Kvašení ušlechtilými kvasinkami nebo nadivoko



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
host - 236.74 (?) 
31.10.2015 13:14

  Pěkný výzkum:-)))))))

Jen bych se zeptal: Máte skutečně jistotu, že Vám tam kvasily, že se dostatečně rozmnožily ty přidané kvasinky?
*
Možná, že kvas č.3, s Turbo kvasinkami, ještě nebyl pořádně dokvašen když tak pěnil.
I když moštoměr ukázal nejmenší hodnotu.
(Může to být způsobeno vyšším obsahem lihu - nejlehčí složky v kvasu, který díky tomu údaje hustoměru zkresluje).
*
"Přednášku" o Turbo kvasinkách si odpustím, ale souhlasím s Vámi, že jsou určeny pro úplně jiná kvašení a jejích použití je dost specifické a u meruněk apod., nemá jejích použití smysl. Třeba už jen kvůli ceně.

Rafael. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 31.10.2015 13:30

Přesně tak, už kvůli ceně Turbo kvasnice znovu zkoušet nebudu. Nečekal jsem od nich zázraky, ale byl jsem zklamán hlavně vůní (vzhledem k množtví cukru jsem nepředpokládal excelentní chuť). Možná při tak rychlém kvašení uniklo i aroma a výsledek se podprůměrný. Jestli byl kvas dobře vykvašen nevím a měření moštoměrem taky moc nevěřím. Každopádně jsem nechtěl riskovat a páleničář měl zrovna volno...

Toto inzerují u Turbo kvasnic - mají vysokou toleranci vůči alkoholu a vyprodukují tak mnohem větší množství alkoholu v kvasu. Díky tomu například ovocný kvas získá silnější chuť a vůni výsledné pálenky (při dosažení 15% alkoholu v ovocném kvasu je kvas zakonzervovaný lihem a odolný vůči druhému kvašení, plesnivění či jinému zkažení).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 229.114 (?), 31.10.2015 14:13

No, ony jistě zázraky dokáží. Ale hlavně proto, že jejích násada je extrémně vysoká, doporučuje se vysoká teplota kvašení a jsou k ním přidány určitě i velká množství živin.

Totéž při těch podmínkách dokáže i "obyčejné" pekařské droždí. Jen nemá takovou toleranci k lihu a skončí v ideálních podmínkách při cca 12-15% obj. Ale to je o výrobě lihu a ne ušlechtilých pálenek. Nehledě k tomu, že při takovém kvašení by většina ovocných břeček při běžně plněných sudech úplně vypěnila nebo v lepším případě vykvasila by za pár dní...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 31.10.2015 13:15

Zdravim,

jsem si vědom, že můj experiment nemohl přinést exaktní výsledky, když vstupy jednotlivých kvasů byly jiné. To ani nebyl můj záměr. Prostě v průběhu sklizně jsem se rozhodl krom Spiriferm kvasinek, které jsem už několikrát použil, vyzkoušet i Turbo kvasinky. Než jsem je objednal, měl jsem už kvasy 1 a 2 založené.

Kvas 2 byl z prvních meruněk, u kterých jsem předpokládal nižší cukernatost a přidal jsem do nich tedy více cukru než do kvasu 1. U Turbo kvasinek jsem postupoval dle návodu, který jsem k nim dostal a dal 5kg cukru.

Pěkný víkend MartinV

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 65.131 (?), 15.12.2016 17:29

Zdravím pan Votrubec, ja som tiež prvý krát použil kvasinky Erbslöh.Do slivkového kvasu som dal enzým Distizym FM, Vitamon Combi to som vylial do rozdrvených sliviek kvasinky Spiriferm Arom som nechal 30 min nakvasit v malej nadobe s teplou vodou a vilial som to tam, moc som sa s tým nepáral dal som malý ohrevač po 12 h som vipal teplota 20 C v pivnici držala počas celeho kvasenia.Bol som prekvapený ako rýchlo to vykvasilo, ked sa širaky začali topit meral som cukromerom a Refraktometrom ukazovalo 6 zbytkový cukor išiel som pálit z 480l kvasu padlo 61l čistej 52 slivovice prevažne asi 60 % bolo sliviek Toptaste taký dobrý vysledok som ani nečakal.V palenici som sa stretol z viacerymi zakazníkmi všetci už použivajú kvasinky Erbslöh ja ich už budem použivat stále.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.253 (?), 15.12.2016 20:08

Nechci Vám kazit radost a ani snižovat kvalitu výrobků Erbslöh. Ale ono by to vykvasilo i bez nich.
Kvasinky nelze dostatečně namnožit jen v teplé vodě. Jsou to živé organizmy a k životu a množení jim jen ta voda nestačí. Potřebují jednak živiny a pak taky cukr aby vůbec měly důvod se množit.

(Je velmi smutné a až zarážející, že takové základní věci výrobci nebo distributoři málo v návodech uvádějí).

Dále je nutné si uvědomit, jak už to tak v přírodě bývá, že většinou vítězí ten kdo je v početní převaze.
Kultivované a šlechtěné kvasinky sice mají větší "bojovou sílu", ale i tak praxe i literatura uvádí, že k jejích vítězství je potřeba aby jich byla aspoň desetina na tom "bojišti".
*
A ten obrázek, Bošácká slivovice?
Máte zapotřebí zneužívat nebo napodobovat originálního výrobce?
(Zrovna teď ji piju)
Proč s tak pěkným jménem není na láhví etiketa Fialová nebo Milanova?

Rafael. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 16.12.2016 8:34

Chystal jsem se napsat něco podobného co se týká kvasinek a kvašení ale pan Rafael to udělal místo mne. Například zkušený odborník Jaroslav Balaštík ze slovácka doporučoval k přípravě zákvasu pekařské droždí.

Letos jsem použil k přípravě zákvasu na dno každé bečky 3 litry přislazeného kvasícího jablečného moštu z minulého roku (cider) k jehož zakvašení jsem loni použil jeden decilitr koupeného révového burčáku. Výsledek pálení byl srovnatelený s výsledkem pálení pana Fialy. Takže jen kvasinkami to zcela určitě není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 16.12.2016 9:07

Myslím si to taky. Lze předpokládat, že když někdo investuje dost peněz do drahých kvasinek, tak se taky o svůj kvas dobře stará, od výběru ovoce, správných nádob, těsnícího víka aj. Ne, že bych měl s Schimaského kvasinkami špatné zkušenosti, ale za důležitější považuju přípravu zákvasu pro rychlé rozjetí kvašení, živné soli, úpravu kyselosti, optimální teplotu. Kdyby ty značkové kvasinky tolik zvyšovaly kvalitu a výtěžnost pálenky, proč by profesionální lihovar jako R.J. kvasil švestky stále nadivoko?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.132 (?), 16.12.2016 9:29

Nie je najlepsie pouzit na rozbeh miestny burciak z miestnymi kvasinkami?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 16.12.2016 9:42

Určitě ano, ale pokud nemáte vlastní burčák nebo jeho laciný zdroj, vycházelo by to dost draho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika