Boj s plísní determinantními variantami rajčat?



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?)
3.8.2021 22:05

Vladimíre, znám (a i sdílím) Tvé pochybnosti a v případě foliovníkářů a skleníkářů je to opodstatněné. Nejsem si však jistý tím, co postihlo mne venku. Přikládám snímek postiženého rajčete - ani to mne však nijak moc neujistilo. Co Ty na to? Je to AS nebo PB? Těch postižených plodů je na PB příliš málo a u těch zelených "sklizených" se objevují dost sporadicky. To není typické pro PB. Tam to chodí ráz na ráz díky tomu, že infekce je uvnitř rostliny a ta ji svým oběhem šíří do všech částí. Tak to proběhlo loni: blitzkrieg - dva dny a game over.

Jenže se mi zdá, že Ty se řídíš hlavně obvyklým datem příchodu každé z nich. Pro mne ale tohle není zase až tak průkazné: dole pod námi na Litoměřicku se pěstují stále ranější brambory. Pokud sadba není ošetřená, což není nutně vyloučené ani u velkopěstitelů, natož zahrádkářů, PB se může dostat do větru už klidně koncem června. Dřív to bylo jiné: pěstovaly se hlavně brambory na uskladnění, čili polorané a pozdnější. To už ovšem nenese tolik jako dřív, takže velmi (či dokonce "ultra") rané brambory jsou teď hit. Což poněkud posunuje tu časnost možného příchodu. Uvažuju nelogicky?

Na druhou stranu zdrojem konidií AS nejsou brambory, nebo se pletu? Což by znamenalo dvě alternativy: buď mám AS už v půdě nebo někdo - netuším jak blízko - pěstuje rajčata už v nakažené půdě a pak je šíří. To se rozhodně nedá vyloučit. Moje S1 je na místě, kde pěstuju rajčata už čtvrtým rokem. Je čistá. Start2 a 3 jsou v úplně novém záhoně, který byl ještě letos v zimě trávníkem. Přesto jsou S2 a S3 v dezolátním stavu.

Není to pro mne tak úplně otázka života či smrti, mám své odolné odrůdy a ty jsou v pohodě. Nejspíš mají geny odolnosti proti oběma variantám. Ale chtěl bych tomu porozumět, abych věděl, jak ochránit ty neodolné před totální zkázou.

Milan


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 28.103 (?), 3.8.2021 12:16, zobrazeno: 6023x

Pokud nebudu mít skleník s venitlátorem, tak se kondenzace asi neazbavím. To počasí tady je tak na pytel, že v noci je klidně pod 15C. Furt tady prší a není tady pořádně teplo. Přemýšlím jestli vůbec se tady ty rajčata dají pěstovat. Je tady asi 20 parcelkářů a minimálně, ti v mé blízkosti pěstují brambory. Nevím jestli zrovna brambor je větší nebezpečí než rajče... Každopádně mě napadlo, že ty menší odrůdy, kde rostlina nasadí plody a pak skoná jsou možná lepší variantou. Nevím jestli by se nedali za sezonu aspoň dvakrát obměnit?, spíš si myslím, že nemám šanci, protože rajčata mi dozrávají až teď a naprostá většina je furt zelená.

Máte ostatní ve skleníku taky každé ráno uplně mokré listy? Já mám ten foliák otevřený jak jen to jde. Z každé strany 4 okna + otevřený vstup a furt je to mokrý. Tak už nevím co dál.

Asi se přeorientuju jen na papriky.

+PB ještě nemám na stoncích, ale už pokročila z listu na výhonek spojující jednotlivé listy. 100% je to PB. Ze spoda lstsu je bílý povlak.

Už ss tím bojuju skoro měsíc. Podle mě to už moc nezdržím. Jestli to vydrží do září, tak to bude asi rekord.

Dithane / polyram / champion.

Polyram nemá registraci na rajčata, ale koukal jsem, že v testech ten metiram taky pomáhá...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 16.19 (?), 3.8.2021 14:59

Mějte na paměti, že pokud nějaký přípravek nemá registraci na plodinu, kterou jste jím postříkal, tak neznáte OL.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 3.8.2021 15:47

 28-vybodněte se na fóliák, pěstujte na volno, max.nad rajčata dejte stříšku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 28.103 (?), 3.8.2021 18:53

Take řešení. Myslel jsem si, že foliovníkem PB zastavím a on je to přesný opak. Jediné v čem je dobrý, je ochrana rostlin proti přírodním živlům. Třeba ten foliovník upravím tak aby měl jen stříšku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 60.86 (?), 3.8.2021 19:32

Jste na omylu. Žádnou PB nemáte, máte AS. Možná by bylo dobré od všech, aby nemoci jmenovali správně, myslím tím i v tom vlákně Plíseň bramborová 2021-stav fronty. Jinak na PB si ještě počkáme.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 3.8.2021 22:05

Vladimíre, znám (a i sdílím) Tvé pochybnosti a v případě foliovníkářů a skleníkářů je to opodstatněné. Nejsem si však jistý tím, co postihlo mne venku. Přikládám snímek postiženého rajčete - ani to mne však nijak moc neujistilo. Co Ty na to? Je to AS nebo PB? Těch postižených plodů je na PB příliš málo a u těch zelených "sklizených" se objevují dost sporadicky. To není typické pro PB. Tam to chodí ráz na ráz díky tomu, že infekce je uvnitř rostliny a ta ji svým oběhem šíří do všech částí. Tak to proběhlo loni: blitzkrieg - dva dny a game over.

Jenže se mi zdá, že Ty se řídíš hlavně obvyklým datem příchodu každé z nich. Pro mne ale tohle není zase až tak průkazné: dole pod námi na Litoměřicku se pěstují stále ranější brambory. Pokud sadba není ošetřená, což není nutně vyloučené ani u velkopěstitelů, natož zahrádkářů, PB se může dostat do větru už klidně koncem června. Dřív to bylo jiné: pěstovaly se hlavně brambory na uskladnění, čili polorané a pozdnější. To už ovšem nenese tolik jako dřív, takže velmi (či dokonce "ultra") rané brambory jsou teď hit. Což poněkud posunuje tu časnost možného příchodu. Uvažuju nelogicky?

Na druhou stranu zdrojem konidií AS nejsou brambory, nebo se pletu? Což by znamenalo dvě alternativy: buď mám AS už v půdě nebo někdo - netuším jak blízko - pěstuje rajčata už v nakažené půdě a pak je šíří. To se rozhodně nedá vyloučit. Moje S1 je na místě, kde pěstuju rajčata už čtvrtým rokem. Je čistá. Start2 a 3 jsou v úplně novém záhoně, který byl ještě letos v zimě trávníkem. Přesto jsou S2 a S3 v dezolátním stavu.

Není to pro mne tak úplně otázka života či smrti, mám své odolné odrůdy a ty jsou v pohodě. Nejspíš mají geny odolnosti proti oběma variantám. Ale chtěl bych tomu porozumět, abych věděl, jak ochránit ty neodolné před totální zkázou.

Milan


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 28.103 (?), 4.8.2021 7:29

Tak a já mám dojem, že 1. stonek jest PB napaden.

Tak nějak si íkám, že mi champion fungoval lépe, teď stříkam dithanem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 3.8.2021 22:30

Souhlas. Foliáky i skleníky jsou užitečné na jaře a pak na podzim. V období mezi tím jsou zdrojem mnoha problémů a vlastně nic moc nepřinášejí.

Můj ideál je konstrukce, ze které bych mohl snadno odebrat všechny stěny a ponechat případně jen stříšku v období řekněme od června do začátku září, tedy podle skutečných klimatických podmínek a pak je, v případě potřeby, zase snadno nainstaloval. Jenže takové konstrukce, ať už foliové, polykarbonátové či skleněné, se nevyrábějí. Ber nebo nech být.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 240.171 (?), 4.8.2021 8:33
Z mladosti si pamatam, že u nas v Bratislave a na južnom Slovensku sa v lete z foliakov strhavala folia aby tam mohol prudit vzduch.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 28.103 (?), 5.8.2021 7:59

Tak si myslím, že s rajčaty asi končím. Už se ta houbovitá zrůda přesouvá i na stonky. Měsíc to zpomaluji, ale už na to nemám. Asi sestříhám všechna květenství ať dozraje co je na kytce a končím.

Kolikrát za sezonu by se obměnovali ty determninatní odrudy? 2* / 3*?

Asi bych je měl raději, pokud se soustředí převážně na tvorbu plodů a pak zvadnou...

Jaká je doba u rajčete od nasazení květu po jeho dozrání? 60 dnů? Tak pokud sezona začne v červnu, tak bych měl likvidovat a nasadit nové v srpnu. Pak by byla likvidace v září. A myslím si, že konečná. Možná, že se skleníkem by tam ještě jedna sezona nacpat šla. Ale tohle by bylo fakt o načasování. V době vysazení bych potřeboval, již neotevřené kvítky, že? Jak to vidíte vy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika