myslím že to je pozdní plíseň než ta raná. Snad z toho ještě něco bude.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2783) - 6.138 (?), 5.6.2021 21:27

Jalapeno, pokud jste použil jedlou sodu jako preventivní postřik, má možná Vladimír pravdu. Postřik se dostal do půdy a sodík v jedlé sodě jako reaktivnější prvek pak brání správnému přijímání draslíku. Ovšem ten sodík z půdy nedostanete a přidání draslíku nemusí pomoct. Pokud to není alternaria, což je ta lepší alternativa, počkejte. Mám za to, že časem obsah sodíku v půdě klesne a rajčata se z toho dostanou bez dalších zásahů. Mírnou pomoc vidím ve zvýšeném zalévání.

Co Vás vedlo k použití jedlé sody jako preventivního postřiku? "Zaručené" návody na internetu? Jeden z místních přispěvatelů si jí totálně poničil sazenice rajčat. Jedlá soda na rajčata vůbec nepatří už jen proto, že je zásaditá (pH 8 - 9) a rajčata nejlépe prosperují při pH 5,8. I to může být součást Vašeho problému. Navíc nemá moc schopností ochránit rostliny před chorobami.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 28.103 (?), 6.6.2021 7:59

To téma se sazenicemi bylo také ode mne. :-). Ale to jsem měl koncentraci asi 50* těžší než tentokrát a ještě to měl c malinkém kelímku. A dodám že rajčata byla ok, ta koncetrace byla tak silná ze jsem měl vsechny listy bílé. Zneškodnilo to ale papriky. Nicméně jsem našel i článek o fetotoxicitě, kde psali, že je treba postřik odzkoušet. Při vyšších teplotách totiž pálí listy. Jejich recept byl 1 lžíce na galon vody. Což mi vychází na 1 lžičku na 1.26 litrů. Já dal 6 lžiček na 6 litrů. Bylo vidět i popálení rostlinky u přiloženého videa. Bylo velmi podobné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 61.231 (?), 5.6.2021 12:30

Já si myslím, že je to otázka hnojení. Příznky vypadají na nedostatek draslíku, což může způsobit i přebytek jiného prvku (třeba vápníkju), který blokuje příjem draslíku kořeny.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 28.103 (?), 5.6.2021 14:11
Ještě dodám, že jsem známku šíření po stonku nezaregistroval. Nicméně napadané "větvičky s listy" se od hlavního stonku oddělují téměř bez použití síly.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.133 (?), 5.6.2021 21:31

A já bych se přiklonila k tomu dusnu... Víc bych větrala - tak, aby mezi rostlinami proudil vzduch... Venku je už teplo...        Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika