Zničím jitrocel vytržením?



host - 207.66 (?) 
12.5.2011 17:17, zobrazeno: 13385x

Zdravím všechny bojovníky s plevelem! Nějak jsem podcenila rozmnožovací schopnosti jitrocele a teď mi přerůstá přes hlavu. Ze zeleného porostu typu " tráva a sem tam jitrocel" se stal porost "jitrocel a sem tam tráva" Jde o jitrocel prostřední, který dělá obrovské růžice přilehlé k zemi, takže v okolí spolehlivě udusí jakýkoli jiný život. Máme celkem velký pozemek, žádný anglický trávník, je tu (tedy spíše byla) taková luční směs. Ale je to lesa, žijí tady ještěrky, rosničky, je tu plno hmyzu a nějak se mi do téhle idyly nechce lít chemie. zatím se snažím pokud čas dovolí vyrývat jitrocel nožem i s kusem kořene, protože jsem se na nějakých chytrých stránkách dočetla, že pokud má poškozené kořeny, tak špatně regeneruje. Ale je to celkem nekonečná práce a ráda bych věděla, jestli to nedělám zbytečně. Nemáte s tím někdo zkušenosti - když tu růžici vyreju, nevyroste znovu? Díky za každou radu. Jitka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
hajank5 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (501) - 126.125 (?), 12.5.2011 17:26

Jitrocel je nezmar má i velmi jemné kořínky z kterých znovu vyroste. A navíc on se vysemeňuje už brzy na jaře, takže se ho asi jentak nezbavíte, jedině nějakým přípravkem, což vy ale s ohledem na drobné živočichy nechcete. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 31.226 (?), 12.5.2011 18:21

Já osobně se domnívám, že pokud vytrhnete / podříznete rostlinku jitrocele i se "srdíčkem", tak znovu z jemných kořínků neobroste.

Druhá věc je ta, že nejspíše bude v půdě dostatečná zásoba jitrocelových semínek na několik let dopředu.

Myslím, že postupnou chemickou likvidací jednotlivých rostlin jitrocele - kápnutím selektivního herbicidu do srdíčka jitrocele - nijak zvlášť přírodě neuškodíte.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.130 (?), 12.5.2011 23:08

Vytržený jitrocel z kořínků nevyroste.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 207.66 (?), 2.6.2011 15:16

Děkuji všem za odpovědi, vyryla jsem během několika dní po volných chvílích asi 4 plná kolečka jitrocele. Moje uspokojení však vzalo za své když jsem zjistila, že tam, kde jsem začala, se na místech po vyrytých rostlinách objevují zdravím kypící mladé lístečky jitrocele. Nejsou ze semen, protože rostou vždy přímo ze středu té holé plochy, která vznikla odstraněním původní rostliny, takže je jasné že kořen v zemi vesele obrazil. Bez chemie to tedy asi opravdu nepůjde.  Zdraví jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.39 (?), 2.6.2011 15:59

Musím to taky vyzkoušet.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 207.66 (?), 5.6.2011 19:35

To jsem tedy čekala že to už budete mít vyzkoušené když odpovídáte na dotaz Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 119.105 (?), 5.6.2011 20:10

Ve své odpovědi jsem psal, že "se domnívám".

A myslím, že jitrocel (alespoň tři základní druhy) znám dost dobře.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 144.80 (?), 7.8.2011 21:10

Dobrý večer, i já měla tento problém. Také jsem rostlinky vyrývala, ale bylo to fakt zbytečné, pomohl jedině Roundup - neředěný, vždy maličko potřít srdíčko nebo jeden lístek. A už je skoro po 8 letech po jitrocelu. On se totiž vždy nějaký nový objeví. Mám na zahradě i psy, takže to dělám při největším poledním horku, aby přípravek co nejdříve zaschl. Zatím to jde - já bych se zase ráda zbavila jetele, ale protože mám ty pejsky, tak je to fakt složité. Jedině vždy část ohradit, postříkat a čekat 14 dnů - ochranná lhůta. Přeji úspěšnou likvidaci - Věra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika