Vyčistění beček na kvas



host - 180.241 (?)
15.9.2011 21:42

Nejsem sice pan Šlosar...

Zimní ostřikovací směsi obsahují hodně nemrznoucí kapalinu, letní taky trochu, dále potom obě obsahují saponáty, aby smyly nečistoty ze skla, parfémy, aby to nesmrdělo, stabilizační látky...

To všechno se nasáklo do toho plastu. Dobu, za kterou se to z toho plastu vymyje třeba vodou nikdo zaručí. Podle mně bude nejlepší na letošek na přípravu kvasu v těch sudech zapomenout. Možná maximálně v nouzovém případě, jak už tady někdo říkal pořádně vypláchnout, případně vypařit hrncem horké vody a potom do sudu dát nové plastové pytle a kvas do nic. Není ale zaručeno, že ten parfém nepronikne přes ty pytle do kvasu a potom do pálenky.  Normálně je používat na podzim a potom další rok na jaro a léto na vodu, aby se to vyplachovalo. Jednou za čas vypráznit vodu, nechat sud vyschnout na 14 dní zavřít a pokud se v zavřeném sudu objeví silný parfémový odér, tak zase vodu... A ani za rok není úplně stoprocentně zaručeno, že líh a další látky v kvasu nerozpustí z toho plastu další díl toho parfému a podobně, který voda ani za rok neodstranila. Zaručené to bude až další rok při druhém kvasu v tom sudu.

Naštěstí tam byly kapaliny do ostřikovače, tudíž látky ne moc jedovaté určené pro běžnou manipulaci i nepoučenými lidmi a ne třeba nějaké jedovatiny pro galvanovny. takže po 2 - 3 vypláchnutích vodou jedovatý účinek těch zbytků zmizí a zůstane jen nepříjemný účinek smradu toho parfému či saponátu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
host - 252.38 (?), 8.9.2011 9:00, zobrazeno: 10595x

Dostal jsem několik plastových sudů (či konví) se širokým hrdlem, které bych chtěl použít na kvas. Potíž je v tom, že bečky byly původně používány na průmyslové práškové saponáty pro prádelny - a uvnitř jsou stále cítit vůní pracího prášku. Poradí někdo, jak ny šly tyto bečky odsmradit? Čistění louhem nepomáhá, za pár dni zase cítím prací prášek. Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.205 (?), 8.9.2011 13:57

Naplňte sudy po vrch vodou a občas ji zamíchejte. Po týdnu ji vyměňte. Práškové saponáty jsou sodné soli alkylsulfonových kyselin, použití louhu je proto bez efektu, protože již jsou ve formě sodné soli. Tyto sloučeniny jsou ale ve vodě dobře rozpustné. Po 14 dnech bude třeba ještě nechat sudy odvětrat. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.36 (?), 8.9.2011 14:18

Obávám se, že toto je "běh na dlouhé trati"...  plast velice dobře pohlcuje různé pachy a v tomto případě bude dost dlouho trvat, než se sudy odvětrají. Chcete-li je použít ještě v letošní sezoně, tak bych doporučoval (po výplachu vodou a pokusu o odvětrání) použít do nich polyetylénové pytle patřičné velikosti jako separační vrstvu. Ta by měla zabránit přenosu pachů do kvasu. Po použití bych je naplnil na čas opět vodou a po vylití je nechal opět otevřeny na vyvětrání (a časem uvidíte zda se to zlepšilo).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.7 (?), 9.9.2011 8:13
Nepomohlo by vnitřek beček zalíčit vápnem? Vápno je žíravina, ale dá se dobře vypláchnout a ani nějak nesmrdí. Ale nejsem chemik.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 253.70 (?), 9.9.2011 11:01

Pane Šlosar, děkuji za váš návod. Já jsem se mezitím znovu zeptal toho mého "dodavatele" beček, jaká přesně byla původní náplň v sudech. A zjistil jsem nemalou nepřesnost - bečky nebyly původně naplněny pracím práškem, ale byly naplněny roztokem do ostřikovačů skel automobilů. A to některé konce jsou prý od letního roztoku, jiné od zimního nemrznoucího roztoku. Já jsem toto netušil, původně totiž byla řeč o saponátech a proto jsem takovou nesprávnou informaci pověsit do mého původního dotazu ve fóru. Čichem se to nedá rezeznat, prostě to smrdí podobně, po saponátu či po mýdle.

Pane Šlosar, prosím o radu, zda vyplachování vodou bude účinné i pro bečky od směsi do ostřikovačů. Pokud to bude nutné, mohu ofotit oúvodní štítek na bečce a poslat je vám. Nebo je tento zápach už neodstranitelný?

Děkuji za pomoc a radu.

Leon

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.241 (?), 15.9.2011 21:42

Nejsem sice pan Šlosar...

Zimní ostřikovací směsi obsahují hodně nemrznoucí kapalinu, letní taky trochu, dále potom obě obsahují saponáty, aby smyly nečistoty ze skla, parfémy, aby to nesmrdělo, stabilizační látky...

To všechno se nasáklo do toho plastu. Dobu, za kterou se to z toho plastu vymyje třeba vodou nikdo zaručí. Podle mně bude nejlepší na letošek na přípravu kvasu v těch sudech zapomenout. Možná maximálně v nouzovém případě, jak už tady někdo říkal pořádně vypláchnout, případně vypařit hrncem horké vody a potom do sudu dát nové plastové pytle a kvas do nic. Není ale zaručeno, že ten parfém nepronikne přes ty pytle do kvasu a potom do pálenky.  Normálně je používat na podzim a potom další rok na jaro a léto na vodu, aby se to vyplachovalo. Jednou za čas vypráznit vodu, nechat sud vyschnout na 14 dní zavřít a pokud se v zavřeném sudu objeví silný parfémový odér, tak zase vodu... A ani za rok není úplně stoprocentně zaručeno, že líh a další látky v kvasu nerozpustí z toho plastu další díl toho parfému a podobně, který voda ani za rok neodstranila. Zaručené to bude až další rok při druhém kvasu v tom sudu.

Naštěstí tam byly kapaliny do ostřikovače, tudíž látky ne moc jedovaté určené pro běžnou manipulaci i nepoučenými lidmi a ne třeba nějaké jedovatiny pro galvanovny. takže po 2 - 3 vypláchnutích vodou jedovatý účinek těch zbytků zmizí a zůstane jen nepříjemný účinek smradu toho parfému či saponátu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 73.15 (?), 26.9.2011 15:02
Nechci zakládat nové vlákno tak to dám sem... Mám možnost sehnat několik 10litrových plastových barelů od rostliného řepkového oleje. Chtěl bych je na převoz slivovice z pálenice domů. Pokud by bylo málo demižonů tak i na skladování(několik měsíců) slivovice. Vymyl jsem je jarem a asi 20x propláchnul dukud netekla čistá voda. Teď je chci nechat pár dní vyvětrat a postup zopakovat. I tak mám obavy aby slivovice nechytla nějakou cizí vůni(mastné oka tam snad nebudou). Má někdo podobné zkušenosti?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 26.9.2011 18:32

Pokud barely nebudou ničím cítit, tak by se asi na převoz slivovice z palírny použít daly. Na delší skladování bych ale každopádně použil skleněné nádoby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika