Jak udržet napadený kvas ještě týden?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 111.183 (?) 
9.11.2015 23:23

V takové směsi alkohol změřit nejde. (Nebo nevím jak.)  Jsou to Joja, cukernatost určitě nebyla jako u Durancií nebo Toptastu. Že by bylo maximum alkoholu a ještě tolik cukru zbylo, se mi zdá u této odrůdy nepravděpodobné. I když důvod k radosti by to byl.    Rosťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
                     
host - 174.1 (?), 9.11.2015 23:32

Ja meriam týmto

Jozef


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.183 (?), 9.11.2015 23:44

Nevím, co to je. Můžete napsat nebo dát nějaký odkaz?    Rosťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 10.11.2015 12:14

Česky vínoměr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 135.229 (?), 10.11.2015 12:38

Srandovní?

Já to myslel vážně. Nic se nemá přehánět. 1°Bx sem, jeden tam zvlášť když se jedná jen o orientační měření přesně nezměřitelné směsi...

Co to je 1°Bx ve 200l? "Jen" necelé 2l 50% destilátu. A to za předpokladu, že by v tom sudu byla jen tekutina - žádné pecky, slupky a podobný balast. Jinak se ještě ten musí zohlednit.

*

Proč jeden sud dokvasil a druhý ne? Nevím jakou cukernatost mají Joja, ale kdyby nějakou nadměrnou, běžně nedokvasitelnou, tak by nedokvasil ani ten první... A jak píšete, vzorek - šťáva byla čirá, ale ještě sladká... Co teď s tím? *

Já osobně bych ten sud nechal dokvasit. S vědomím, že to může být až na jaře nebo v létě. A kdybych "nutně" potřeboval tak bych ho i se ztrátou vypálil. Ale to jen fact v případě nouze. Rozhodně bych ho neředil a nezkoušel ho znovu rozkvasit. A pokud ano, tak jedině v teplé místnosti. Ale nechtělo by se mi ho stěhovat - tak jen teoretická možnost. Ani bych ho uměle nezahříval. Jak zvenku, tak ani zevnitř. Párkrát jsem to kdysi vyzkoušel, a to s tekutými kvasy které mají daleko lepší tepelnou vodivost, a vůbec se mi to neosvědčilo. Ještě bych možná podle zdravotního stavu, a to se Vám vůbec nebude líbit, oba sudy pomíchal a nechal dokvasit tam kde jsou. S nebezpečím, že tam zůstanou do jara či léta oba...

*

Měření lihu vinoměrem v cukerném roztoku nevěřím, ale praktický jsem nezkoušel. Jen tuším, že u vín se moc zbytkového cukru nepředpokládá a že u sladkých nedokvašených kvasů je nepoužitelný. Jestli chcete být "punťa, tak si předestilujte malé množství kvasu, třeba i reprezentativní vzorek s peckami a dužinou, destilát doplňte vodou na původní objem a změřte lihoměrem.

(Pokud budete destilovat jen šťávu naměříte skutečnou lihovitost a pokud máč můžete si spočítat výtěžnost z celého objemu sudu).

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 174.1 (?), 10.11.2015 14:00

Meranie obsahu alkoholu vínometrom je pri nedokvasených kvasoch skreslené zostatkovým cukrom iba minimálne, výrobca toho môjho udáva pri 20°C a 10% cukru chybu 1% alkoholu. Poradil by som Rasťovi poriadne zmerať všetky veličiny, bez nich je akákoľvek manipulácia na úrovni hádania z krištáľovej gule. A to tým viac že pri 200l kvasu môže byť škoda obrovská. Osobne by som postupoval pri nameraných výsledkoch takto:

- cukor 9%, alkohol menej ako 10-12% - premiešať obsah, prípadne naliať nový zákvas, sud nechať pri 18-20°C, neohrievať a kvasenie by sa malo rozbehnúť. Mne pri takýchto prípadoch často pomáha obyčajné premiešanie, pri chúlostivých marhuliach poisťujem zákvasom

- cukor 9%, alkohol viac ako 13% - sú dve možnosti, a to vypáliť a oželieť zbytkový cukor, alebo rozriediť vodou na obsah alkoholu cca 7%, dokysliť na pH3,5 a zakvasiť zodpovedajúcim množstvom zákvasu, pozor, na množstvo už rozriedeného kvasu (nemám skúsenosť, bohužiaľ mi príroda nedopriala tak cukornaté ovocie)

- tiež treba počítať s chybou merania cukru, merať pri 20°C a nakalibrovať refraktomer podľa návodu.

Jozef

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.11.2015 14:18

tiež treba počítať s chybou merania cukru, merať pri 20°C a nakalibrovať refraktomer podľa návodu

Většina refraktometrů je vybavena funkcí ATC - automatická teplotní kompenzace (při teplotách 0 až 30 °C)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.183 (?), 10.11.2015 21:25

Na upřesnění: ten kvas co dokvasil na 5st. jsou švestky domácí, sbírané na Brněnsku, na synově zahradě. Nebyl jsem u toho, jen jsem dodal sud, kvasinky a rady.  Při posledním doplnění jsem jej převezl k sobě. Nakládka, vykládka a přes dvě hodiny jízdy. (Mohlo by to simulovat míchání?)  V tom nedokvašeném s 9st. jsou Joja, ode mě,  z Ostravska. Kvasinky u obou stejné, tekuté, vinné, Vinflora.  Joja mi proměřil kolega ještě ze stromu. Chuťově sladší měly 16 brix, kyselejší 14. (šťava z dužiny)  Sběr jsem začal týden po té, chuťově se jevily dost sladší, zejména ty poslední, přiměřeně přezrálé.  //  Ještě taková úvaha o měření:  Pokud je ten vínoměr, jak píše Jozef, kalibrovaný na 10% cukru, bylo by asi nejpřesnější měřený vzorek dosladit na tuto hodnotu, s přídavkem lihové chyby refraktometru. Pak by to mělo být v těchto podmínkách nejpravděpodobnější hodnota alkoholu v kvasu.    // Lihovou chybu refraktometru jsem zkoušel takto:  5gr vody, 0,25gr cukru, (vím že to není 5%ní roztok) refr. ukazoval 5brix.  Přidal jsem 1gram hruškovice 65% a refraktometr ukazoval 8brix!  Mám setinkovou váhu, proto jsem to měřil takto. Kdyby jste to někdo přepočetli na lihovitost roztoku, bylo by to srozumitelnější. Bude to kolem 10%.  Třeba se doberem, jak to poměřit nejlíp, když už to je někdy potřeba a nejde to bez chyb.   Rosťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 174.1 (?), 11.11.2015 7:50

Opravujem sa, trochu som to zle napísal, vínomer má skreslenie do 1% alkoholu na každých 10% cukru pri 20°C.  Aj skreslenie refraktometra Vašou hruškovicou má +/- opodstatnenie vo fyzike, kde tiež výrobca refraktometra udáva skreslenie do 1% cukru na 10% alkoholu.

ATC - vidíte pán Vysloužil, na túto funkciu som už dávno zabudol. A to som každému na okolí krvopotne radil pred meraním ohrievať vzorkyenlightened

Ale kalibrácia čistou vodou je potrebná, aspoň raz za čas.

Čo sa týka presnosti nameraných výsledkov súhlasím s Rafaelom, +/- nejaké percento nehrá veľkú rolu, výsledky sú aj pri dodržaní všetkých postupov iba orientačné, ale zato rozhodujúce pre ďalší postup a treba ich brať ako signalizáciu, napr. keď nameriate 5% cukru znamená že musíte proces sledovať a pripravovať sa na pálenie...

Jozef

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 132.151 (?), 11.11.2015 20:43

Napadlo mně ještě něco k promíchávání kvasů:

Rafael.

J.Dyr,,Výroba slivovice...
J.Dyr,,Výroba slivovice...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika