Pěchovat nebo nepěchovat jablečnou drt na kvas? Zvrhnutí kvasu



host - 176.36 (?)
10.3.2012 19:09

Co k tomu dodat... snad v každé monografii o "páleničářství" (a že už jich byla vydána pěkná řádka) je popsána příprava kvasu,... na netu se málem o ničem jiném taky nemluví,... v každé palírně (i na jejich stránkách) vám "dají referát" o přípravě kvasu, a stále se setkávám s lidmi, kteří jsou nedotčeni touto osvětou. Čím to tak asi může být? Když jsou stále jen "pokusníci" a vyznavači metody "pokus-omyl", aniž by byli ochotni se trochu poučit... je zde jakákoli snaha o nápravu marná. Osvěta je sice hezká a důležitá věc, ale to ji ten druhý také musí chtít akceptovat.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
host - 45.252 (?), 10.3.2012 18:00, zobrazeno: 4809x

Kamarád mě již druhý rok dovezl, jak se při pálení ukázalo naoctovatělý kvas...

Už jsem mu loni dával rady ohledně správného postupu výroby kvasu.Letos jsem zjistil že tzv. deku nahoře kvasu má silnou i 20cm,(já max 5cm) tak mě napadlo at mi přesně popíše co a jak dělá. A nakonec mě napadlo se zeptat, zda trošku drt rukama pěchuje.Ale on vůbec nepěchuje, jen drt urovná a at si prý sedne při kvašení a taky že si sedne až o 1/3 výšky sudu. Jasně jsem mu říkal že trochu i více pěchovat musí, že v drti nesmí být moc vzduchu že se kazí a že kvasinky vzduch ke kvašení nepotřebují.A že má přidat min 10L vlažné vody s kilem, dvouma cukru, at kvas není tak suchý.Ale on si mele svoje, že o pěchování kvasu nikdy neslyšel a že to nikdy ani neviděl a pořád dokola, ještě je na mě naštvaný že on má zvrhlý naoctovatělý kvas.

Jde mj. jisto jistě před pálením poznat bezpečně naoctovatělý kvas? Jeho kvas je sice kyselý, ale míra kyselosti se špatně určuje.Zkoušel jsem z větší hloubky kvasu brát kvas. vodu a mnout ve dlaních a velmi neznatelně je snad citít octová vůně.Zato při pálení hodiny teče sice vůní neutrální (z rektifikační kolony) ale chutí jasná sloučenina "ředidla" tj. acetyldehydrát nebo jak se ta sloučenina podobná acetonu jmenuje...

Díky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.36 (?), 10.3.2012 19:09

Co k tomu dodat... snad v každé monografii o "páleničářství" (a že už jich byla vydána pěkná řádka) je popsána příprava kvasu,... na netu se málem o ničem jiném taky nemluví,... v každé palírně (i na jejich stránkách) vám "dají referát" o přípravě kvasu, a stále se setkávám s lidmi, kteří jsou nedotčeni touto osvětou. Čím to tak asi může být? Když jsou stále jen "pokusníci" a vyznavači metody "pokus-omyl", aniž by byli ochotni se trochu poučit... je zde jakákoli snaha o nápravu marná. Osvěta je sice hezká a důležitá věc, ale to ji ten druhý také musí chtít akceptovat.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.3.2012 13:01

Většina monografií i doporučení na stránkách pálenic skutečně o pěchování drti nic konkrétního nepíše. Já osobně jablečnou drť nepěchuji a nepovažuji to za nutné. Důležitější je, dle mého, podrcené dobře zralé, sladké ovoce, bez listí, nahlnilých a plesnivých plodů, rychlé rozkvašení zákvasem v co největší nádobě, optimální teplota kvašení 15-20 st a uzávěr bránící přístupu vzduchu a umožňujíc í odchod CO2. Přebytečný vzduch v neupěchované drti je záhy vytlačen plynem při bouřlivém kvašení.
    Přídavek cukru je kontroverzní téma. K tomu mohu jen říci, že řada pěstitelů umí vyrobit skvělou jablkovici i bez přidaného cukru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika